Ako vybrať ten najlepší matrac

Kategória: Výber matraca


Chce to váš čas a rozhľad

Všeobecne platnými pravidlami sú rady na výber matraca podľa veku a pohlavia. Muži dávajú prednosť tvrdším matracom, ženy mäkším, čo je dané odlišnou stavbou tela. Pre deti je vhodný radšej tvrdší ako mäkký pre správny vývin. U mladých ľudí sa to už rôzni.

Starší ľudia sa často riadi tým, na čo sú zvyknutí, nemajú už toľko energie na zisťovanie detailov. Práve tu sa oplatí zvážiť, či by pre kĺby nebol vhodnejší matrac s pamäťovou penou alebo strednej tuhosti, a nie tvrdý zo zvyku, alebo so spevnenými bočnicami pre ľahšie vstávanie.

Cena by nemala byť jediným meradlom pri výbere vášho vysnívaného matraca. Už dávno neplatí, že ten najdrahší matrac musí byť nutne aj tým najlepším, a že lacnejšie matrace sú vždy nekvalitné. Je však logické, že konštrukčne zložitý matrac s tými najkvalitnejšími materiálmi asi len tak lacno nekúpite. Cena stúpa taktiež s výškou matraca: čím viac materiálu, tým vyššia cena.

Dnes sa už ale v neprebernom množstve možností dá vybrať aj lacnejší variant z drahších materiálov. Napríklad si kúpite kombináciu latexu a studenej peny miesto celolatexového matraca. Alebo si vyberiete nižší matrac z vysokoobjemových pien, ak zodpovedá vašim ostatným požiadavkám.

Nestačí mi lacnejší matrac?

Ako už bolo spomenuté, ak máte vyšší obnos na investíciu, neváhajte sa pozrieť na zúbky aj tým drahším matracom. V nich použité vysokoobjemové peny sú totiž tie, ktoré Vám dlhšie vydržia, vďaka svojej vysokej hustote reagujú podľa zaťaženia v každom mieste odlišne.

Ide o váhu peny na meter kubický. Pri bežných penových matracoch je to okolo 28 - 32 kg / m3. Pri vysokoobjemových sa pohybujeme od 45 kg / m3 nahor, čo môže byť aj trojnásobok bežnej peny (až 90 kg / m3). Na ľudské telo teda reagujú nielen stlačením, ale oveľa lepším rozložením tlaku a aktívnejšou odozvou.

Ich jadro môže byť aj zložito prepracované s rôznym tvarovaním vrstiev, s prierezy a vloženými blokmi, takže nutne nevyžadujú profiláciu pre úpravu tuhosti v jednotlivých zónach. Pre určovanie tuhosti u týchto matracov volia často výrobcovia rozpätie niekoľkých stupňov tuhosti, medzi ktorými sa matrac podľa odozvy pohybuje. Napríklad: od jedna do desať to nie je ako obvykle tuhosť 7, ale tuhosť 6 - 7 - 8 - 9; matrac reaguje od stredne tuhého až po tvrdšie; je to akoby ste mali štyri tuhosti v jednom matraci. Takýto matrac vytvára pri dlhom ležaní celkovo odlišný pocit, ako ten bežný.

Tabulka tuhosti výrobcov matracov

stupnica tuhosti výrobca
DreamLux Tropico, Slumberland, Curem Moravia-Comfort Ahorn PerDormire Tempur
1 mäkký príliš mäkký/nevyrába sa mäkký

mäkší, 

stredný, 

tvrdšej

 tuhosti

príliš mäkký/nevyrába sa

 najmäkší matrac  je s označením Cloud,

strednej tuhosti Sensation,

k tvrdším matracom sa dá prirovnať Original

a

matrac s označením Hybrid je stredne tuhý s dokonalou odozvou 

2 mäkký
príliš mäkký/nevyrába  sa

stredná tuhosť príliš mäkký/nevyrába sa
3 nižšia stredná tuhosť mäkký tvrdší stredná tuhosť
4 stredná tuhosť mäkký - tvrdší
5 vyššia stredná tuhosť stredná tuhosť - tvrdý
6 tvrdší stredná tuhosť - -
7 tvrdší stredná tuhosť - -
8 - stredná tuhosť - -
9 - tvrdý - -
10 - tvrdý - -

Tip: Prečítajte si článok o výbere matraca podľa tuhosti.

Drahšie sú aj matrace latexové - čo sú tiež husté peny. Matracom z prírodného latexu sa cena zase navyšuje oproti latexu syntetickému. Ďalej bio matrac, v ktorom sa nahrádza časť ropného produktu rastlinnými olejmi. Oba tieto druhy matracov sú husté, pružné, elastické a majú dlhú životnosť.

Luxusný matrac môže byť vybavený vysokou vrstvou pamäťovej peny. V porovnaní s bežnými matracmi, ktoré majú túto vrstvu dvoj- až trojcentimetrovú, ponúkajú luxusné matrace pamäťovú penu vo vrstve minimálne 5 cm i viac. V jednom matraci môže byť použitých dokonca aj viac druhov pamäťových pien.

Označenie "luxusný" často bežného kupujúceho odradí. Je to však luxus, ktorý v prvom rade podporí vaše zdravie.

Prečo tie rôzne výšky matracov

Prečo výrobcovia ponúkajú matrace o rôznych výškach? Príčin je hneď niekoľko:

  1. s vyšším matracom máte aj vyššiu posteľ, z ktorej sa lepšie vstáva (vhodné pre pohodlie a pri pohybových problémoch)
  2. vyšší matrac sa len tak nepoddá, lepšie odoláva každodennému tlaku
  3. lepšiu odozvu
  4. vysoké matrace sú vhodnejšie pre ľudí s vysokou váhou

Ako vybrať najlepší matrac pre ľudí s vysokou hmotnosťou

Čo sa týka posledného bodu, zvlášť musia pozornosť venovať výberu matraca ľudia s vyššou váhou, inak sa im matrac pri nesprávne zvolených parametroch rýchlo preleží, zničí. Pri zlom výbere to býva obvykle po dvoch, troch rokoch. Pokiaľ vás ale nebaví stále zháňať nový matrac, stačí sa držať pár drobných pravidiel.

Základom sú samozrejme dobré materiály (o ktorých sme sa zmienili vyššie) a matrac musí byť aj vysoký, ako už bolo spomenuté. Vysoký matrac pre ťažké váhy začína od 20 cm, 15 je málo. A musí byť s vysokou nosnosťou. Spravidla sa maximálna nosnosť u bežných matracov pohybuje do 120 kg, ale počíta sa s bežnou váhou človeka, ktorý ju bude užívať. Takže čím vyššia nosnosť, tým lepšie! Vhodné je začať od nosnosti cca 135 kg. Výrobcovia ponúkajú matrace aj s vyššou nosnosťou, napríklad 150 kg, a práve tie sú určené ťažkým váham. Matrac musí mať patričnú tvrdosť: vyššej strednej tuhosti až tvrdý, podľa stupňa zaťaženia.

Tiež je dôležité, na čom je matrac uložený: pod namáhaný matrac patrí lamelový rošt! Nielen že sa matrac vetrá, ale váha matraca je potom prenášaná aj na lamely a nie je preto "pod takým tlakom". Lepšie sa prejavujú vlastnosti použitých materiálov a tiež sa vám odmení predĺženou životnosťou. Dnes sú v ponuke aj rošty so zvýšenou nosnosťou, takže vaša posteľ určite odolá tlaku, len je potrebné starostlivo vybrať a zainvestovať.

Správny výber matraca by nemali podceňovali ľudia trpiaci syndrómom spánkového apnoe alebo ľudia, ktorých trápi nespavosť. Vhodný matrac a bavlnená priedušná bielizeň sú základom zdravého spánku.

Nenechajte sa odradiť a pýtajte sa

Výber je už len na vás. Ak vám nejaká informácia stále chýba, nie je nič lepšie ako sa pýtať, až kým si nebudete istý, že práve ten jeden si zaslúži byť váš.

Prečítajte si ďalšie články, ktoré vám pomôžu pri výbere matraca:

Zdroj obrázkov: www.pixabay.comNajnovšie články v kategórii: Výber matraca

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej
Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca

Pri výbere vhodného vankúša by ste mali zohľadniť niekoľko aspektov. Polohu, v ktorej najčastejšie spíte, veľkosť, tvar vankúša a prípadné zdravotné problémy.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko