Zdravý spánok je predpokladom celkovej pohody

Kategória: O spaní


Prebúdzate sa ráno rozlámaný a bez nálady a máte pocit, že ste si vôbec neodpočinuli? Potom nemáte dostatok kvalitného spánku.

Ak sa to stáva raz za čas, nie je nevyspatosť žiadny problém. Ak však trvá tento stav dlhšiu dobu, môžete očakávať problémy. Bez zdravého spánku nedosiahnete fyzickej ani duševnej pohody, nepodáte dostatočný pracovný výkon, nesústredíte sa a budete mať ťažkosti s pamäťou. To, že prespíme veľkú časť svojho života, má svoje opodstatnenie.

Zdravý spánok je zárukou regenerácie organizmu a veľmi ovplyvňuje celkovú kvalitu života. Ako a prečo sa teda dobre vyspať? Pozrite sa na niekoľko zásadných dôvodov a návrhov, ako spanie zlepšiť a dosiahnuť optimálny stav.

Obsah:

Dobrý spánok nie je strata času

V bežnom dennom živote sa musíme sústrediť a robiť čo najmenej chýb. Preto potrebujeme dostatok odpočinku, ktorý mozgu poskytne zotavenie a nebude nás trápiť nespavosť alebo poruchy spánku.

Keď nie sme vyspaný, môžu nás trápiť napr.:

 • výkyvy nálad,
 • citové výbuchy,
 • skratové konanie,
 • či depresie.

Pri nedostatku spánku sa zhoršujú aj partnerské vzťahy, klesá záujem o partnera a sex. Tiež trpí telo - znižuje sa imunita, človek viac podlieha chorobám. Zvyšuje sa naopak riziko civilizačných chorôb, srdcové zlyhanie, mozgové príhody, vysoký krvný tlak.

Telo nemá dostatok energie a snaží sa ju získať iným spôsobom, predovšetkým jedlom. Typické je potom prejedanie, obezita, poruchy tráviacej sústavy, cukrovka, rakovina hrubého čreva a ďalšie. Môžu sa objaviť aj iné ťažkosti, ako je porucha orientácie, motoriky či rovnováhy. Pritom stačí dodržiavať určité zásady a dobré spanie sa pre vás stane štandardom.

Zaveďte pevný spánkový režim

Prvou vecou, ktorú pre zdravý spánok môžete urobiť, je zaviesť si rutinu do celkového režimu dňa a spánku zvlášť.

 • Nespite cez deň, spánok v noci potom bude lepší a hlbší.
 • Neskoro popoludní už nepite kávu ani čaj, kofeín nie je pre spánok tým pravým.
 • K večeri si dajte len niečo ľahké, vyhnite sa pálivému koreniu alebo potravinám s vysokým obsahom tuku.
 • Ideálnou voľbou je nejesť aspoň dve hodiny pred spánkom.
 • Pred spaním ani necvičte, príliš by ste sa prebrali.
 • Zvoľte si čas, kedy sa každý deň odoberiete do postele.
 • Vytvorte si kľudový režim, ako je potrebné sprchovanie, počúvanie hudby, čítanie a podobne.
 • Stále sa vám nedarí rýchlo zaspať? Možno je to prostredím, ktoré vám bráni v tom, ako zdravo spať.

Pozor na teplotu v spálni

Zdravá spálňa - to nie je len vybavenie miestnosti, v ktorej spíte, ale aj teplota. Vytvorte si optimálne podmienky pre svoj svet spánku.

 • Pre dobré sny je vhodnejší chladnejší vzduch, medzi 16-18 stupňami.
 • Malé deti a ľudia vyššieho veku potrebujú o máličko teplejšie.
 • Všeobecne by teplota v spálni nemala klesnúť pod 12 stupňov a nemala by ani prekročiť 24 stupňov.
 • Nízka teplota nás ruší hrozbou podchladenia, vysoká zase príliš zvyšuje aktivitu.
 • Spálňu neprekurujte, ani keď trpíte na studené nohy. Radšej si vezmite ponožky alebo prihoďte ďalšiu deku.
 • V lete môžete dosiahnuť optimálnu teplotu v spálni pomocou klimatizácie.
 • A vetrajte - čerstvý vzduch je pre kvalitu spánku nesmierne dôležitý.

Úplná tma je pre spanie ideálnou voľbou

Spánok a bdenie nám určujú naše vnútorné hodiny. Keď sa zošerí, začne náš mozog dostávať signály, že by sa mal upokojiť a začať relaxovať. O tieto informácie sa postará hormón melatonín. Ten sa tvorí v tme a informuje mozog, že prišiel ten správny čas pre vypnutie. Toto všetko funguje za tmy. Ak zaspíte za svetla, budete síce spať, ale mozog bude stále pracovať a vy si neodpočiniete.

Podobná situácia nastane, keď síce zaspíte v tme, ale budete musieť v noci vstať a zájsť napríklad na toaletu. Tu pozor na ostré a jasné osvetlenie, to by vás dokonale prebralo a váš mozog ani telo by si neodpočinuli.

Problém by mohli mať ľudia, ktorí pracujú na zmeny a potrebujú sa vyspať cez deň. V takom prípade je nutné zainvestovať do dokonale tieniacich žalúzií alebo závesov. Pomôcť môžu aj masky na oči určené práve pre spanie.

Hluk a technika bránia kvalitnému spánku

Nepriateľom spánku je v súčasnej dobe nadmerný hluk a moderná technika. Veľkým problémom je napríklad bývanie v centrách miest alebo v blízkosti frekventovaných komunikácií, kde o zvýšený hluk rozhodne nie je núdza. Avšak pre mnoho ľudí nie je ideálne ani absolútne ticho.

Niektoré jemné a upokojujúce šumy ako meditačná hudba môžu byť tým, čo na spanie budú títo jedinci potrebovať. Tiež rôzne "múdre zariadenia" bývajú príčinou zlého spánku. Neustále pípajú, bzučia a sú zdrojom znekľudňujúceho modrého svetla. Táto technika rozhodne k posteli nepatrí, mala by byť vypnutá alebo odložená v inej miestnosti.

Posteľ iba pre spánok

Posteľ by mala slúžiť hlavne na oddych, preto by sme v nej nemali sledovať televíziu, pracovať, čítať si a podobne. Lenže aby nám posteľ dobre slúžila, musí byť vybavená kvalitným roštom a patričným druhom matraca. Matrac na spanie je tiež vhodné včas vymeniť, nečakať, až bude preležaný tak, že sa na ňom nebude dať spať.

Investícia do kvalitného zdravotného matraca sa určite oplatí. Svet matracov je bohatý a ponuka tak široká, že dokáže uspokojiť každého záujemcu o nový výrobok. Neviete si rady s výberom matraca a bojíte sa, aby ste nevybrali príliš tvrdý alebo mäkký matrac? Neváhajte a obráťte sa na nás, veľmi radi vám poradíme nielen s voľbou zodpovedajúceho matraca, ale odporučíme aj vhodný posteľový rošt a veľkosť matraca.

Sústreďte sa tiež na výber lôžkovín. Pokiaľ sa jedná o obliečky, tak novo na trhu môžete nájsť veľmi kvalitné protiroztočové obliečky z nanovlákien.

A nebude od veci zaobstarať si chránič na matrac, ktorý vašu novú investíciu spoľahlivo ochráni.

Čo ešte môžete urobiť pre zdravé spanie

Čisto v hlave, žiadne myšlienky, ktoré by vás trápili a bránili vám zaspať - to je jeden z predpokladov kvalitného spania.

 • Pomôcť môže aj prechádzka po večeri. Nerobte však žiadne náročnejšie činnosti a necvičte, prebrali by ste sa a mali potom problémy so zaspávaním.
 • Vyhnite sa alkoholu, po jeho konzumácii síce budete mať pocit, že ste rýchlo zaspali, ale vaše telo miesto odpočinku odbúrava alkohol, takže druhý deň svieži nebudete. Ak sa potrebujete napiť, stačí čistá voda.
 • Vo večerných hodinách ani nefajčite, nikotín vás povzbudí a vôbec sa vám nebude chcieť spať, navyše spánok nebude dostatočne kvalitný.
 • Správne návyky sú dôležité, dobrý spánok je predpokladom úspešného, ​​kvalitného a zdravého života.


Najnovšie články v kategórii: O spaní

Overené spôsoby, ako uspať bábätko

Overené spôsoby, ako uspať bábätko

Kategória: O spaní

Uspávanie bábätiek môže byť pre niektorých rodičov nočnou morou. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako vášmu dieťatku uľahčiť zaspávanie a ako mu zaistiť pokojný a zdravý spánok.

Čítať viacej
Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Kategória: O spaní

Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.

Čítať viacej

Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Kategória: O spaní

Čo je biely šum a ako tento populárny nástroj pôsobí? Ako účelne využiť všetko, čo ponúka a čomu sa naopak vyhnúť?
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko