Chrápanie - prečo nás trápi a ako sa ho zbaviť

Kategória: O spaní


Práve ste si ľahli do postele a blažene sa ponárate do spánku, keď sa z ničoho nič ozvú chrčivé zvuky, ktoré nemožno prepočuť, a ktoré vám pokojný odpočinok nedoprajú. Chrápanie vás budí celú noc a narúša vám manželské spolužitie. Čo je príčinou tohto nepríjemného javu? A dá sa proti chrápaniu bojovať?

Ak chcete vedieť, ako prestať chrápať, musíte sa zamerať na príčiny. Spánkové poruchy môžu byť prirodzené, ale v niektorých prípadoch sa jedná o zdravotný problém, ktorý spáča ohrozuje na živote.

Obsah:

Príčiny chrápania

Chrápanie čiže ronchopatiu je potrebné považovať za ochorenie, ktoré môže byť vážne. Nie je len nepríjemným zvukom, ktorý ruší ostatných spáčov, ale posledné výskumy ukazujú, že práve chrápanie môže znamenať začiatok porúch spánku. Tie potom môžu byť väčším zdravotným problémom a spôsobujú ťažkosti aj v oblasti sociálnej. Obmedzujú aj niektoré činnosti ako napríklad cestovanie, akcie so spoločným spaním a samozrejme i rodinný život.

Prečo vlastne chrápeme?

Hlavným dôvodom je znížená priechodnosť horných dýchacích ciest. Vzduch, ktorý vdychujeme, musí prechádzať obmedzeným priestorom a pohybovať sa rýchlejšie. Tým dôjde k zmene tlaku v krku a kmitanie mäkkého podnebia a čapu. Chrápanie nerobí rozdiely medzi pohlaviami, postihuje mužov, ženy aj deti, najviac však trápi mužov - viac ako 25 %. U žien je toto číslo nižšie - chrápanie znepríjemňuje život 15 % žien. Nižšie percento sa vyskytuje aj u detí. Čo teda chrápanie spôsobuje a na čo je potrebné zamerať liečbu?

  • Nachladnutie - Príčinou krátkodobého chrápania býva najčastejšie prechladnutie a choroby horných ciest dýchacích všeobecne. Vzniká pri nich bariéra, takže vzduch nemôže voľne prechádzať. Tu je liečba najľahšia, chrápanie po úspešnej liečbe prechladnutia samo prestane.
     
  • Alkohol - Tiež nadmiera alkoholu môže spôsobiť nepríjemné nočné zvuky počas spánku, najmä ak si dáte niekoľko pohárikov tesne pred spaním do postele. Krčné svalstvo sa pod vplyvom alkoholu uvoľňuje, zvyšuje sa tlak na hrtan. Tým sa zníži priechodnosť vzduchu a vznikne obťažujúci zvuk - chrápanie.
     
  • Obezita - Aj nadváha môže spôsobovať obťažujúce hlasné nočné prejavy. V tomto prípade tlačí na hrtan tuková vrstva, ktorá sťažuje priechod vzduchu. Pomocou je jedine schudnutie, ktoré zníži aj riziká ďalších zdravotných problémov.
     
  • Fajčenie - Problémy s chrápaním majú tiež fajčiari. Fajčenie spôsobuje zdurenie sliznice a môže byť príčinou najrôznejších zápalov. Znížením množstva riasinkového epitelu dochádza tiež k zvýšenej tvorbe hlienov v dýchacích cestách a častému podráždeniu pľúc.
     
  • Starnutie - Všimli ste si, že problémy s chrápaním často majú práve starší ľudia? Je to prirodzené, starnutie je sprevádzané radom ťažkostí a zmien v tele. Okrem iného dochádza k povoľovaniu krčných svalov, ktoré spôsobuje zúženie dýchacej trubice a ťažší priechod vzduchu.
     
  • Ostatné príčiny - Chrápanie môže byť spôsobené ďalšími zmenami, väčšinou fyziologického rázu. K najobvyklejším patria nosové polypy, ktoré významným spôsobom zužujú dýchacie cesty. Ťažkosti zapríčiňujú aj zápaly mandlí, zväčšené nosné mandle alebo deformovaná nosnej priehradky. Tiež choroby horných dýchacích ciest podporujú chrápanie, jedná sa predovšetkým o respiračné ochorenia ako katary alebo astma.
     
  • Anomálie čeľuste - Anomálie čeľuste, teda zmenšená dolná alebo horná čeľusť, znamená menej priestoru v dýchacích cestách a zvýšenú intenzitu chrápania.
     
  • Spánkové apnoe - Spánkové apnoe však nie je obvyklé chrápanie. Tu sa jedná o závažné ochorenie, ktoré nielen ruší okolitých spáčov, ale ktoré ohrozuje samotného postihnutého. Ako spánkovú apnoe spoznať? Chorý chrápe aj dýcha s prerušením, dýcha nepravidelne a občas sa mu dych úplne zastaví, môže sa budiť s pocitom, že sa dusí, nevyspí sa a cíti sa unavený. V takom prípade sa oplatí neváhať a navštíviť lekára.

Pretože chrápanie je javom, ktorý značne znepríjemňuje život a môže byť aj nebezpečný zdraviu postihnutého, je nutné nájsť riešenie. To sa odvíja od príčiny chrápania, ktorú je potrebné identifikovať a podľa výsledku postupovať ďalej.

Odstránenie chrápania - ako si pomôcť sám

U mnohých príčin možno odstrániť chrápanie bez pomoci lekára. Ako zabrániť chrápaniu a následkom, ktoré so sebou táto obtiaž prináša? Ponúka sa veľa možností, ktoré určite stoja za skúšku. Zmeňte spacie návyky, upravte spálňu, zamerajte sa na zdravý životný štýl alebo menej tradičné metódy a prírodnú liečbu.

Spanie na boku

Čím teda začať? Skúste spanie na boku. Ak ste doteraz spali na chrbte, čo často vyvoláva chrápanie, zmeňte polohu. Nedarí sa vám udržať ležanie na boku? Upevnite si na chrbát nejaký predmet, ktorý by vás pri otočení na chrbát rušil, a donútil vás obrátiť sa späť na bok. Často sa odporúča loptička vo vrecku pyžama, ktoré si otočíte chrbtom dopredu. Môžete sa podoprieť ďalším vankúšom. Pri spaní na boku budú mať vaše dýchacie cesty najvyššiu priechodnosť.
 

Spanie s vyšším vankúšom

S tým, ako zabrániť chrápaniu, vám tiež pomôže spanie s vyšším kvalitným vankúšom. Zvoliť môžete napríklad anatomicky tvarovaný vankúš. Ak je vaša hlava umiestnená vyššie, znižuje sa tlak na dýchacie cesty a tie sa uvoľnia. Navýšenie však nesmie byť veľké, malo by opačný účinok. Anatomický vankúš vám pomôže narovnať telo a udržiavať správnu polohu. Dobrou voľbou je aj naklonenie postele, napríklad zvýšením nôh postele alebo ich podložením. 

Zdravý životný štýl

K zdravému životnému štýlu patrí okrem správnej výživy a obmedzenia zlozvykov pravidelný režim a dostatok pohybu. Zbaviť sa chrápania možno aj dostatkom spánku. Chodievajte spať približne v rovnakom čase a spite tak dlho, aby si vaše telo stihlo odpočinúť. Patričná dávka pohybu napomôže k zdravej únave a hlbokému spánku.
 

Fajčenie

Fajčenie sa ako príčina chrápania neoznačuje príliš často. Každý fajčiar má však oveľa viac zdurenú krčnú sliznicu, čo spôsobuje zúženie dýchacej trubice a obmedzené prúdenie vzduchu. Chrápanie fajčiarov môžu spôsobovať tiež zápaly, ktoré v tele v dôsledku silného fajčenia prebiehajú. Riešením je obmedzenie fajčenia alebo s fajčením úplne skončiť. Problém s chrápaním tak môže byť pomerne skoro vyriešený.

Nadváha

Obezita znamená vysokú pravdepodobnosť ťažkostí s chrápaním. Tuk sa neusadzuje len v problémových partiách, ale po celom tele. V dýchacích cestách spôsobuje oslabenie a zmäkčenie dýchacích ciest a následné zúženie. Vzduch potom nemôže celkom voľne prechádzať a obézny človek začína chrápať. Pomôže výrazné schudnutie alebo aspoň obmedzenie večerného jedla. Najmenej tri hodiny pred spaním by sa nemalo jesť, inak budú dýchaciu trubicu dráždiť vracajúce sa tráviace šťavy.

Nadmerná konzumácia alkoholu

Každý, kto konzumuje viac alkoholu zvlášť pred spaním, môže očakávať, že bude chrápať. Nadmiera alkoholu totiž spôsobí ochabnutie svalov nosohltanu. Ak už budete konzumovať alkohol, pite len obmedzené množstvo a rozhodne nie tesne pred spaním. Vystavili by ste sa tiež zvýšenému nebezpečenstvu spánkového apnoe.
 

Vhodné podmienky v spálni

Aj prostredie spálne má výrazný vplyv na to, či človeka bude obťažovať chrápanie. Ak je v miestnosti suchý vzduch, bude sliznica dýchacích ciest vysušená a to prispeje k chrápaniu. Podobne pôsobí aj výskyt roztočov, peľu, prachu, zvieracích chlpov a ďalších alergénov. Tie by mohli zapríčiniť podráždenie, ktoré sa stane dôvodom ťažkých prejavov. Nezabudnite, že výber matraca je pre kvalitný spánok tiež veľmi dôležitý. Niekomu môže viac vyhovovať matrac s pamäťovou penou, iní dajú prednosť skôr zdravotnému matracu. Nezabúdajte tiež na pravidelné čistenie matraca.

Aromaterapia

Uvoľnite pred spaním dýchacie cesty. Uľaví vám teplá sprcha a inhalácia vody so soľou alebo s bylinkami. Dýchacie cesty sa prečistia, roztiahnu a chrápanie sa obmedzí alebo úplne zmizne. Pomôžu tiež difuzéry alebo aromalampy s vhodne zvolenými éterickými olejmi. Dobrou voľbou bývajú tiež najrôznejšie relaxačné sviečky s vybranými vôňami alebo silne aromatický mätový olej, ktorý znižuje opuchy sliznice. 

Homeopatiká


S chrápaním môžu pomôcť aj niektoré homeopatiká. Najčastejšie je nasadzovaný liek Kalium iodatum. Ten nie je len prostriedkom, ako sa zbaviť chrápania, ale aj liekom na alergie, astmu a dýchavičnosť.

Bylinky

Problémy s chrápaním rieši aj nasadenie niektorých vybraných byliniek. Sú dostupné a môžete ich použiť rôznym spôsobom. Čaje, odvary, bylinné kvapky, inhalácie a ďalšie vás môžu ťažkostí aspoň čiastočne zbaviť. Vhodnými bylinkami sú napríklad mäta, pamajorán, pestrec, valeriána, pepermint, levanduľa, chmeľ či eukalyptus.


Ako sa zbaviť chrápania - pomoc lekára

Liečba chrápania by v závažnejších prípadoch mala zveriť do rúk lekára. Zvlášť vtedy, ak ide o dlhodobý problém, vaša rodina sa narušením spánku trápi a liečba inými prostriedkami nepomáha, je najvyšší čas obrátiť sa na lekára - odborníkov. Tí môžu dôkladne vyšetriť príčiny a predpísať účinné prípravky proti chrápaniu, lieky alebo spreje, ktoré čistia dýchacie cesty a napomáhajú k zosilneniu dýchacej trubice, poprípade rôzne ďalšie pomôcky a prístroje. Možný je aj operatívny zásah.

Návštevu lekára neodkladajte - Nepomáhajú vám prírodné prostriedky ani "babské rady"? Narušuje chrápanie rodinné vzťahy tak, že by mohlo dôjsť k rozchodu? Neodkladajte riešenie, ak chrápanie podceníte, môže sa ešte zhoršiť. Nedostatočný spánok, únava a podráždenosť vyvolávajú napätie v partnerských vzťahoch a môžu ich aj rozvrátiť.
 

Ako lekár postupuje:

  • Aby liečba chrápania bola účinná, je potrebné vyšetrenie, ktoré odhalí, čo je príčinou chrápania.
  • Lekár vykoná pohovor s pacientom a komplexne ho vyšetrí.
  • Potom odporučí vhodné prostriedky ako štuple do uší, masku proti chrápaniu, hodinky proti chrápaniu, spreje alebo v krajnom prípade aj operáciu.
     

Maska proti chrápaniu

Nezabúdajte na to, že chrápanie môže byť príznakom vážneho ochorenia. Ak sa jedná o spánkové apnoe, je tento prejav dokonca životu nebezpečný. K liečbe tu lekár odporučí špeciálnu masku. Apnoe spôsobuje prerušenie dýchania a do krvi spáča sa tak dostane viac oxidu uhličitého. Zúžia sa dýchacie cesty a v dýchaní sa vyskytnú dlhšie pauzy. Maska udržuje v dýchacích cestách stály pretlak. Musí sa používať každú noc, po nejakej dobe chrápanie zmizne. Prístroj však nepracuje úplne ticho.

Sprej proti chrápaniu

Prípravky proti chrápaniu môžu mať aj inú formu. Veľmi účinné sú spreje a kvapky. Spreje sa aplikujú na koreň jazyka alebo sa striekajú do krku. Väčšinou sú založené na olejovitých výťažkoch z rastlín a pridáva sa do nich lecitín. Vyvolávajú napätia a prekrvenie povrchov tkanív a prechádzajúce vzduch potom nevytvára zvuky. K najčastejšie používaným bylinám patrí pestrec mariánsky, svetlík lekársky, šalvia, eukalyptus, chmeľ a ďalší, doplnené mentolom a eukalyptom.

Štuple do uší proti chrápaniu

Chrápanie neobťažuje toľko samotného spáča, ako ich partnerov, ktorým je v spánku mnohokrát úplne zabránené. Ak sa liečba chrápania nedarí alebo sa chrápajúci pokusom o riešenie bráni, je možné použiť štuple do uší. Nie všetky výrobky tohto typu sú však účinné. Nakupujte preto v lekárni a požadujte špeciálne štuple určené práve pre ochranu pred obtiažnym hlasným chrápaním.
 

Hodinky proti chrápaniu

Pohodlie ochrany proti nepríjemným nočným zvukom sľubujú hodinky proti chrápaniu. Fungujú na princípe impulzov vysielaných do nervovej sústavy, akonáhle začne spáč chrápať. Je však potrebné vyberať opatrne, niektoré typy hodiniek majú impulzy príliš silné a neumožnia chrápajúcemu kvalitný hlboký spánok, ktorý pre každodennú činnosť potrebuje.

Operácia

Operácia je krajným riešením liečby chrápania a pristupuje sa k nej len v závažných prípadoch, keď iné prostriedky nezabrali. Väčšinou sa jedná o chirurgickú operáciu nosa či krku. Možná je tiež operácia podnebia, ktorá sa vykonáva laserom. Pri nej je odstránená časť mäkkého podnebia a vo zvyšku sa urobia nárezy. Dôjde tak k vystuženie tejto časti tela a sú odstránené vibrácie, ktoré chrápanie spôsobujú. Tento zákrok je možné vykonávať aj klasickým spôsobom. Pri nepriechodnosti nosa sa odporúča septoplastika alebo rádiofrekvenčná termoterapia na nosovú sliznicu. Tá je účinná aj v prípade zväčšených krčných mandlí. Aj krčné mandle možno odstrániť klasickou operáciou. Pred konečným rozhodnutím o operatívnom výkone musí byť vykonané komplexné ORL vyšetrenie, po ktorom odborník navrhne najlepšiu alternatívu zákroku.


Chrápanie u detí

Chrápanie nie je doménou dospelých, často chrápu i deti. Ak je príčinou nádcha alebo nachladnutie, nie je potrebné mať obavy. Ak však dieťa chrápe každú noc,je potreba vyhľadať lekára. Veľmi často ide o nejakú prekážku v dýchacích cestách. Môže to byť napríklad príliš veľký jazyk, deformácie tváre, svalová dystrofia alebo zväčšené mandle ako krčné, tak nosné. Tie bývajú obvyklým dôvodom detského chrápania, riešením je odstránenie nosných mandlí. Rodičia sa môžu rozhodnúť, akým spôsobom bude zákrok vykonaný - klasickú chirurgiou, ktorá vyžaduje hospitalizáciu, prípadne kombináciou s laserom, či plazmovú metódu, ktorú možno vykonať v rámci jednodňovej chirurgie. 

Chrápanie v tehotenstve

Hoci chrápanie býva skôr výsadou mužov, nevyhýba sa ani ženám. Chrápanie sa stáva veľmi ťažkým v období tehotenstva, kedy ženy všeobecne spí horšie, pretože je trápia obavy o zdravie dieťatka, o priebeh pôrodu či majú strach z budúcnosti. Chrápanie u žien býva spôsobené opuchmi tela, ktoré sú výrazné najmä v poslednej fáze tehotenstva. Dochádza k zhoršeniu kvality spánku, tehotná žena je unavená a stresuje sa, čo by mohlo ovplyvniť vývoj plodu. Ak je únava neúnosne veľká a chrápanie príliš časté, je dobré poradiť sa s lekárom. Niektoré druhy chrápania počas tehotenstva totiž môžu dieťa skutočne ohroziť.

Riziká chrápanie v tehotenstve

Centrum štúdia spánku v Michigane uvádza, že chrápajúce tehotné ženy môžu mať menšie deti, hrozí väčšie riziko vývojových porúch a preeklampsia. Dôkladné prehliadky môžu tieto stavy vylúčiť alebo umožnia včas zasiahnuť a ohrozujúci stav zvládnuť. Intenzitu chrápania zvyšuje spanie na chrbte.   

V tehotenstve sa odporúča viac podložiť hlavu vhodným vankúšom, aby sa uvoľnili dýchacie cesty, vhodné je spať skôr na ľavom boku. Je možné použiť aj nosové prúžky, zvlhčovače vzduchu a samozrejme treba uprednostniť zdravú stravu bez fajčenia, práškov na spanie alebo alkoholu.


Spánkové laboratória

Trpíte nespavosťou, dlhodobo chrápete, prebúdzate sa unavený, máte sucho v hrdle, bolí vás hlava, ťažko sa koncentrujete, zabúdate, trpíte podráždenosťou a iné problémy?

Potom je na čase navštíviť lekára, ktorý sa špecializuje na poruchy spánku, napr. spánkového apnoe alebo spánkovú paralýzu. Váš ošetrujúci lekár vám odporučí najbližšie spánkové centrum, kde sa po základnom vyšetrení vykoná monitoring spánku. Jedná sa o úplne jednoduchý a neobťažujúcich postup, ktorý sa môže vykonať v spánkovom laboratóriu, prípadne aj v domácom prostredí.
 

Základom úspešnej liečby je dôkladná diagnostika

Ešte predtým, než podstúpite vlastné vyšetrenie v spánkovom laboratóriu, musíte absolvovať pohovor s lekárom. Ten sa bude snažiť odhaliť skutočný dôvod vašich ťažkostí, je však potrebné byť k nemu úprimný. Na otázky môžete odpovedať bez obáv z kritiky vašich zvyklostí, cieľom je iba účinná liečba. Lekár sa vás môže pýtať na:

  • časové určenie začiatku ťažkostí
  • opatrenia pre lepší spánok, ktoré ste už urobili
  • doterajšie terapie
  • režim dňa, dobu spánku
  • budenie počas spánku, jeho početnosť, následné zaspávanie
  • životný štýl, stravovanie, zlozvyky, čas posledného jedla pred spaním
  • užívanie liekov
  • nočné potenie
  • stresové situácie, pracovné vyťaženie
  • psychický stav, rodinná anamnéza
  • voľný čas a jeho využitie, relaxácia

Z vašich odpovedí zistí lekár, či by na odstránenie problémov nestačila úprava režimu a riešenie zlozvykov, po dohode potom určí termín, kedy absolvujete noc v spánkovom laboratóriu. Zoznam spánkových centier a laboratórií nájdete tu.
 

Ako prebieha prehliadka v spánkovom laboratóriu

Po príchode do laboratória sa prezlečiete do pohodlného nočného odevu a ľahnete si do postele s anatomickým matracom a antialergickou prikrývkou. Na vaše telo budú umiestnené senzory, ktoré budú monitorovať činnosť mozgu, svalov, srdca a pľúc. Tieto senzory sa umiestňujú na ukazovák, nohu, hruď a bradu. Dýchanie snímajú pásy na bruchu a okolo hrudi. Vyhodnotenie prebieha už počas spánku a ráno po prebudení. Lekári potom zhrnú výsledky, a ak to bude potrebné, stanovujú presný postup liečenia.

Zdroj obrázkov: www.pixabay.com



Najnovšie články v kategórii: O spaní

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Kategória: O spaní

Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.

Čítať viacej
Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Kategória: O spaní

Čo je biely šum a ako tento populárny nástroj pôsobí? Ako účelne využiť všetko, čo ponúka a čomu sa naopak vyhnúť?
Čítať viacej

Ako si poradiť s rannou únavou?

Ako si poradiť s rannou únavou?

Kategória: O spaní

Prebúdzate sa ráno unavení a úplne bez energie? Vyskúšajte niektoré z našich tipov, ako sa tejto rannej únavy zbaviť a mať celý deň plno energie.
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko