Ako efektívne vyčistiť matrac

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Spánok zaberá značnú časť nášho života, v posteli strávime až tretinu denného času. Kvalitu spánku neovplyvňuje len posteľ, ale hlavne matrac. Aj keď sa matrac snažíme všemožne ochraňovať, i tak sa do nej postupom času dostanú najrôznejšie nečistoty a môže začať zapáchať.

Najčastejšími zdrojmi nečistôt sú telesné tekutiny ako krv, moč, sliny, pot, prach, zvyšky zvratkov, roztoče a pod. Niekedy sa na matraci ocitne i časť jedla alebo nápojov. Nie je nutné meniť hneď celý matrac, pomôcť môže správny spôsob čistenia. Chcete sa dozvedieť viac o čistení matracov? Tento článok vám isto napovie.

Obsah:


Prevencia vám čistenie matraca uľahčí

Ako každá vec potrebuje aj matrac správnu údržbu. Tá začína už pri výbere matraca. Určite si zvoľte taký, ktorý má poťah matraca, a prikúpte naviac matracový chránič.

Ako vyčistiť poťah na matraci? Poťah je väčšinou možné vyprať v práčke a vy si tak ušetríte prácu pri obtiažnom čistení škvŕn. Chránič matraca je súčasne podložkou, ktorá okrem ochrany poskytuje aj vyšší komfort spánku. Chránič sa vyberá podľa toho, komu je matrac určený, a tiež podľa toho, či má daná osoba nejaké zdravotné problémy. Vždy je jednoduchšie odstraňovať zápach moču, škvrny od krvi a ďalších tekutín, špinu a prach z poťahu či chrániča, než zo samotného matraca. Napriek tomu sa niekedy nepodarí matrac pred škvrnami ušetriť, a na rad príde čistenie.

Ako správne postupovať pri čistení matraca?

Ešte pred samotným čistením musíte zložiť všetko, čo je na matraci navlečené alebo položené. Vankúšiky, poťahy, obliečky a prestieradlá dajte do bielizne na pranie, poťah matraca ihneď vyperte podľa odporúčaní výrobcu. Teraz sa môžete pustiť do samotného čistenia. Ďalší postup, ako vyčistiť matrace, je nasledujúci:

  • Ako prvý príde na rad vysávač. Pravidelné vysávanie matracov by malo byť súčasťou bežného upratovania a výmeny obliečok. Používajte špeciálny štetinový nástavec, ktorý je určený práve pre vysávanie tkanín. Postupujte od jedného konca matraca k druhému, sústreďte sa na švy a záhyby. Začínajte na ložnej ploche, potom pokračujte na boky a skončite na spodnej strane matraca.
  • Venujte sa odstráneniu zápachov, predovšetkým zápachu z potu, poprípade moču.
  • Odstráňte škvrny, postupujte podľa toho, o akú škvrnu sa jedná. Každý druh môže vyžadovať špeciálny spôsob čistenia. Univerzálne čistenie jedlou sódou pomáha zbaviť matrac zápachu a osviežiť ho.
  • Na záver matrac znovu dôkladne povysávajte.

Ako vyčistiť škvrny na matraci? Zistite ich pôvod a využite osvedčené postupy - buď špeciálnymi prípravkami, alebo podľa tzv. babských rád.
 

Zvoľte metódu čistenia matraca podľa typu škvrny

Ako vyčistiť fľaky na matraci? Určite sa oplatí čistenie matraca okamžite po nehode. Na odolné nečistoty možno všeobecne použiť jedlú sódu, peroxid vodíka, soľ a prípravok na riad. Medzi najväčšie problémy, ktoré ľudia riešia pri čistení sú: ako vyčistiť škvrny od krvi, ako odstrániť žlté škvrny od potu, ako vyčistiť matrac od moču, ako vyprať olej alebo ako vyprať pleseň. Prejdite si jednotlivé možnosti a vyberte si tú, ktorá sa vám bude najviac hodiť.
 

Ako vyčistiť matrac od moču

Jednou z najčastejších príčin výskytu škvŕn na matraci je únik moču.

Ako vyčistiť pocikaný matrac? Nie je to vôbec jednoduché. Je potreba obstarať jedlú sódu, peroxid vodíka a bežný prípravok na umývanie riadu. 2 polievkové lyžice sa zmiešajú so 180 ml peroxidu a kvapkou prípravku na riad, vzniknutá zmes sa prenesie na škvrnu. Miesto sa nechá bez ďalších zásahov uschnúť. Škvrna väčšinou zmizne, stačí potom vysať zvyšok čistiacej zmesi.

Ak je škvrna odolná a bezozvyšku nezmizla, je možné použiť prášok na pranie, ktorý neobsahuje bielidlo, premiešať ho s vodou na penu a nechať pôsobiť aspoň 30 minút. Zvyšky je potom potrebné odstrániť. Namočte bielu látku do peroxidu a prikladajte, škvrna by nemala byť viditeľná.

Neviete, ako odstrániť zápach moču z matraca? Buď použijete pohlcovač pachu moču, alebo opäť osvedčenou jedlú sódu. Tú nechajte pôsobiť a potom ju povysávajte.
 

Ako odstrániť krv z matraca

Ideálne je pustiť sa do čistenia bez odkladu. Možno to urobiť viacerými spôsobmi.

Základným prostriedkom, ako odstrániť krv z matraca, je použitie studenej vody. Čerstvú krvavú škvrnu možno odstrániť pomerne ľahko. Škvrna sa namočí a potom perie. Pozor na teplotu vody, teplá voda spôsobí zrazenie krvi a tá prenikne hlbšie. Možností, ako odstrániť zaschnutú krv, je však oveľa menej.

Ako vyčistiť zaschnutú krv? Po namočení a prepraní v studenej vode možno použiť rovnaký postup a prostriedky ako u škvŕn od moču, teda jedlú sódu, peroxid vodíka a prostriedok na umývanie riadu. Ak aj potom škvrna zostáva, môžete vyskúšať niektorý z chemických čističov. Premýšľate o tom, ako vyprať krv? Najskôr vyskúšajte ručné čistenie, potom vyperte látku v špeciálnom prípravku.

Ako odstrániť škvrny od potu

Je nutné uvedomiť si, že ľudské telo v noci vypotí viac ako jeden liter potu. Lôžkoviny zachytia len jeho časť a zvyšok sa vsiakne do matraca, kde tvorí škvrny a časom aj páchne.

Na škvrny väčšinou stačí jedlá sóda. Tou sa škvrna posype a kefou zapracuje pod povrch. Potom sa nechá pôsobiť aspoň hodinu, ideálne celý deň. Nasleduje dôkladné vyluxovanie. Ten istý postup zbaví matrac i pachu potu.

Ak chcete, aby matrac tiež voňal, pridajte do sódy kvapku esenciálneho oleja, obľúbená je napríklad levanduľa, eukalyptus a podobne.
 

Ako vyčistiť škvrny od zvratkov a slín

Jedným z veľmi ťažko odstrániteľných druhov škvŕn sú fľaky od zvratkov a slín. Veľmi nepríjemný je aj ich zápach. Pretože čistiacim prostriedkom bude čpavok, malo by odstraňovanie prebiehať v otvorenom priestore.

Postup je nasledujúci: Miesto so škvrnou najskôr poriadne očistite. Potom vezmite čistú bielu handričku a namočte ju do čpavku. Utierajte škvrnu, vlhkosť odsávajte a celú činnosť niekoľkokrát zopakujte. Potom miesto posypte jedlou sódou, nechajte ju pôsobiť a nasať vlhkosť. Súčasne odstránite zápach. Na záver všetko povysávajte vysávačom.
 

Ako odstrániť pleseň na matraci

Ako všade v dome, kde je vyššia vlhkosť, sa pleseň môže vyskytnúť aj na matraci. Tu potom vytvorí škvrny, ktoré sa dajú buď vyprať s poťahom, alebo odstrániť pomocou dezinfekcie. S tou pracujte opatrne, mohla by matrac poškodiť.

Najlepším riešením je dostatočné vetranie, výber vhodného roštu postele a samozrejme patričné opatrenia pri výmene okien, zateplenie domu alebo sušenie bielizne v miestnosti, čo bývajú najčastejšie príčiny vzniku plesní. Pamätajte na to, že väčšinu matracov nemôžete prať, toto je možné iba u matracov molitanových.
 

Ako odstrániť zaschnutý olej
Veľkým problémom môžu byť olejové alebo mastné škvrny na matraci, najmä keď ich necháte zaschnúť a zožltnúť. Môžete použiť priemyselné odstraňovače škvŕn alebo bežné domáce prostriedky, záleží na odolnosti škvrny. Odporúča sa pokus s prostriedkom na riad, ktorý sa nanáša a čistí pomocou kefky. Potom sa miesto očistí horúcou vodou a octom. To sa vykonáva opakovane. Ak škvrna nezmizne, možno naniesť napríklad Savo na pranie alebo iný prostriedok na rozpustenie oleja a mastnoty. Prostriedok nechajte pôsobiť aspoň 30 minút, potom treba použiť horúcu vodu a opakovane trieť. Na záver vodu vysušiť handričkou.


Čistenie rôznych typov matracov

V každom prípade je pri čistení nutné dodržiavať pokyny výrobcov. Vyberajte vždy ten najšetrnejší spôsob a pokiaľ možno ekologický prostriedok, vhodná je napríklad jedlá sóda alebo prípravky na mydlovej báze. Po čistení určite nechajte matrac dôkladne preschnúť, ideálne na vzduchu.
 

Ako vyčistiť molitanový matrac

Molitanový matrac je jediný, ktorý možno vyprať. To sa vykonáva ručne a voda z matraca sa jemne vytláča. Pohodlné je i využitie vysávača pre mokré čistenie. Počítajte však s tým, že matrac bude dlhú dobu schnúť. Často sa u molitanových matracov rieši problém, ako vyčistiť krv, zvlášť ako vyprať zaschnutú krv. Opatrnosť je tu na mieste, molitanový matrac neznáša hrubšie zaobchádzanie alebo agresívne prostriedky. Vyberte niektorý z prírodných pracích prostriedkov a nezabudnite začať len studenou vodou.
 

Ako vyčistiť penový matrac

U penových matracov sa najviac osvedčilo používanie octu a jedlej sódy. Matrac je nutné najskôr zbaviť všetkých nečistôt. Potom rozprašovačom naneste roztok z bieleho octu a vody a nechajte chvíľu pôsobiť. Na vlhký matrac potom nasypte jedlú sódu, ktorá zbaví matrac nielen niektorých škvŕn, ale i pachu. Suchý matrac znovu povysávajte, musí byť skutočne suchý, inak by hrozil vznik plesní. Jedlá sóda a ocot sú aj dobrým prostriedkom, ako sa zbaviť škvŕn od potu či krvi.
 

Ako vyčistiť latexový matrac

Latexový matrac najprv zbavte poťahu. Pripravte si vodu s ekologickým práškom a vytvorte penu. Čistou bielou handričkou namočenou do mydlového roztoku matrac utrite. Ďalšou handričkou a čistou vodou matrac znovu umyte. Pozor na plesne, nechajte matrac poriadne vyschnúť. Mydlová voda je účinným pomocníkom ako vyčistiť pocikaný matrac, čo uvítajú predovšetkým rodičia malých detí. Poťah sa navlieka až na dokonale suchý matrac.
 

Ako vyčistiť pružinový matrac

Jedlá sóda je ideálnym prostriedkom aj pre čistenie pružinových matracov. Sódou sa posype celý povrch matraca zbaveného nečistôt, musí vytvoriť rovnomernú vrstvu. Potom budete pracovať s kefkou a budete sa snažiť zapracovať čo najväčšie množstvo sódy do materiálu matraca. Nechajte sódu aspoň 30 minút pôsobiť a potom prášok odstráňte s pomocou vysávača s nástavcom určeným pre údržbu čalúnenia. 
 

Ako vyčistiť prírodný alebo kokosový matrac

Čistenie matracov z prírodných materiálov alebo kokosu je najnáročnejšie. Vadí im vlhko, preto je po mokrom čistení nutné okamžite odsať vodu. V opačnom prípade by materiál matraca nabobnal a mohol by prasknúť. Preto sa používa špeciálna pena, prášky alebo ako domáci prostriedok vlhké piliny. Kokosový matrac je lepšie zveriť do rúk odborníkom, pri domácom čistení sa používa vysávač s mokrým vysávaním a chemické čistiace prípravky.

Zdroj obrázkov: www.pixabay.comNajnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko