► DOPRAVA ZADARMO pri platbe vopred pre značky Tropico! Viac o doprave tu.

Viac o termínoch dodania.


Ako vybrať rošt do postele

Kategória: Výber roštu


Uvažujete o zakúpení novej postele alebo matraca? Potom určite nezabudnite na kvalitný posteľový rošt. Pevné preglejkové dosky alebo tzv. drôtenky sú už minulosťou.

S vhodne zvoleným roštom vám nehrozí nízka priedušnosť, vznik plesní ani veľmi rýchle preležanie nového matraca. Prečo je práve rošt na posteľ tak dôležitý? Rošty do postele udržujú správnu polohu tela pri spánku, pomáhajú odvádzať vlhkosť, zaisťujú dôkladnú ventiláciu a predĺži životnosť matraca.

Ako vybrať rošt do postele? Riaďte sa podľa typu spracovania, rozmerov vašej postele a doprajte si rôzne možnosti polohovania.

Obsah:  

Druh matraca je dôležitý

Určite si ako jednu z prvých otázok položte tú, k akému druhu matraca budete rošt potrebovať. Ideálne je, ak máte možnosť vybrať súčasne rošt aj matrac. Ak kupujete rošt k matracu, ktorú už vlastníte, budete mať menší výber. Určité matrace vyžadujú konkrétny typ roštu a druhy roštov zas určitý typ matraca.
 

Aké posteľové rošty a matrace môžete kombinovať?


Aký je váš zdravotný stav a ako spíte?

Chcete, aby vám posteľ s matracom a roštom dlho a dobre slúžili? Potom pri výbere a nákupe vezmite do úvahy aj zdravotný stav a návyky toho, kto bude posteľ s roštom a matracom používať.

Ako vybrať rošt do postele pre konkrétnu osobu? Človeku nižšieho veku postačí pevný rošt do postele, väčšinou ide o latkový pevný rošt. Pevný rošt sa nedá polohovať. Starší človek ale ocení viac pohodlia, ktoré mu poskytne posteľ s roštom z lamiel.

Polohovateľný rošt ponúka nastavenie rôznych polôh, je možné nastaviť aj tvrdosť a poskytnúť viac opory v bedrovej časti chrbta. To umožňujú práve lamely do roštu.

Pokiaľ niekoho trápia bolesti chrbta, môže zvoliť elektrický motorový variant roštu, ktorý sa nastaví pomocou ovládača.

A aký rošt do postele, ak patríte k vášnivým čitateľom, ktorí si pred spaním ešte prečítajú pár stránok, alebo sledujete z postele televíziu či v posteli raňajkujete? Potom vám bude skvele vyhovovať práve posteľ s polohovacím roštom, ktorý vám umožní zdvihnúť hornú časť tela alebo hlavu.

Čo môžete očakávať od lamelových roštov

Stále neviete, ako vybrať rošt na posteľ? Potom začnite pri posteľových roštoch, ktoré majú odpružené lamely. Tie môžu byť z umelej hmoty alebo z dreva. Drevené rošty do postele sa robia z briez alebo buka. Lamelové rošty sú pružné, takže váhu užívateľa rovnomerne rozložia. Matrac tak má dlhšiu životnosť a neprehne sa. Tieto rošty tiež zaručujú vysokú priedušnosť.

Väčšina roštov má 28 lamiel, ale čím je lamiel viac, tým je rošt odolnejší. Ponúkajú sa aj rošty s väčším počtom lamiel, napríklad 42. Lamely sú uchytené v puzdrách pripevnených k rámu. Tie bývajú pevné alebo výkyvné, výkyvné puzdrá sú drahšie. Podľa zaťaženia matrace sa lamely natáčajú a kopírujú tvar tela. Ideálnou voľbou lamely s puzdrami nad úrovňou rámu, ktoré okamžite reagujú na každú zmenu polohy.

Latové rošty sú lacnejšou alternatívou

O niečo lacnejšie, než lamelové rošty, sú rošty latové. Ide o drevený rošt do postele vyrobený z brezy alebo smreku. Jednotlivé laty môžu byť spojené popruhom alebo spojené do pevného dreveného rámu. Hodia sa pod pružinové alebo tuhé penové matrace. Sú dostatočne priedušné, aby pod nimi nevznikali plesne. Dôležitá je správna vzdialenosť medzi latami, maximálny rozsah je 6 cm. Ak by medzera bola širšia, matrac by sa deformoval. Zmenšenie medzier je spôsobom, ako spevniť rošt do postele.

Segmentové rošty ponúkajú najväčšie pohodlie

Tento typ roštov môžete nájsť pod rôznymi názvami, ale vždy sa jedná o rošty, ktoré sú zložené z väčšieho množstva rôznych dielov - výkyvných tanierov. Tie sú pevne spojené.

Jedná sa o luxusný rošt, s ktorým si budete užívať komfort a výborne riešené je aj jeho odvetrávanie. Môžete naň umiestniť akýkoľvek matrac, ideálne rozloží váhu tela a má vysokú nosnosť. Možno upravovať aj tuhosť lôžka, na výber sú dva stupne. Rošt je opatrený prídavnú lištou, ktorá matrac podoprie po celej ploche. Nedeformujú sa tak okraje a životnosť matraca je dlhšia. Na drevenom ráme je umiestnená fólia, ktorá chráni rošt pred vlhkosťou. Rošt je o niečo užší a kratší než uvedený rozmer. Ako pripevniť rošt k posteli vám presne povie návod, ktorý výrobcovia prikladajú.

Ako správne nastaviť rošt postele

Veľkou výhodou lamelových roštov je možnosť polohovania.

Ako nastaviť rošt postele pre rôzne polohy?

  • Ak má človek problémy s prekrvením nôh, kŕčovými žilami a podobne, je vhodné zdvihnutie v oblasti nôh. Krv a lymfa ľahšie odteká a srdcu sa lepšie pracuje. Uľaví sa aj bedrovej chrbtici, prekrví sa brušná dutina a zlepší sa trávenie.
  • Ak budete v posteli venovať relaxačným činnostiam, zdvihnite hornú časť roštu. Nenamáha sa tak krčná chrbtica, nebude potom bolieť a nezablokuje sa.
  • Ak chcete relaxovať posediačky, zdvihnite hornú aj spodnú časť roštu.

Premýšľate, ako spoznať, či sa jedná o pravý alebo ľavý rošt? Prečítajte si článok Ako správne určiť pravý alebo ľavý posteľový rošt.

Rozmery a nosnosť roštov

Rošt musí mať rovnakú dĺžku ako je veľkosť postele. Počíta sa s určitým zmenšením, aby rošt do postele presne zapadol. Základná veľkosť je teda 90 x 200 cm, maximálna šírka je 140 cm.

Väčšie postele potom potrebujú dva rošty. Do neštandardnej postele budete musieť zaobstarať atypický rošt, vyrobený na mieru. Väčšina roštov disponuje nosnosťou od 80 do 160 kg. Vždy je nutné ponechať si rezervu. Nosnosť je ovplyvnená šírkou a hrúbkou lamiel, ich počtom a vzdialenosťou medzi nimi. Pozor aj na nosnosť postele - musíte vždy zohľadniť nielen vašu váhu, ale aj váhu roštu. To platí najmä u roštov motorových.

U lamelových roštov možno nastaviť tuhosť, kedy v najviac namáhaných miestach sú lamely zdvojené a puzdra sú posuvné. Tak možno zmeniť tuhosť roštu podľa potreby.

Aj o posteľové rošty je potrebné sa starať

U roštov aj postelí sa počíta s tým, že svojmu majiteľovi budú slúžiť dlhú dobu. Preto je potrebné vykonávať pravidelnú údržbu. Minimálne dvakrát do roka je nutné utrieť všetky diely roštu vlhkou handričkou a usušiť. Pokiaľ máte polohovací rošt, naolejujte ho. Pod posteľou aj roštom by mal prúdiť vzduch. Prostredie, v ktorom stojí posteľ, a teda aj rošt, by malo byť suché. Potom bude rošt podporovať zdravý a kvalitný spánok svojho majiteľa.Najnovšie články v kategórii: Výber roštu

Správny výber roštu je základ kráľovského spania

Správny výber roštu je základ kráľovského spania

Kategória: Výber roštu

Tajomstvo dobrého spánku sa neskrýva v luxusnej posteli s nebesami, ale v správnej kombinácii roštu a matraca. Kvalitný rošt je základňou pre kvalitný matrac. Ich správna kombinácia vám zaručí kráľovský spánok a odpočinok na každý deň.

Čítať viacej
Ako správne určiť pravý alebo ľavý rošt

Ako správne určiť pravý alebo ľavý rošt

Kategória: Výber roštu

Nedostatok úložného priestoru v spálni riešia praktické posteľné rošty s výklopom. Najčastejšou otázkou zákazníkov je, ako správne určiť, či potrebujem rošt s pravým alebo ľavým prevedením výklopu. V tomto krátkom článku vám s tým pomôžeme!


 

Čítať viacej