Ako sa zbaviť bolesti chrbta v noci a ráno?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Len málokto môže povedať, že ho nikdy nebolel chrbát. Lenže, čo keď je bolesť chrbta stále častejšia, a neprichádza len cez deň, ale ozýva sa aj v noci, bráni spánku a odpočinku? Potom je najvyšší čas zamerať sa na to, ako a na čom spíte. Príčinou tejto civilizačnej choroby pritom býva často zlý matrac alebo spánková poloha. Ak túžite po zdravom spánku a prebúdzaní bez bolestí, určite sa zamerajte na posteľ, rošt, matrac a lôžkoviny a tiež na to, v akých polohách spíte.

Bolesti chrbta pri spánku

Bolesti pri spánku alebo ihneď po prebudení sa môžu objavovať na rôznych častiach chrbtice. Najčastejšie ide o bolesť chrbtice v krížoch, bolesť bedrovej chrbtice, bolesť chrbtice medzi lopatkami, bolesť chrbtice pod lopatkami, bolesti chrbtice v oblasti krku a ďalšie bolesti, ktoré môžu so spánkom a polohami pri ňom súvisieť.

Bolesti hlavy a krčnej chrbtice prichádzajú najčastejšie so spaním na chrbte. Tu je dobré zamerať sa na vankúš. Pomôcť môže anatomický vankúš alebo obyčajný vankúš s malým vankúšikom navyše. Tieto vankúše musia mať strednú mäkkosť.

Pokiaľ spíte na boku, majte krk vo vyššej polohe ako hlavu. Bolí Vás chrbtica v oblasti krku? Vyhnite sa spaniu na bruchu. Ak Vás bolí bedrová chrbtica, môžete skúsiť spanie na chrbte a pod kolená použite vankúš. Chrbtica sa tak ocitne v polohe, ktorá by pre ňu mala byť priaznivá. Tiež pri spánku na bruchu sa vyrovnáva tlak u medzistavcových platničiek. Čo pomáha na bolesť chrbta v oblasti bedier? Vyskúšajte bedrový pás alebo odev uviazaný natesno okolo bedier.

Ako súvisia spánkové polohy s bolesťou chrbta

anatomicky_polstarKvalitný spánok bez bolestí značne ovplyvňujú polohy pri spánku. Aká je najlepšia poloha? To záleží na individuálnych zvykoch a na tom, ktorej polohe dáva človek prednosť.

Ako správne spať a ktoré polohy majú vplyv na bolesť chrbta? K najodporúčanejším patrí spanie na chrbte. Táto poloha udržuje chrbticu v ideálnej polohe, takže môže byť tým, čo na boľavý chrbát aj na krčnú chrbticu platí. Uvoľňujú sa pri nej svaly, a pokiaľ je pod kolená umiestnený ešte vankúš, dostane sa chrbtica do ideálnej polohy. Ďalší vyšší vankúš by mal byť pod hlavou, dobrou voľbou je anatomický vankúš.

K ďalším odporúčaným polohám patrí spanie na boku. Aj tu má chrbtica správnu polohu, ktorú je možné ešte vylepšiť použitím vankúšov. Tie sa umiestňujú medzi kolená a prípadne ešte pod pás. Problémom môže byť bolesť bedier pri spaní na boku, tu je na mieste polohu zmeniť. To platí aj pre bolesť kolena od chrbtice. 

Najmenej odporúčané je spanie na bruchu. Pri ňom nemá chrbtica prirodzenú polohu, dôsledkom môže byť zablokovaná krčná chrbtica. Príznaky sú ostrá vystreľujúca bolesť, mravčenie, brnenie, znížená citlivosť a slabosť svalov. Spanie na bruchu je však vhodné pre bedrovú chrbticu, najmä ak použijete vankúš pod panvu a brucho v dolnej časti.

Najhorším variantom je spánok v embryonálnej polohe, kde je zvýšený tlak na krk a chrbát. Pri tejto polohe sa objavuje bolesť v krížoch, bolesť medzi lopatkami a bolesť bedier, dôsledkom môžu byť zablokovaný chrbát alebo dlhodobá bolesť v krížoch. Preto je potrebné pravidelne striedať strany.

Ako na bolesť chrbta so správnym matracom

ortopedicka_matracePríčinou bolestí chrbta bývajú veľmi často nevhodne zvolené matrace. Každý matrac má obmedzenú dobu používania, v priemere sa jedná o 7 rokov. Dôvody nie sú iba hygienické, ale matrac môže byť preležaný a neposkytuje telu dostatočnú oporu. Dôvodom problémov môže byť aj vankúš, ktorý nezodpovedá spánkovej polohe. Ten musí mať správnu veľkosť a tvrdosť, ktoré sa riadia spánkovou polohou. Dôležitý je aj správny rošt.

Hľadáte spôsoby, ako sa zbaviť bolesti chrbta? Vyberte matrac podľa nasledujúcich kritérií. Tými sú výška postavy, váha, spánková poloha a zdravotné problémy. Od váhy závisí tuhosť matraca. Matrac by nemal byť príliš mäkký, neposkytoval by chrbtici dostatočnú oporu. Dobrou voľbou môže byť zdravotný matrac.

Dôležitý je aj posteľový rošt, napomáha k rozloženiu tlaku tela osoby, ktorá na lôžku spí. Výber roštu záleží na zvolenom matraci. K pružinovým matracom sa hodí pevný latový rošt, k penovým matracom je ideálny lamelový rošt. Dobrou investíciou je aj polohovateľný rošt, s ktorým si môžete nastavovať ideálne polohy. K dokonalej pohode spánku doplňte ešte príjemné a pohodlné kvalitné lôžkoviny.

Bolesť chrbta pri spánku môže mať aj ďalšie príčiny

Bolesťami chrbta môžete trpieť aj z ďalších dôvodov. Môžu nimi byť napríklad nedostatok spánku alebo depresie. Preto by ste sa mali viac starať o celkovú kvalitu spánku.

Tmavé a pokojné prostredie v izbe, nižšia teplota v miestnosti a obmedzenie pôsobenia modrého svetla z počítača alebo mobilného telefónu pred spaním sú základom. Bolesť chrbta môže byť aj následkom toho, čo ste robili cez deň. Pretože väčšina ľudí nemá po celý deň dostatok pohybu a sedí dlhú dobu pri počítači, je potrebné zamerať sa na ergonómiu. Dôležitá je kvalitná kancelárska stolička, výška stola a monitora, dostatok prestávok a krátke cvičenia, prípadne obstaranie ortopedickej stoličky. V každom prípade je vhodné zamyslieť sa nad zmenou režimu.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Kategória: Výber matraca

Zaujala vás problematika snov a snívania? Potom vás určite bude zaujímať, čo je to lucidné snívanie. Ide totiž o veľmi zvláštny jav, ktorý umožňuje prežívať vedomé snívanie.

Čítať viacej
Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko