Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Bolesť hlavy je nepríjemným a rozšíreným problémom, ktorý sa objavuje v živote mnohých ľudí. Ovplyvňuje pracovnú výkonnosť, narúša medziľudské vzťahy a postihnutej osobe znižuje celkovú kvalitu života. Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu prispieť k vzniku bolesti hlavy, či už sa jedná o genetické predispozície, životný štýl alebo vplyv okolitého prostredia.

Aké sú najčastejšie typy bolestí hlavy? Čo môžeme urobiť, aby k týmto situáciám nedochádzalo? Zamerajme sa na také príčiny bolesti hlavy, ktoré sa obvykle vyskytujú, a povedzme si, ako by ich bolo možné riešiť.

Obsah:

Typy bolesti hlavy

Krátkodobé bolesti hlavy väčšinou problémom nie sú, pretože prebehnú rýchlo a odznievajú bez následkov. Problémy však spôsobujú silné bolesti hlavy, každodenné bolesti hlavy alebo neustála bolesť hlavy. Tieto typy bolestí väčšinou sprevádzajú ešte ďalšie nepríjemné príznaky a môžu sa stať dlhodobým stavom. Časté bolesti hlavy sa prejavujú obvykle ako bolesť hlavy na čele, bolesť hlavy v zátylku, všeobecne bolesť hlavy vzadu, bolesť hlavy na temene a bolesť hlavy na spánkoch. Bolesť hlavy vzadu na temene býva niekedy zamieňaná za bolesť hlavy od krčnej chrbtice.

Kedy sa silné bolesti hlavy objavujú

Bolesti hlavy a tlak v hlave sa môžu objaviť kedykoľvek počas dňa alebo v noci. Bolesť hlavy v oblasti spánku alebo očí často prichádza večer, ničím zvláštnym nie je ani bolesť hlavy v noci alebo bolesť hlavy po prebudení. Ranná bolesť hlavy je obzvlášť nepríjemná, pretože dokáže pokaziť celý nastávajúci deň.

Niekedy poznáme príčinu bolesti, inokedy prichádza nečakane a bez zdanlivých príčin. Bolesť však môže byť príznakom závažnejších problémov, preto by nemala byť podceňovaná. V niektorých prípadoch je možné spúšťače ovplyvniť a bolesti predísť, na iné bolesti je možné použiť zodpovedajúce prípravky alebo navštíviť lekára.

Prečo bolí hlava? Vinníkom môže byť nekvalitný spánok

K významným spúšťačom bolestí hlavy patrí nedostatok spánku a jeho znížená kvalita. Kvalitný spánok je kľúčový pre regeneráciu tela a mozgu, a pokiaľ nemáme dostatok odpočinku, môže to mať negatívny vplyv na naše zdravie. Nielen nedostatok spánku, ale aj zlý výber matraca, vankúše a lôžkovín môžu ovplyvniť kvalitu spánku a prispieť k bolestiam hlavy.

Pozor na výber matraca

Matrac hrá kľúčovú úlohu pri zaistení pohodlného a kvalitného spánku. Príliš mäkký matrac môže viesť k nevhodnému postaveniu chrbtice a napätiu svalov, čo spôsobí bolesť hlavy. Naopak, príliš tvrdý matrac vyvoláva tlak na určité časti tela a zhoršuje cirkuláciu krvi, čo tiež môže viesť k bolestiam hlavy. Každý jedinec má individuálne preferencie, preto je dôležité nájsť vhodný matrac, ktorý sa prispôsobí telesnému držaniu a preferenciám polohy spánku.

Vankúš a prevencia bolestí hlavy

Vankúš má taktiež významný vplyv na kvalitu spánku a prevenciu bolestí hlavy. Nekvalitný vankúš môže viesť k nevhodnému postaveniu hlavy a krčnej chrbtice, čo spôsobuje napätie a bolesť. Správny vankúš by mal podporovať prirodzenú krivku krčnej chrbtice a udržiavať hlavu v správnej polohe. Existuje mnoho typov vankúšov, ktoré ponúkajú rôznu výšku a tuhosť, a je dôležité vybrať vankúš, ktorý vyhovuje individuálnym potrebám.

Kvalitné lôžkoviny tiež pomáhajú predchádzať bolestiam hlavy

Okrem matraca a vankúša môže ovplyvniť kvalitu spánku a predchádzať bolestiam hlavy aj výber správnych lôžkovín. Nekvalitné alebo nevhodne zvolené obliečky a prestieradlá môžu spôsobiť nepohodlie a narušiť spánok. Materiál lôžkovín by mal byť príjemný na dotyk a zároveň umožňovať dostatočnú cirkuláciu vzduchu.

Pravidelná výmena lôžkovín je tiež dôležitá, aby sa zabránilo hromadeniu alergénov a mikroorganizmov, ktoré môžu vyvolať alergie alebo respiračné problémy. Ich dôsledkom môže byť aj únava a bolesť hlavy.

K najčastejším príčinám bolestí hlavy patrí počasie

Zmeny počasia dokážu potrápiť každého, kto bolesťami hlavy trpí. S otepľovaním alebo ochladzovaním a rýchlejšími zmenami sa mení aj tlak a vlhkosť. V mozgu sa potom naruší priebeh chemických procesov a bolesti hlavy sú otázkou niekoľkých minút. Čo na bolesť hlavy súvisiace s počasím? Skúste sledovať súvislosti zmien počasia a vašich problémov a podľa výsledkov sa potom na tieto ťažké stavy môžete pripraviť.

Problémy spôsobujú aj niektoré potraviny

Hľadáte, ako sa zbaviť bolesti hlavy, ktorá prichádza často, a aj keď nie je silná, dokáže spôsobiť množstvo nepríjemností? Zamyslite sa nad svojou stravou a sledujte, či bolesť hlavy neprichádza po konzumácii určitých potravín. Najčastejšie sa jedná o syry, čokoládu, údené mäso, citrusy, cibuľu, orechy, glutamát, slané jedlá alebo zmrzlinu.

Tiež vynechanie pravidelného jedla môže spôsobiť problémy, pretože klesne hladina krvného cukru. Náhly a rýchly nárast hladiny cukru však môže bolesť hlavy spôsobiť tiež.

Prudká bolesť hlavy môže súvisieť so stresom

Veľa postihnutých bolesťou hlavy trpí aj stresom. Bolesť však prichádza až po uvoľnení napätia. Za túto situáciu môžu hormóny, ktoré sa vyplavia do tela, aby zvládli ťaživú situáciu, a potom ich hladina prudko klesne. Na to reagujú krvné cievy, ich rozširovanie a sťahovanie vyvolá bolesť. Stres pôsobí aj na držanie tela a napätie môže tiež vyvolať bolesti. Ako na bolesť hlavy zo stresu? Skúste využiť relaxačné alebo dychové cvičenia alebo si zacvičte jogu.

Pitný režim a vhodné nápoje

O tom, že príčinou bolestí hlavy môže byť alkohol, nie je sporu. Zvlášť konzumácia veľkého množstva môže mať nepríjemné dôsledky. Za bolesti hlavy však môže byť zodpovedné aj väčšie množstvo vypitého čaju, kávy alebo studeného nápoja, či naopak príliš malé množstvo tekutín, teda dehydratácia. Je potrebné dodržiavať pitný režim, vhodné nápoje sú čistá voda, nesýtené a nesladené tekutiny.

Hormóny ako spúšťač bolesti

U žien bývajú častým spúšťačom bolestí hlavy hormóny, a to hlavne také, ktoré sú aktívne počas menštruácie. Hladina ženského hormónu estrogénu počas menštruácie klesá, a to spustí bolesť hlavy. Obdobné problémy môžu prichádzať v priebehu tehotenstva, kedy tiež pracujú hormóny, a zvyšuje sa množstvo krvi v obehu. Pôsobí aj stres, nedostatok spánku a tlak na chrbticu.

Infekcia bakteriálneho alebo vírusového pôvodu

Súčasťou bakteriálnych a vírusových ochorení býva aj bolesť hlavy. Pokiaľ ide o prechladnutie alebo chrípku, je možné liečiť bolesť hlavy bežnými metódami. Ak je však bolesť neznesiteľná, môže ísť aj o závažnejšie ochorenie ako je meningitída. Ak sa k bolesti hlavy pridajú zvracanie, rýchly nástup horúčky a tuhne šija, je čas na rýchlu návštevu lekára.

Za bolesťou hlavy môže byť nadmerná fyzická aktivita

Fyzická aktivita ľudskému telu prospieva, ale nesmie sa preháňať. Pokiaľ je jej príliš, môže byť dôvodom bolestí hlavy. Pri pohybe dochádza k zvýšeniu priebehu krvi v krku a hlave, rozšíria sa cievy, a pokiaľ človek zostáva vo vysokej tepovej frekvencii, môže sa objaviť bolesť hlavy. Pohyb je potrebné vyvažovať regeneráciou a odpočinkom, najlepšie vo forme teplého kúpeľa alebo napríklad pobytom vo fínskej saune.

Sedavá práca ničí nielen chrbticu

Stále viac ľudí vykonáva prácu s malým množstvom pohybu, posediačky. Chrbát je v tej polohe ohnutý nadmerne a po príliš dlhú dobu, čo zvyšuje napätie v hornej časti krku a chrbta. To potom spôsobí bolesť hlavy. Prevenciou je ergonomicky ladené pracovisko, striedanie polôh a preťahovanie, opretý a rovný chrbát.

Neviete čo na migrénu?

Veľkým problémom pre postihnutých býva migréna. Ide o chronickú bolesť hlavy s dlhším trvaním až niekoľko týždňov. Obvykle postihuje iba jednu stranu a sprievodnými javmi sú nevoľnosti, únava a precitlivenosť na svetlo, hluk alebo pach. Vo väčšine prípadov sa dá liečiť voľnopredajnými liekmi, pokiaľ sa bolesti opakujú častejšie, musí byť nasadená preventívna liečba.

Čo pomáha na bolesť hlavy

Úľavu od bolestí hlavy vám môžu priniesť bežne predajné lieky. Úľava sa dostavuje do pol hodiny a podľa intenzity a príčiny bolesti vydrží niekoľko hodín. Analgetiká je možné doplniť akupresúrou alebo masážami.

Pokiaľ dávate prednosť prírodným pomocníkom, môžete použiť bylinné čaje alebo tinktúry. S bolesti pomôže napríklad mäta alebo margaréta Rimbaba. Nápomocná môže byť aj aromaterapia, levanduľa, eukalyptus, citrusy či mäta. V závažnejších prípadoch je nutná konzultácia s lekárom a cielená odborná liečba.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko