Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca


Máte novú posteľ, kvalitný rošt a starostlivo vybraný matrac, a napriek tomu sa ráno budíte rozlámaný a unavený? Pritom ste všetko vyberali v najvyššej kvalite, tak kde by mohol byť problém? Odpoveď je jednoduchá, k zdravému a hodnotnému spánku patrí tiež správne zvolený vankúš. A práve ten býva často podceňovaný.

Obsah:

Ako vybrať kvalitný vankúš

Ako vybrať vankúš, ktorý vám zaručí dokonalý spánok? Nepohodlný vankúš zlého tvaru vám rozhodne dobre slúžiť nebude. Ak podceníte význam vankúša pri pohodlnom a zdravom spánku, môžete sa ráno budiť neoddýchnutý, so stuhnutým krkom alebo bolesťou hlavy.

Dôležité pre vašu voľbu budú polohy pri spaní. Poloha na boku znamená, že vankúš bude musieť udržiavať krčnú chrbticu v rovine, aby sa hlava nevyvracala do strany. Vankúš na spanie na boku musí mať aj zodpovedajúcu výšku, zakúpiť možno aj zdravotný vankúš na krčnú chrbticu. Iné parametre bude mať vankúš pre spanie na bruchu, ten by mal byť čo najnižší a mal by mať zvláštny tvar. Pozor na voľbu podľa tvrdosti matraca, vankúše sa správajú odlišne na matraci tvrdom a inak na matraci mäkkom.
 

Základné kritériá sú veľkosť, tvar a výplň vankúša

Základné kritériá pre výber sú tri: 

  • veľkosť vankúša
  • tvar vankúša
  • použitá výplň

Ďalším kritériom je poloha, v ktorej trávite najdlhšiu časť spánku. Najrôznejšie zdravotné vankúše sa rozlišujú práve podľa polohy spania, možné je samozrejme aj spanie bez vankúša. Ponúkané sú tiež vankúše univerzálneho tvaru, vankúš proti chrápaniu, pre spanie na boku a ďalšie. Ak si kladiete otázku, ako správne spať a zobudiť sa bez ťažkostí a v plnej kondícii, bude pre vás výber vankúša skutočne dôležitý.

Veľkosť vankúša a zdravý spánok

Vankúše, ktoré boli populárne v minulosti, teda veľké vankúše, zostávajú pre niektorých ľudí klasikou i dnes. Lenže nové výskumy odporúčajú niečo iné.

Ako vybrať správny vankúš, aby podoprel krčnú chrbticu tak, aby tvorila rovinu so zvyškom chrbtice? Vankúš nemá siahať pod ramená, rameno sa má zaboriť do matraca, nie do vankúša. Stačí teda menší vankúš, ktorý je možno preložiť, ak by ste potrebovali hlavu viac podoprieť. Pozor tiež na výšku vankúša, tá by mala zodpovedať tvrdosti matraca a riadiť sa aj podľa šírky ramien. Pokiaľ máte mäkký matrac a väčšiu šírku ramien, kúpte si vyšší vankúš, nižší vankúš bude vhodný k tvrdším matracom a užším ramenám.

Klasika, anatomický alebo špeciálne vankúš

Tieto tri možnosti sa vám ponúkajú pri výbere vankúša podľa tvaru. Najpopulárnejší klasický tvar by mali voliť ľudia, ktorí v noci často zmenia polohu alebo preferujú spanie na bruchu. 

Kedy voliť a ako vybrať anatomický vankúš? Tento typ vankúša je určený ľuďom, ktorí potrebujú väčšiu oporu, keď spia na boku alebo na chrbte. Jeho zvláštne tvarovanie pomáha aj tým, ktorí hľadajú ten najlepší spôsob, ako spať pri bolesti krčnej chrbtice. Napomáha tiež lepšiemu spánku a jeho majiteľ ani okolie toľko netrpia chrápaním. K zvláštnym typom vankúšov patria napríklad vankúše určené pre pohodlnejšie cestovanie alebo špeciálne vankúše pre tehotné ženy.

Prírodná výplň alebo syntetika

Podľa druhu výplne máte na výber veľa možností. Základná voľba je výplň prírodná či syntetická. Obe majú rad predností, ale aj niektoré nevýhody. Prírodné výplne majú dlhú tradíciu. Ich kladom je predovšetkým to, že sú pružné a ľahko sa prispôsobujú všetkým polohám pri spánku. Ak sa zľahnú, vyklepaním a natrasením je možné ich ľahko vrátiť do pôvodnej podoby. U týchto výplní však hrozí napadnutie roztočmi, ktoré môžu spôsobovať alergie, ktorých prejavy bývajú príčinou nepokojného spánku a mnohých zdravotných ťažkostí. Aby sa zabránilo výskytu roztočov, je nutné tieto výplne v pravidelných intervaloch čistiť v špecializovaných čistiarňach. Pre alergikov sú vhodné antialergické vankúše.

Syntetické výplne s radom výhod

Hlavnou výhodou syntetických výplní je možnosť prania doma v práčke a tiež to, že sú hypoalergénne. Svojim dielom k rozmanitosti náplní prispela aj NASA, ktorá vyvinula pamäťovú penu. Tá vie zareagovať na telesnú teplotu, prispôsobí svoj tvar telu a vytvorí ideálnu podporu pre krk a hlavu. Potom, čo na ňu telo prestane vyvíjať tlak, vráti sa do svojej pôvodnej podoby. Vankúš z pamäťovej peny 70 x 90 cm je štandardnou veľkosťou. Pamäťová pena býva obohacovaná i ďalšími látkami, napríklad aloe vera, ktoré poskytujú ešte väčší komfort. Vankúše z pamäťovej peny je vhodné opatriť prateľným poťahom.

Vankúše z dutého vlákna
Snáď najčastejšou náplňou vankúša, s ktorou sa môžete stretnúť, je náplň z dutého čiže polyesterového vlákna. Väčšinou sa jedná o guličky, ktoré je možné do vankúšov pridávať alebo odoberať podľa potreby. Vankúše z dutého vlákna možno bez obáv vyprať. Duté vlákno príliš nenavlhne a určite sa v ňom neusídlia problémové roztoče. Preto je tento druh vankúšov veľmi vhodný pre alergikov. 

V luxusnejších vankúšoch sa môžete stretnúť s náplňou z hodvábu. To nie je len hypoalergénne, ale uchováva teplotu tela bez toho, aby reagovalo na teplotu v okolí. V letnom období vie chladiť a v zime zahriať. Tieto typy vankúšov využijú nielen alergici, ale aj tí, ktorých trápi prílišné nočné potenie, a tí, ktorí spia na chrbte alebo na bruchu.

Detské vankúše

Kvôli správnemu vývoju chrbtice nie sú vankúše vhodné pre deti do troch rokov.

Odporúča sa začínať s nízkymi vankúšikmi. Do postieľky ich nedávajte príliš veľa.

Pre deti nie sú vhodné vankúše pre dospelých, sú pre nich príliš vysoké, polohujú im hlavu a krčnú chrbticu do neprirodzeného uhla.

Z našej ponuky odporučíme kvalitný anatomicky tvarovaný vankúš Tempur® MILLENNIUM z pamäťovej peny.

Zakúpiť si tiež môžete rovno prateľný detský set vankúše a prikrývky.Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Kategória: Výber matraca

Zaujala vás problematika snov a snívania? Potom vás určite bude zaujímať, čo je to lucidné snívanie. Ide totiž o veľmi zvláštny jav, ktorý umožňuje prežívať vedomé snívanie.

Čítať viacej
Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko