Nedostatok spánku výrazne ovplyvní vaše zdravie

Kategória: O spaní


Nedostatok spánku je typickým znakom dnešnej doby. Ponuka večernej zábavy je obrovská a nočný život výrazne skracuje dobu spánku. Modré svetlo vyžarované mnohými rôznymi prístrojmi navyše narúša kvalitu tohto odpočinkového času.

Spánkový deficit, obzvlášť dlhodobý, je príčinou celého radu zdravotných problémov. Ovplyvňuje nielen telo, ale aj myseľ. Spánková deprivácia môže zájsť až do extrému, kedy dôjde k celkovému vyčerpaniu organizmu a postihnutý môže zomrieť.

Deficit spánku je príčinou mnohých chronických ochorení, z ktorých niektoré majú závažný charakter. Pýtate sa, čo sa stane, keď nebudeme spať dostatočne dlhú dobu? Odpoveď nájdete na nasledujúcich riadkoch.

Obsah:



Ako dlho vydrží človek bez spánku

Rekord v nespaní je 264 hodín. Najdlhšie vydržal bez spánku v roku 1965 Američan Randy Gardner, sedemnásťročný študent, ktorý dokázal nespať 11 dní. Tento experiment bol zastavený lekármi, pretože sa blížilo úplné vyčerpanie organizmu, ktoré by mladíka ohrozilo na živote. Aj keď sa jednalo o svetový rekord, mal u neho nedostatok spánku dôsledky ako útržkovité myslenie, poruchy pamäti a halucinácie.

Už 24 hodín bez spánku spôsobuje náznaky spánkovej deprivácie. Pokusy boli robené aj na zvieratách, ktoré po niekoľkých dňoch bez spánku reagovali ako po veľkom strese. Po 15 dňoch potom došlo k úhynu na celkové vyčerpanie organizmu. Údajný ruský spánkový experiment mal pomôcť vojakom vydržať bez spánku čo najdlhšiu dobu, skončil však neúspešne. Už po piatich dňoch po použití špeciálneho plynu malo dôjsť k výrazným zmenám v správaní, ktoré sa zmenilo na úplné šialenstvo. Ruský spací experiment musel byť ukončený a vedecké záznamy o ňom sa nezachovali.

Ako dlho by mal človek spať

Život je so spánkom nerozlučne spojený. Dospelý človek by mal spať aspoň 6 až 8 hodín. Ak spí menej, trpí ospalosťou v priebehu dňa. Potreba spánku je individuálna, u rôznych jedincov sa líši. Záleží aj na veku. Rozhodne nemožno počítať s tým, že sa spánková deprivácia doženie dlhším spánkom cez víkend. Málo spánku takto nahradiť nemožno.

Pokiaľ budete 24 hodín alebo aj 48 hodín bez spánku raz za dlhý čas, budete sa s tým síce dlhšiu dobu vyrovnávať, ale nič sa vám nestane. Nie je potrebné skúšať, ako dlho vydrží človek bez spánku, vedecké dôkazy negatívneho vplyvu nedostatku spánku sú jasné a presvedčivé. Fyzické aj psychické zdravie je tak ohrozené v mnohých ohľadoch. Okrem iného môžu prísť halucinácie v noci aj cez deň, videnie bude rozostrené a podobne.

Spánkový deficit ovplyvňuje mozog
Ako spoznáte spánkový deficit? 

Príznaky môžu byť:

  • každodenná únava,
  • roztržitosť,
  • neschopnosť koncentrácie,
  • pokles schopností.

Môžu sa objaviť aj halucinácie. Príčiny takých stavov môžu síce byť rôzne, ale pokiaľ nedostatočne spíte, bude sa pravdepodobne jednať o nedostatok spánku. Prejavy sa síce môžu u každého človeka líšiť, ale u všetkých sa objavuje zhoršená nálada, problémy s pamäťou, neschopnosť sústredenia, zlá koordinácia pohybov, prehliadnutie prípadného ohrozenia.

K zdravotným dôsledkom patrí zvýšený krvný tlak, riziko priberania alebo ochorenia cukrovkou, hormonálna nerovnováha, kardiovaskulárne ťažkosti, demencie a ďalšie.

Len samotná dĺžka spánku nezaistí jeho kvalitu

Dokonalý odpočinok nie je len správna dĺžka spánku, ale aj jeho priebeh, kvalita. Preto potrebujete spať vo vhodnom prostredí a zvoliť si aj tú najvhodnejšiu posteľ a lôžkoviny.

Investície do postele, roštu, kvalitného matraca, ale aj do vankúša, prikrývky a obliečok sa vám mnohonásobne vrátia v prínose k vášmu zdraviu.

Správna poloha chrbtice, maximálne pohodlie a zásady zdravého spánku zaistia dokonalú relaxáciu a výkonnosť po celý deň.

Nastavte si pravidelný spánkový režim:

  • Chodiť spať aj vstávať v rovnakom čase.
  • Dodržujte dostatočnú dobu spánku.
  • Tesne pred spaním nejedzte.
  • V spálni si zaistite ticho, pokoj a tmu.
  • Oplatí sa aj zdravá strava a pravidelný pohyb.
     

Potom si budete môcť užívať všetky pozitíva, ktoré prináša kvalitný spánok.



Najnovšie články v kategórii: O spaní

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Kategória: O spaní

Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.

Čítať viacej
Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Kategória: O spaní

Čo je biely šum a ako tento populárny nástroj pôsobí? Ako účelne využiť všetko, čo ponúka a čomu sa naopak vyhnúť?
Čítať viacej

Ako si poradiť s rannou únavou?

Ako si poradiť s rannou únavou?

Kategória: O spaní

Prebúdzate sa ráno unavení a úplne bez energie? Vyskúšajte niektoré z našich tipov, ako sa tejto rannej únavy zbaviť a mať celý deň plno energie.
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko