Ako vybrať rošt do postele

Kategória: Výber roštu


Uvažujete o zakúpení novej postele alebo matraca? Potom určite nezabudnite na kvalitný posteľový rošt. Pevné preglejkové dosky alebo tzv. drôtenky sú už minulosťou.

S vhodne zvoleným roštom vám nehrozí nízka priedušnosť, vznik plesní ani veľmi rýchle preležanie nového matraca. Prečo je práve rošt na posteľ tak dôležitý? Rošty do postele udržujú správnu polohu tela pri spánku, pomáhajú odvádzať vlhkosť, zaisťujú dôkladnú ventiláciu a predĺži životnosť matraca.

Ako vybrať rošt do postele? Riaďte sa podľa typu spracovania, rozmerov vašej postele a doprajte si rôzne možnosti polohovania.

Obsah:  

Je výber roštu skutočne tak dôležitý?

Jednoznačne áno. Kvalita vášho lôžka stojí na výbere roštu a matraca. Ani tá najluxusnejšia posteľ vám nezaručí kvalitný spánok, ak nie sú jej súčasťou kvalitný rošt a matrac. Správny rošt predlžuje životnosť matraca a zlepšuje ergonomické vlastnosti lôžka.

Rošt spolu s matracom zabezpečujú správnu fyziologickú podporu tela pri spánku, uvoľňujú kĺby a stavce. Výrazne prispieva k zlepšeniu priedušnosti a udržaniu suchej klímy matraca. Matrac nie je tak tlakovo namáhaný, vytvára menší protitlak a lepšie reaguje na polohu tela. Správny výber roštu je tak jedným z najdôležitejších krokov pri výbere postele.

V našej ponuke nájdete kvalitné lamelové rošty s rôznym počtom lamiel, rovnako tak si vyberiete aj z ponuky kvalitných latových roštov.

Aký je váš zdravotný stav a ako spíte?

Chcete, aby vám posteľ s matracom a roštom dlho a dobre slúžili? Potom pri výbere a nákupe vezmite do úvahy aj zdravotný stav a návyky toho, kto bude posteľ s roštom a matracom používať.

Ako vybrať rošt do postele pre konkrétnu osobu? Človeku nižšieho veku postačí pevný rošt do postele, väčšinou ide o latkový pevný rošt. Pevný rošt sa nedá polohovať. Starší človek ale ocení viac pohodlia, ktoré mu poskytne posteľ s roštom z lamiel.

Polohovateľný rošt ponúka nastavenie rôznych polôh, je možné nastaviť aj tvrdosť a poskytnúť viac opory v bedrovej časti chrbta. To umožňujú práve lamely do roštu.

Pokiaľ niekoho trápia bolesti chrbta, môže zvoliť elektrický motorový variant roštu, ktorý sa nastaví pomocou ovládača.

A aký rošt do postele, ak patríte k vášnivým čitateľom, ktorí si pred spaním ešte prečítajú pár stránok, alebo sledujete z postele televíziu či v posteli raňajkujete? Potom vám bude skvele vyhovovať práve posteľ s polohovacím roštom, ktorý vám umožní zdvihnúť hornú časť tela alebo hlavu.

Druh matraca je dôležitý

Určite si ako jednu z prvých otázok položte tú, k akému druhu matraca budete rošt potrebovať. Ideálne je, ak máte možnosť vybrať súčasne rošt aj matrac. Ak kupujete rošt k matracu, ktorú už vlastníte, budete mať menší výber. Určité matrace vyžadujú konkrétny typ roštu a druhy roštov zas určitý typ matraca.
 

Aké posteľové rošty a matrace môžete kombinovať?

Čo môžete očakávať od lamelových roštov

Stále neviete, ako vybrať rošt na posteľ? Potom začnite pri posteľových roštoch, ktoré majú odpružené lamely. Tie môžu byť z umelej hmoty alebo z dreva. Drevené rošty do postele sa robia z briez alebo buka. Lamelové rošty sú pružné, takže váhu užívateľa rovnomerne rozložia. Matrac tak má dlhšiu životnosť a neprehne sa. Tieto rošty tiež zaručujú vysokú priedušnosť.

Väčšina roštov má 28 lamiel, ale čím je lamiel viac, tým je rošt odolnejší. Ponúkajú sa aj rošty s väčším počtom lamiel, napríklad 42. Lamely sú uchytené v puzdrách pripevnených k rámu. Tie bývajú pevné alebo výkyvné, výkyvné puzdrá sú drahšie. Podľa zaťaženia matrace sa lamely natáčajú a kopírujú tvar tela. Ideálnou voľbou lamely s puzdrami nad úrovňou rámu, ktoré okamžite reagujú na každú zmenu polohy.

Ďalšou vychytávkou u lamelových roštov je fóliovanie lamiel. Lamely pokryté fóliou oveľa menej zadrhávajú matrac, nevstrebávajú vlhkosť a neuchytáva sa na nich prach.

Anatomické členenie 

Väčšina našich lamelových roštov je anatomicky členená na niekoľko zón, ktoré reagujú na  konkrétnu časť tela  - hlava, ramená, bedrá, nohy. V oblasti ramien bývajú lamely zmäkčené vŕtaním dier (viď obrázok) pre zníženie tlaku pri spánku na boku. Anatomické členenie môže byť 3 - zónové, 5- zónové alebo až 7-zónové. Dosahuje sa okrem navŕtania použitím rôzne tuhých úchytných púzdier na lamely a použitím zdvojených lamiel v bedernej oblasti.

Individuálne nastavenie tuhosti

Lamelové rošty disponujú možnosťou nastavenia tuhosti pruženia podľa hmotnosti užívateľa, čím vy sami rozhodujete o výslednej tuhosti roštu. Posuvné objímky na zdvojených lamelách buď lamelu uvoľnia alebo spevnia.

Stredový popruh u niektorých roštov zlepšuje stabilitu a nosnosť roštu. Obmedzuje zlomenie lamely pri nárazovom zaťažení.

Latové rošty pre tuhší spánok

Latové rošty predstavujú klasiku vo výrobe roštov. Vyrábajú sa z masívneho dreva. Na rozdiel od lamelových roštov latové rošty nepružia, ani sa nedajú individuálne nastavovať.

Dnes sa na ne často hľadí ako na prežitok a nemoderný výber. Ale zabúda sa, že latový rošt je vďaka svojej tuhosti ideálny pre zdravý spánok detí a tínedžerov. V období vývoja a rastu detí je voľba tuhšieho lôžka kľúčová pre správne tvarovanie ich chrbtice. 

Hodia sa pod pružinové alebo tuhé penové matrace. Sú dostatočne priedušné, aby pod nimi nevznikali plesne. Dôležitá je správna vzdialenosť medzi latami, maximálny rozsah je 6 cm. Ak by medzera bola širšia, matrac by sa deformoval. Zmenšenie medzier je spôsobom, ako spevniť rošt do postele.

Treba pamätať, že spánok na matraci, pod ktorým je latový rošt, bude vďaka pevným latám pocitovo tvrdší. Latový rošt je tak ideálnou voľbou pre milovníkov tuhšieho spania Tieto rošty s pevnými latkami slúžia ako odporúčaný podklad napr. pod pružinové matrace.

V našej ponuke nájdete ekonomické verzie latových roštov bez rámu, ale aj polohovateľné, vyklápacie, či motorové s diaľovým ovládaním.

Ak hľadáte vysokodolný rošt, ktorý znesie vysoké zaťaženie nad 180 kg, latový rošt by mal byť vašou prvou voľbou. V našej ponuke nájdete rošt s nosnoťou až 220 kg

Výklopné rošty

Pokiaľ počítate každý centimeter štvorcový v  spálni, máme pre vás riešenie!

Nedostatok úložného priestoru vyriešia praktické posteľné rošty s výklopom. V našej ponuke nájdete  lamelové aj latové rošty s nožným a bočným výklopom, vďaka ktorým získate úložný priestor navyše.

Rošty s vyklápaním do boku umožnia jednoduchý prístup do úložného priestoru pod celým lôžkom. Premýšľate, ako spoznať, či sa jedná o pravý alebo ľavý rošt? Prečítajte si článok Ako správne určiť pravý alebo ľavý posteľový rošt.

Polohovateľné rošty

Polohovateľné rošty bývali znakom nedostupného luxusu. Dnes si však môže pohodlie a výhody týchto roštov dopriať každý!

Objavte nový rozmer vašej spálne. Premeňte svoje lôžko vďaka polohovaciemu roštu na pohodlný čitateľský kútik. Sledujte obľúbené programy priamo z postele. Uľavte svojmu telu počas choroby, pri nádche a prechladnutí. Možnosť zdvihnutia nožnej časti pomôže vašim unaveným nohám a zlepší sa vám krvný obeh.

Ručne polohovateľné rošty

Tieto rošty sú vybavené možnosťou ručného (manuálneho) polohovania pomocou textilných úchytov v oblasti hlavy, chrbta a nôh. Lacnejšie varianty umožňujú len polohovanie hlavy, avšak úľava počas nádchy je k nezaplateniu. V našej  ponuke nájdete aj kombinácie polohovateľných a výklopných roštov.

Motorové rošty

Motorové rošty tvoria jedinečnú kategóriu polohovateľných roštov. Predstavujú dostupné pohodlie, ktoré môžete ovládať káblovým alebo bezkáblovým ovládaním. Ponúkame ich v lamelovom aj latovom prevedení

Luxusnejšie modely ponúkajú až 16 polôh pre relaxáciu s prídavnou pamäťovou  funkciou Memory. Pre aktívnych ľudí, športovcov, manažérov a všetkých, ktorí sa chcú zregenerovať po náročnom dni a dopriať si komfortný odpočinok, je tu model s masážnym setom v oblasti nôh a chrbta. Vyšperkované modely ponúkajú i prístup do úložného priestoru pod lôžkom. 

Segmentové rošty ponúkajú najväčšie pohodlie

Tento typ roštov môžete nájsť pod rôznymi názvami, ale vždy sa jedná o rošty, ktoré sú zložené z väčšieho množstva rôznych dielov - výkyvných tanierov. Tie sú pevne spojené.

Jedná sa o luxusný rošt, s ktorým si budete užívať komfort a výborne riešené je aj jeho odvetrávanie. Môžete naň umiestniť akýkoľvek matrac, ideálne rozloží váhu tela a má vysokú nosnosť.

Možno upravovať aj tuhosť lôžka, na výber sú dva stupne. Rošt je opatrený prídavnú lištou, ktorá matrac podoprie po celej ploche. Nedeformujú sa tak okraje a životnosť matraca je dlhšia.

Na drevenom ráme je umiestnená fólia, ktorá chráni rošt pred vlhkosťou. Rošt je o niečo užší a kratší než uvedený rozmer. Ako pripevniť rošt k posteli vám presne povie návod, ktorý výrobcovia prikladajú.

našej ponuke nájdete segmentový pevný, ručne polohovateľný a motorový rošt.

Ako správne nastaviť rošt postele

Veľkou výhodou lamelových roštov je možnosť polohovania.

Ako nastaviť rošt postele pre rôzne polohy?

  • Ak má človek problémy s prekrvením nôh, kŕčovými žilami a podobne, je vhodné zdvihnutie v oblasti nôh. Krv a lymfa ľahšie odteká a srdcu sa lepšie pracuje. Uľaví sa aj bedrovej chrbtici, prekrví sa brušná dutina a zlepší sa trávenie.
  • Ak budete v posteli venovať relaxačným činnostiam, zdvihnite hornú časť roštu. Nenamáha sa tak krčná chrbtica, nebude potom bolieť a nezablokuje sa.
  • Ak chcete relaxovať posediačky, zdvihnite hornú aj spodnú časť roštu.

Rozmery a nosnosť roštov

Rošt musí mať rovnakú dĺžku ako je veľkosť postele. Počíta sa s určitým zmenšením, aby rošt do postele presne zapadol. Základná veľkosť je teda 90 x 200 cm, maximálna šírka je 140 cm.

Väčšie postele potom potrebujú dva rošty. Do neštandardnej postele budete musieť zaobstarať atypický rošt, vyrobený na mieru. Väčšina roštov disponuje nosnosťou od 80 do 160 kg. Vždy je nutné ponechať si rezervu. Nosnosť je ovplyvnená šírkou a hrúbkou lamiel, ich počtom a vzdialenosťou medzi nimi. Pozor aj na nosnosť postele - musíte vždy zohľadniť nielen vašu váhu, ale aj váhu roštu. To platí najmä u roštov motorových.

Vysokoodolné rošty

Špeciálnou kategóriou sú rošty s vysokou nosnosťou. Z ponuky lamelových roštov  s nosnosťou až do 180 kg dávame do pozornosti rošty so sklenými vláknami Fiberglass. Tieto unikátne rošty majú jedinečné vlastnosti. Vynikajú vysokou odolnosťou a výbornou pružnosťou.

Ak hľadáte latový rošt s vysokým nárokom na zaťaženie, určite si vyberiete z našej ponuky vysokoodolných roštov, kam patrí i latový rošt MAXIMUS nosnosťou až 220 kg. V našej ponuke ho nájdete aj ako variant s nožným výklopom pre získanie úložného priestoru pod lôžkom.

Aj o posteľové rošty je potrebné sa starať

U roštov aj postelí sa počíta s tým, že svojmu majiteľovi budú slúžiť dlhú dobu. Preto je potrebné vykonávať pravidelnú údržbu. Minimálne dvakrát do roka je nutné utrieť všetky diely roštu vlhkou handričkou a usušiť. Pokiaľ máte polohovací rošt, naolejujte ho. Pod posteľou aj roštom by mal prúdiť vzduch. Prostredie, v ktorom stojí posteľ, a teda aj rošt, by malo byť suché. Potom bude rošt podporovať zdravý a kvalitný spánok svojho majiteľa.Najnovšie články v kategórii: Výber roštu

Ako správne určiť pravý alebo ľavý rošt

Ako správne určiť pravý alebo ľavý rošt

Kategória: Výber roštu

Nedostatok úložného priestoru v spálni riešia praktické posteľné rošty s výklopom. Najčastejšou otázkou zákazníkov je, ako správne určiť, či potrebujem rošt s pravým alebo ľavým prevedením výklopu. V tomto krátkom článku vám s tým pomôžeme!


 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko