► K množstvu produktov DOPRAVA ZADARMO. Viac o doprave a možnostiach platby nájdete tu.
DOPRAVA ZADARMO automaticky pri nákupe nad 350 €
, nevzťahuje sa na oddelenie ZÁHRADA.
TERMÍNY DODANIA atypických rozmerov a zákazkovej výroby sa predlžujú o dni pracovného voľna a dovolenky.


Anatomický vankúš zaistí pohodlný spánok

Kategória: O spaní


Kvalitný spánok, ktorý by vám poskytol potrebné množstvo relaxácie a uvoľnenia, vám nezaručí len správny výber postele, roštu a matraca. Je tiež potrebné vybrať správny vankúš. Ten by mal poskytnúť krčnej chrbtici takú oporu, aby sa nachádzala v prirodzenej polohe, či už spíte na chrbte alebo na boku. Vankúš s optimálnou tuhosťou zmierňuje problémy s krčnou chrbticou, odstráni tiež problémy so spánkom, pomôže s problémami s chrápaním a zaistí najvyššiu mieru pohodlia. Tieto vlastnosti má a pomoc vám ponúka práve anatomický vankúš.

Obsah:


Je zdravotný vankúš tiež anatomický?

Existuje veľké množstvo označení vankúšov a nie je úplne jednoduché sa v nich vyznať. Pri výbere sa u predajcov môžete stretnúť s označením zdravotný vankúš, anatomický alebo ortopedický vankúš. Ako vlastne týmto pojmom porozumieť a čo toto označenie skutočne znamená?

  • Zdravotné vankúše sú také výrobky, ktoré nesú označenie CE. Boli teda klinicky testované a spĺňajú požiadavky zákona o zdravotných pomôckach. To znamená, že tento typ vankúša nespôsobí ohrozenie vášho zdravia a mal by vám byť prínosom. Sú otestované jeho konkrétne účinky, výrobca je schopný predložiť doklady s výsledkami testovania. Do tejto kategórie môžu patriť aj anatomické vankúše.
  • Ortopedické vankúše nemusia byť testované ani certifikované a nepodliehajú normám a vyhláškam. Vyrábajú sa s cieľom preventívne pôsobiť proti problémom s chrbticou, ale výrobcovia nemusia konkrétne výsledky dokladať.
  • Anatomické vankúše kopírujú tvar ľudského tela. Cieľom je napomáhať s udržaním správnej polohy hlavy tak, aby krčná chrbtica a svalstvo boli uvoľnené. Anatomicky vankúš zaručí dokonalý odpočinok, a nerušený spánok vám poskytne dostatok energie na ďalší deň. Zistíte rýchlo, ako správne ležať, a aká je správna poloha pri spánku. Tento typ vankúša teda môže byť aj zdravotný.

Žiadne testy a certifikácia vám nemôžu stopercentne zaručiť, že práve nimi odporúčaný vankúš bude ten pravý. Anatomický zdravotný vankúš je voľbou, ktorú vám navrhne aj lekár. Ten vám pri konzultácii môže pomôcť vybrať typ vhodný práve pre vaše problémy.

Čo ponúka anatomický vankúš

Anatomické vankúše sa vyrábajú predovšetkým pre pohodlný a zdravý spánok, ktorého sa má dosiahnuť udržaním správnej polohy tela. Aj keď sa jedná o ergonomický vankúš, nemôžete od neho očakávať, že vás okamžite zbaví všetkých problémov. Ak sa jedná o bolesti chrbta, krku, kĺbov a podobne, je potrebné poradiť sa s ošetrujúcim lekárom, ktorý určí príčinu vášho problému. Kvalitné vankúše môžu k zlepšeniu zdravotného stavu prispieť a sú tiež dobrou prevenciou. Zmiernia bolesti a spánok vám poskytne potrebnú relaxáciu. Navyše existuje viac druhov, nejde iba o jeden prospešný vankúš na spanie. Zvoliť si môžete vankúš pre spanie na boku, vankúš proti chrápaniu, zdravotné vankúš na krčnú chrbticu, vankúš medzi kolená, vankúš pre spanie na bruchu a ďalšie.

Anatomické zdravotné vankúše z rôznych materiálov

Hoci sa na výrobu týchto užitočných zdravotných pomôcok používajú rôzne materiály, najčastejšie sú vankúše z pamäťovej peny. Vankúš z pamäťovej peny sa prispôsobuje tvaru, tlaku a teplote tela a potom, keď sa z neho človek zdvihne, vráti sa vankúš do pôvodného tvaru. Pretože sa dokáže prispôsobovať tvaru tela, má človek veľmi príjemný pocit z toho, ako je vankúšom obklopený. Ak si nechcete zaobstarať vankúš z pamäťovej peny, môžete si vyberať aj z ďalších materiálov, iných druhov pien alebo napríklad anatomicky tvarovaný vankúš naplnený penovou drťou, guličkami z polyesteru, poprípade i materiály prirodzeného prírodného pôvodu. Takýto vankúš má potom samozrejme aj značne odlišné vlastnosti ako tie, pre ktoré je obľúbený vankúš z lenivej peny. Súčasne je vhodné s kvalitným výrobkom zakúpiť aj poťah na anatomický vankúš

Ako vybrať vankúš

Nenechajte sa zmiasť reklamou, vhodnosť vankúša sa u rôznych jedincov líši. Záleží vždy na tom, čo pre vás bude pohodlné, aké sú vaše očakávania a aká poloha pri spánku je pre vás typická. Keď si vyberiete anatomický vankúš z pamäťovej peny, musíte vziať do úvahy tiež hustotu vankúša. Pamäťový vankúš môže byť tvrdý alebo mäkký, materiál syntetický či prírodný. Dôležitý je aj materiál poťahu. Návlek na anatomický vankúš býva obohatený ešte ďalšími látkami, väčšinou výťažkami z bylín.

Najdôležitejšia je však veľkosť a tvar vankúša. Aký typ spania je pre vás typický? Spanie na bruchu, na chrbte alebo na boku? Vankúš pre spanie na bruchu býva nižší, vankúš na spanie na boku zase vyšší, aby dostal chrbticu do správnej polohy. Záleží na mäkkosti vankúša a matraca a tiež na šírku ramien spáča.


Vankúš s pamäťovou penou pre spanie na chrbte, na boku či na bruchu

Ak spíte na chrbte, mal by zdravotný vankúš z pamäťovej peny zabezpeč polohu hlavy v ľahkom predklone. Takýto anatomický vankúš býva tvarovaný ako dvojitá vlna, jedna vlna alebo môže byť aj rovná. 

Pri spaní na boku by sa mala chrbtica držať v rovine. Využíva sa preto anatomický vankúš pre spanie na boku, ktorý spoločne s matracom túto pozíciu zaistí. Môže mať jednu alebo dve vlny. Krk podopiera vankúš, na krčnú chrbticu je vyvíjaný taký tlak, aby chrbtica bola v rovine. Niekomu však týmto spôsobom poslúži aj rovný vankúš. Pamäťová pena je však veľmi nápomocná pre udržanie správnej polohy.

Ako správne spať? Určite nie na bruchu, v tejto polohe si krivíte krčnú chrbticu. Ak je spanie na bruchu vašou obľúbenou polohou, vyberte si špeciálny vankúš za krk. Je tvarovaný ako kríž a je podporou hlave i ramenám. Tento anatomický vankúš vás zbaví aj starosti o to, ako spať pri bolesti krčnej chrbtice.

Nenechajte sa odradiť prvotným nepohodlím.
Ak ste zvyknutý na obyčajné vankúše plnené dutým vláknom alebo perím, budete si na anatomický vankúš musieť najskôr zvyknúť. Prvé noci s anatomickým vankúšom nemusia byť pohodlné. Nútite totiž telo, aby úplne zmenilo doterajšiu nesprávnu polohu, takže môžete mať problémy so spánkom alebo pociťovať bolesti za krkom. Návyk na vankúš trvá jeden až dva týždne. Ak by ťažkosti trvali dlhšie, budete musieť vankúš vymeniť za iný druh. Príčinou týchto problémov môže byť zlý tvar zvoleného vankúša, jeho nevyhovujúca výška či len neprispôsobenie sa prechodu na iný typ vankúša.


Anatomický vankúš proti chrápaniu

Chrápanie je jav, ktorý vám i vášmu okoliu môže narušovať pokojný spánok. Môžete podstúpiť rôzne druhy liečby, napríklad aj chirurgický zákrok, ale skúste najskôr jednoduchú možnosť, anatomický vankúš. Ten podopiera krčnú chrbticu, takže aj pri spaní na chrbte máte tú najvhodnejšiu polohu. Vankúš z lenivej peny sa navyše telu prispôsobí. Je však nutné zvoliť ten najvhodnejší pre konkrétnu osobu, každý človek môže mať iné nároky a iné príčiny chrápania. Dôležitá je aj kombinácia vankúša s kvalitným matracom.Najnovšie články v kategórii: O spaní

Ako si poradiť s rannou únavou?

Ako si poradiť s rannou únavou?

Kategória: O spaní

Prebúdzate sa ráno unavení a úplne bez energie? Vyskúšajte niektoré z našich tipov, ako sa tejto rannej únavy zbaviť a mať celý deň plno energie.
Čítať viacej
Osviežte si myseľ a telo denným spánkom, ale s rozvahou!

Osviežte si myseľ a telo denným spánkom, ale s rozvahou!

Kategória: O spaní

Spánok je základný fyziologický proces, ktorý nám umožňuje zregenerovať telo a myslieť jasne. Ako je to so spánkom cez deň?
Čítať viacej

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Medzi najčastejšie príčiny bolesti hlavy patrí stres, zlý pitný režim, ale aj nevhodný výber matraca, vankúša a lôžkovín. Ako bojovať s bolesťou hlavy?
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
20 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko