Orgánové hodiny a biorytmy určujú čas aktivity aj relaxácie

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Každý organizmus sa pri svojom fungovaní riadi určitými zákonitosťami. Pokiaľ porozumiete biorytmu svojho tela a budete rešpektovať orgánové hodiny, budete sa cítiť oveľa lepšie, zlepší sa vaše zdravie a budete výkonnejší.

Základom biorytmu je striedanie tmy a svetla. V čase bdenia je náš organizmus aktívny, v čase spánku sa nachádza v útlme. Biorytmus orgánov poznali už ľudia v starej Číne a vedeli ho využívať vo svojom dennom živote. Biorytmy a orgány v tele prepájali so životom v prírode, s astronómiou a astrológiou.

Cirkadiánny rytmus navyše riadi aj tvorbu rôznych hormónov, zodpovedá za teplotu tela i tlak, ovplyvňuje náladu a môže byť príčinou toho, že máme alebo nemáme chuť vykonávať určité činnosti, a tiež toho, aké aktívne sú naše vnútorné orgány. Na každú zmenu reagujú aj naše orgánové hodiny. Príkladom zmeny môže byť striedanie času. Letný čas biologickým hodinám mnohých jedincov spôsobuje určité problémy, s ktorými sa vyrovnávajú dlhšiu dobu.

Obsah:

Biologické hodiny ako orgánové hodiny tela
Viete, ako dlho každý deň pracujú orgány v tele najefektívnejšie? Ide približne o dve hodiny. Ak sú hodiny orgánov narušené, napríklad ochorením, príznaky tohto oslabenia sa prejavia práve v čase vysokej efektivity. Napríklad ak máte oslabenú pečeň, príznaky budú zjavné medzi polnocou a ránom, kedy je pečeň najaktívnejšia.

Biologické rytmy sú príčinou toho, že choroby majú u každého človeka odlišný priebeh. Preto je dôležité vedieť, aký denný biorytmus človek má, aby nedochádzalo k zaťažovaniu orgánov v čas, ktorý potrebujú na zotavenie. Pokiaľ človek pozná biologické hodiny orgánov, môže využiť na náročnú prácu práve tú dobu, kedy sú patričné ​​orgány najaktívnejšie.

Ako vyzerá biorytmus tela

Aký je môj biorytmus? Odpoveď na túto otázku zistíte pozorovaním, avšak vo všeobecnosti možno stanoviť priemerné hodnoty činností jednotlivých orgánov. Väčšinou sa jedná o dvojhodinové intervaly, záleží aj na uložení orgánov v tele. Pozrime sa na aktivitu jednotlivých orgánov.

Kedy pracujú pečeň najefektívnejšie

Pečeň je najaktívnejšia medzi jednou a treťou hodinou rannou. V tejto dobe spracováva tuky obsiahnuté v krvi a stará sa o vylúčenie toxických látok. Mozog dostáva minimálne množstvo kyslíka, činnosť ďalších orgánov je nízka. Preto by v tejto dobe nemal človek vykonávať aktivity náročné na pozornosť. Zaťaženie v tejto dobe môže znamenať preťaženú pečeň. Príznaky sú hlavne tráviace problémy, bolesti kostí a hlavy, malátnosť a stuhnutosť. Pečeň je prepojená so žlčníkom, preto ju ovplyvňujú aj žlčníkové ťažkosti.

Nad ránom sú v činnosti pľúca

Medzi treťou a piatou hodinou pracujú pľúca, preto sa pri ochorení dýchacích ciest alebo astme môžeme v tejto dobe budiť. Podobne sa prebúdzajú aj fajčiari. Dochádza k pocitom strachu, úzkosti, niekedy aj depresiám. Po štvrtej hodine sa viac tvorí melatonín, srdce spomaľuje a klesne krvný tlak.

Preto je dôležitý kvalitný spánok. Čo pre neho môžete urobiť? Pomôžte orgánom v práci aj odpočinku obstaraním kvalitnej postele a zodpovedajúceho matraca. K vašej pohode napomôže aj správne vybraný vankúš a pohodlné a príjemné lôžkoviny.

Hrubé črevo potrebuje svoj čas

Pokiaľ vstávate medzi piatou a siedmou hodinou, nechajte dostatok času črevám. Dôležité je veľa piť, nie však ľadové nápoje. Rána by mali prebiehať v pokoji a pohode, bez stresov. Vhodné je ranné cvičenie a ideálny je aj návyk na vyprázdňovanie práve v tejto dobe. S blížiacou sa siedmou hodinou dochádza k zrýchleniu pulzu a zvýšenému vylučovaniu rôznych hormónov.

Žalúdok volá po raňajkách

Po siedmej hodine preberá aktivitu žalúdok. Preto je vhodný čas na raňajky do deviatej hodiny. Telo má ráno rado teplo, to napomáha práci tráviacich orgánov. Je to tiež najvhodnejšia doba nielen na prísun živín, ale aj minerálov a vitamínov. Voľte na raňajky také potraviny, ktoré tráviaci proces podporia a dodajú energiu na celý deň.

Medzi deviatou a jedenástou je doba vhodná na učenie

V tomto čase najaktívnejšie pracujú slezina a pankreas. Telo dokáže rýchlo spracovať cukry, človek má vysokú aktivitu a je schopný maximálnych duševných výkonov. Preto je táto doba najvhodnejšia aj na učenie. Nie je však vhodná prílišná fyzická záťaž, pokiaľ pociťujete vnútornú horúčkovitosť a únavu, s fyzickou aktivitou prestaňte. Tlak sa zvyšuje, myseľ aj telo sú na svojom vrchole. Do tejto doby by ste mali smerovať najdôležitejšie kroky a rozhodovanie.

Srdce je najaktívnejšie okolo poludnia

Najvyššia činnosť srdca prebieha od jedenástej do jednej hodiny popoludní. Vyhnite sa veľkej záťaži v podobe prehnaného množstva jedla, doprajte si prechádzku alebo zdriemnutie. Telo aj myseľ majú mierny útlm, potrebujú ľahký odpočinok.

Trávenie a tenké črevo

Od jednej hodiny popoludní do troch hodín prichádza čas na činnosť tenkého čreva. Potrava sa trávi, nastáva útlm a klesá sústredenie. Človeku sa nechce byť aktívny, klesá aj citlivosť. V tejto dobe ľudia obvykle robia chyby.

Od troch hodín popoludní prebieha detoxikácia

Od troch do piatich hodín popoludní je aktívny močový mechúr, teda vylučovacie orgány. Je to tiež doba detoxikácie. Dôležitý je pitný režim, ideálna je obyčajná voda alebo bylinkové čaje. Ideálne je v tejto dobe športovať a okolo štvrtej hodiny prijímať vitamíny a minerály. Zvyšuje sa aj činnosť imunitného systému. Organizmus sa pripravuje na prijatie ďalšej porcie jedla.

Kedy si dávať pozor hlavne na obličky

Ak chcete športovať alebo prevádzkovať inú fyzickú aktivitu, vhodná doba je práve od piatej do siedmej popoludní. Tento čas patrí obličkám, preto ich šetrite. Nepite alkohol, nekonzumujte tuky a cukry a vyhnite sa stresu aj chladu. Po šiestej hodine sa naposledy najedzte, nepite kávu a nekonzumujte sladké jedlá. Telo sa začína dostávať do fázy pokoja, znižuje sa jeho telesná teplota a fyzická aktivita.

Vysoká pozornosť, ale aj precitlivenosť

Od siedmej hodiny do deviatej večernej sa človek síce dokáže vyvinúť maximálnu pozornosť, ale je tak precitlivený, podráždený a nervózny, máva aj bolesti hlavy. Prichádza aj fyzická únava, stúpa krvný tlak.

Telo sa pripravuje na spanie

Od deviatej hodiny večer prichádza obľúbená doba študentov, kedy kvalitne pracujú mozgové bunky dlhodobej pamäte. Zvyšuje sa aj pamäťová kapacita, psychika je stabilnejšia. Až do jedenástej hodiny večernej sa telo pripravuje na odpočinok, žalúdok prestáva intenzívne pracovať, preto je vhodné v tejto dobe už nejesť. Po desiatej večernej hodine prichádza najhlbší spánok, kedy dochádza k striedaniu jednotlivých fáz spánku, NREM alebo REM fázy. Pri kvalitnom spánku sa obnovujú bunky a telo produkuje rastové hormóny. To je dôležité najmä u detí. Ak dieťa nechce spať, skúste zaspávanie v objatí, ktoré dieťaťu dodá pocit bezpečia a pokoja. Ak máte problémy so zaspávaním aj vy, nezabudnite pred spaním dodržiavať tzv. spánkovú hygienu:

  • Ticho a pokoj - majte v spálni ticho a pokoj.
  • Teplota - cez spaním si vyvetrajte, ideálna teplota na spánok je okolo 18 °C.
  • Tma - majte spálňu čo najviac zatemnenú.
  • Pohodlie - výber postele a výber matraca nikdy nepodceňujte, spánkom trávime zhruba celú tretinu svojho života.

Pozor na žlčník

Doba najefektívnejšej činnosti žlčníka začína okolo jedenástej a končí približne o jednej hodine v noci. Pokiaľ ste sa pred spaním najedli, žlčník sa vám postará o nekvalitný spánok. Okolo polnoci už telo nevytvára hormón zodpovedný za zmiernenie bolesti. Preto v tejto dobe dochádza k zhoršeniu bolestí alebo dokonca k bolestivým záchvatom.


Počúvajte svoje telo

Ak máte v noci alebo v priebehu dňa problémy, sústreďte sa na čas a na orgán, ktorý v tom čase pracuje. Pozorujte svoje telo a zisťujte jeho potreby a biologický rytmus. Zisťujte svoje hranice a dobu, kedy ste najviac výkonný. Choroby berte ako výzvu tela, a upravte svoj režim tak, aby ste boli stále v dokonalom fyzickom stave.



Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko