Ako vybrať kvalitnú posteľ

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Zdravý spánok vyžaduje nielen vhodný matrac, ale aj posteľ. Jej výber záleží na tom, komu bude slúžiť - inak vyzerá posteľ pre jedného, manželská posteľ alebo posteľ pre bábätko. Výrazne líšiť sa budú aj pevné postele na každodenné spanie a postele jednoduchej konštrukcie, určené na prespanie hostí.

Dôležitá je aj správna veľkosť postele, rozmery postelí môžu byť veľmi rôzne. Vyberať je možné aj podľa materiálov, ponuka je široká, svoj typ postele si nájde každý záujemca. K tomu, ako vybrať posteľ, budete potrebovať vedieť, ako vybrať rošt do postele a ako kúpiť matrac.

Obsah:

Čím začať pri výbere postele?

Ak chcete zakúpiť kvalitnú posteľ, zvážte, komu bude posteľ určená. Najmladšie deti by mali mať postieľku spĺňajúcu ergonomické požiadavky, posteľ musí byť plne funkčná a samozrejme bezpečná. Ak dodržíte pravidlá, ako vybrať detskú posteľ, môže tento kus nábytku využívať dieťa až do doby školskej dochádzky. Školský a teenegerský vek vyžaduje posteľ ako pre dospelých.

Postele pre teenagerov majú určité špecifiká. Mala by to byť pevná posteľ dostatočnej veľkosti. Môže ísť o nižšie typy postelí, ktoré sú u tejto vekovej skupiny veľmi obľúbené. Naopak seniori uvítajú vysoké postele, doplnené vyšším matracom a prípadne polohovacím roštom. Výška postele im umožní pohodlné vstávanie.

Aby vám posteľ vydržala dlhú dobu

Ak počítate s tým, že vám nová posteľ bude slúžiť dlhú dobu, určite na nej nešetrite. Kvalitná a pevná posteľ je základom zdravého spánku, ktorý vám prinesie odpočinok a energiu do ďalšieho dňa.

Najlepšie postele nie sú lacné, ale vynaložené financie dostanete späť v podobe dlhej životnosti postele a vo vašom komforte. Jedine také postele sa hodia na každodenný spánok. Ak zvolíte niektorú z lacných postelí, musíte počítať s menej kvalitným materiálom a nižšou mierou pohodlia. Tiež nevydrží tak dlho, sú určené predovšetkým na príležitostné prespanie alebo ako postele pre návštevy.

Materiál postele je dôležitý

Chystáte sa kúpiť posteľ? Potom si zistite viac o materiáloch, z ktorých sa postele vyrábajú. Každý z týchto materiálov prináša určité výhody, ale môže mať aj nejaké zápory. Drevo, lamino, kov, poťahované postele – z týchto variantov môžete vyberať. Klasikou sú drevené postele. Tento materiál vyniká pevnosťou, dlhou životnosťou a je zdravotne nezávadný. Pokiaľ zvolíte posteľ z masívu a tvrdého dreva, môže slúžiť veľmi dlho. Záleží aj na kvalitnej výrobe a na tom, či budete postupovať podľa návodu, ako postaviť posteľ. Pokiaľ si na zostavenie netrúfnete sami, pomôžu vám odborníci. Odborný predajca vám môže pomôcť s výberom. V ponuke je aj posteľ manželská, posteľ "lôžko a pol" či predĺžené postele.

Drevené postele
Postele sa vyrábajú ako z mäkkého, tak z tvrdého dreva. Veľkou výhodou postelí z mäkkého dreva je ich cenová dostupnosť, navyše majú viditeľnú kresbu dreva. Najčastejšie sú využívané ako detské postele, poprípade ako jednolôžka alebo manželské postele s úložným priestorom na krátkodobé pobyty a prespanie. Pretože sú mäkké, potrebujú častejšiu údržbu a úpravu pevným lakom, ktorý ochráni ich povrch.

Postele z tvrdého dreva sú stabilné a vyznačujú sa vysokou pevnosťou. Minimálne sa opotrebovávajú a majú odolné spoje. Ich životnosť je dlhšia a nevadí im ani striedanie teplôt a vlhkosti. Postele môžu byť vyrobené z jedného kusu masívu alebo z dreva, ktoré sa vyrobí spojením viacerých kúskov dreva.

Lamino postele
Lamino je ďalším obľúbeným materiálom. Ide o drevotriesku laminovanú fóliou, ktorá môže  mať rôzne vzory. Prednosťou postelí z lamina je nenáročná údržba, veľká variabilita vzorov a prijateľná cena. Trvanlivosť je však nižšia a postele nie sú tak stabilné. Preto je vhodné vybrať postele zo silnejšieho lamina. Rohové spoje majú byť pevné, stred a bočnice dostatočne silné. Pozor na fóliu, tá musí byť pevná, nesmie sa jednať iba o papierovú napodobeninu, ktorú poničí aj vlhkosť pri údržbe.

Postele z kovu
Kované postele vyrábajú kováči z kombinácie masívneho železa a dreva. Tieto postele sú originálne a ich majiteľ môže mať pocit jedinečnosti. Navyše majú vynikajúcu pevnosť a stabilitu. Je potrebné dávať pozor na výšku, obzvlášť musí byť manželská posteľ vysoká tak, aby bočnice mali viac ako 10 cm. Taktiež aj spoje musia byť dostatočne pevné. Na rozdiel od nich sa kovové postele zhotovujú z trubiek a plechu. Postele sú potom ľahšie a je možné s nimi ľahko manipulovať. To oceníte, ak sa presúva manželská posteľ s matracom a roštom alebo iná veľká posteľ. Tu je dôležité dbať na výber pevného materiálu, dobrou voľbou je kombinácia kovu a dreva.

Postele s čalúnením
Veľkú variabilitu ponúkajú aj čalúnené postele, ktorých konštrukcia a čelo sú potiahnuté iným materiálom, napríklad koženkou alebo textilom. V tomto druhu postelí býva obrovský výber, ponúkané sú najrôznejšie rozmery postele, veľkosti i prevedenia čela, otvárania, tvar plochy lôžka. Veľmi obľúbená v tejto kategórii je manželská posteľ s úložným priestorom, čo však môže znižovať vzdušnosť lôžka. Preto je často volená vysoká manželská posteľ. Poťahový materiál ponúka rozličné vzory. Základne postelí sú väčšinou z lamina, tu je údržba bez problémov.

Výber veľkosti

Rozmer postele si najčastejšie vyberáme podľa toho, do akého veľkého priestoru budeme posteľ umiestňovať. Okolo postele by mal byť vždy voľný priestor. Určujúca je aj výška a váha osôb, ktoré budú na posteli spať, a tiež potreba úložného priestoru. Jednolôžka mávajú rozmer o minimálnej šírke 90 cm, pohodlnejšia je šírka 120 cm.

Inú veľkosť má manželská posteľ, rozmery sa pohybujú od 180 do 200 cm šírky. Ak máte problém s priestorom, je riešením manželská posteľ s roštom a matracom so šírkou 160 cm. Meria sa vždy spacia plocha, nie rám postele. Dĺžka postele sa vyberá podľa najvyššieho užívateľa. K jeho výške je potrebné pripočítať ešte štvrť metra. Obvyklá je dĺžka 200 cm, dĺžka predĺžená môže byť 210 alebo 220 cm. Spacia plocha postele by mala byť vo výške okolo pol metra nad zemou, u starších osôb môže byť aj vyššia. Počítajte aj s výškou roštu a matraca.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Kategória: Výber matraca

Zaujala vás problematika snov a snívania? Potom vás určite bude zaujímať, čo je to lucidné snívanie. Ide totiž o veľmi zvláštny jav, ktorý umožňuje prežívať vedomé snívanie.

Čítať viacej
Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko