Zdravotný matrac - čím je výnimočný?

Kategória: Výber matraca


Čo robí matrac "zdravotným matracom"

Matrace, ktoré sú označené ako "zdravotné", majú certifikát a sú schválené ako "zdravotnícka pomôcka" zvyčajne so zníženou sadzbou DPH, podľa zákona o liekoch a zdravotníckych pomôckach č. 362/2011 Z. z.. Osvedčenia vydávajú európske laboratóriá ako napríklad AJA, UKAS a LGA a kvalitné matrace sú tiež testované na prístrojoch Ergochceck, EUROLATEX Eco Standard a Öko Tex Standard 100.

Na trhu však nájdete aj kvalitné matrace, ktoré certifikátom, a teda ani označením zdravotné, nedisponujú. Výrobca o certifikáciu nutne žiadať nemusí, aj keď je matrac prvotriednej kvality a rovnako môže vášmu zdraviu poslúžiť.

Avšak pre každý, nielen pre zdravotný matrac, platia základné normy zdravotnej nezávadnosti, bez ktorej by žiadny matrac nemohol byť u nás vyrobený.

Ako je konštrukčne riešený

V ponuke je nepreberné množstvo novodobých materiálov a výber nie je ničím obmedzený. Zdravotný matrac môže byť vyrobený z ktoréhokoľvek z nich. Nájdete napríklad zdravotný matrac s taštičkovými pružinami, ktoré sú jednotlivo zašité v textilnom puzdre a každá z nich samostatne reaguje na tvar a pohyb ľudského tela, latexové, z PUR, studenej alebo pamäťovej peny, pričom každý materiál poskytuje rôzne pocity ležania.

Obvykle nájdete hlavne u zdravotných matracov na rozdiel od tých bežných tzv. spevnené bočnice, ktoré výrazne uľahčia vstávanie z lôžka, spríjemnia sedenie na boku matraca a jednoducho zaručia, že sa vám okraj matraca nevysedí, aj keď ho často užívate (napríklad aj bežne v detskej izbe, nielen zo zdravotných dôvodov).

Zdravotný matrac je možné tiež skonštruovať ako obojstranný, s jednou tvrdšou a druhou mäkšou stranou a s rozličnými ložnými plochami, s ramennými kolískami 
alebo aj bez nich.

Matrac z PUR peny, ľudovo nazývaný molitan, je ľahký a cenovo dostupný. Je ale menej vzdušný a má kratšiu životnosť. Už ale ani to dnes nie je celkom pravidlom pri kvalitných vstupných surovinách a dobrej konštrukcii jadra. Na trhu nájdete teda aj ponuku zdravotných PUR penových matracov, ktoré tvoria stále základ aj v nemocničných zariadeniach.

Matrac zo studenej peny, označovaná ako HR, môže byť o niečo vzdušnejší, lepšie odvetráva vlhkosť a má výrazne dlhšiu životnosť. Nie je to však pri tomto type matraca podmienkou.

Keď má matrac pamäť 

Matrac s pamäťovou penou, niekedy tiež nazývaná ako lenivá alebo termo pena, bola pôvodne vyvinutá pre kozmonautiku. Má vysokú hustotu a tým pádom aj dlhú životnosť. Reaguje na tvar a teplotu tela, dokáže si pamätať svoj, alebo teda váš, obrys a tak sa navracia pomaly do pôvodného tvaru. Preto ten názov - lenivá. Rozprestrie sa okolo tela, nevytvára na neho tlak a nebráni cirkulácii krvi v tkanivách. Nie je vhodná pre malé deti, ktoré potrebujú tvrdší matrac, ale uľaví za to ľuďom, ktorí trpia bolesťou kĺbov či platničiek. Niektorým ľuďom sa však z vyššej vrstvy môže horšie vstávať (čo sa dá obmedziť aj spomínanými spevnenými bočnicami). Je potrebné zvážiť vaše preferencie.

Latexové peny sa tiež dobre prispôsobia Vášmu telu a majú dlhú životnosť. Pretože majú veľkú hustotu, sú menej priedušné, a preto je matrac perforovaný pre ľahší odvod tepla.

V matracoch z bio peny je syntetická časť, vyrábaná za pomoci ropy, nahradená rastlinným olejom. Ak dávate prednosť prírodným materiálom, tak je tento typ matraca dobrá voľba. Rastlinný olej dodáva materiálu elasticitu a poddajnosť a tiež pridáva na životnosti.

Sendvič, ktorý sa dá vyvetrať

Niektoré sendvičové matrace (teda matrac skonštruovaný z viac vrstiev) majú jadro spojené bez použitia lepidiel, tzv. zámkovým spojom, čo je dobré pre alergikov. Môžu sa rozobrať, vyvetrať a vyčistiť. Tiež to však nájdete u mnohých matracov bez certifikátu. Jadro matraca môže byť čiastočne alebo plne rozoberateľné.

Ako na preležaniny 

Ak je osoba trvalo pripútaná na lôžko, hrozí nebezpečenstvo preležanín, ktoré minimalizuje tzv. antidekubitný matrac. Preležaniny čiže dekubity vznikajú, keď je nejaká časť tela nedostatočne prekrvená. V ponuke nájdete pasívne antidekubitné matrace, ktoré sú rôzne profilované, najčastejšie v tvare kociek, inak povedané aj s CubeCare profiláciou. Každá kocka sa poddáva samostatne pod váhou ľudského tela a  optimalizuje tak rozloženie tlaku a protitlaku. Takouto profiláciou môžu disponovať aj matrac bez certifikátu, je teda vhodný aj pre bežné užívanie.

Vysoko špecializované aktívne antidekubitné matrace sú zase vybavené komorovým systémom, ktorý sa pomocou kompresora striedavo nafukuje a vyfukuje, a tak sa pravidelne mení zaťaženie celého tela.

Ako tuhý alebo mäkký má byť

Každý výrobca má svoju stupnicu, takže sa musíme pozrieť priamo na konkrétnu stupnicu, ktorú výrobca používa. Obvyklé sú s tromi, piatimi alebo desiatimi stupňami, čo je veľký rozdiel v označovaní. Ľudia s vyššou váhou by si mali vybrať matrac tvrdší, starším ľuďom sa možno bude lepšie vstávať z matraca vyššej strednej tuhosťou. Niektorí sú zvyknutí aj na tie tvrdé a nechcú to meniť. Či meniť doterajšiu tuhosť, na ktorú sme zvyknutí, alebo nie, stojí ale za zváženie. Ako si vybrať matrac podľa tuhosti nie je úplne jednoduché, ale vhodne vybraný matrac môže prekvapiť aj dobrých spáčov. Ak sa neviete rozhodnúť, môžete zvoliť obojstranný matrac s rôznou tuhosťou na ložných plochách matraca, alebo matrac, kde sa dá tuhosť do určitej miery regulovať, napríklad pomocou vyberateľných valčekov.

Aj pri výbere medzi zdravotnými matracmi je potrebné byť vyberavý a hľadieť na všetky parametre, ktoré potrebujete. Lebo označenie "zdravotný matrac" nie je zárukou dobrého výberu.

Je zdravotný matrac drahý? 

Svoju úlohu pri výbere samozrejme zohráva aj cena, nielen certifikát. Spravidla však platí, že s kvalitou použitých materiálov a s prepracovaním matracového jadra stúpa aj cena. Zdravotné matrace sa ale nie všetky radia medzi najdrahší sortiment, nájdete aj cenovo dostupné varianty.

Mnohé matrace bez certifikácie sú tiež "zdravotné", resp. zdraviu prívetivé - hlavne matrac z veľmi kvalitných matracových materiálov (niekedy nazývané aj "luxusné" práve kvôli svojmu zloženiu) a s vhodnou konštrukciou jadra. A z druhej strany: aj zdravotný matrac s certifikátom môže a nemusí byť luxusný, všetko závisí od už spomínaného zloženia a konštrukcie. Toto označenie niekedy ľudí odradí, pretože sa hovorí, že "nie každý má na luxus". Pri matracoch však na to nepozerajte, a vyberajte podľa svojich potrieb, s ktorými je nutné kvality matraca zladiť.

Zdravotné matrace sú vhodné aj na bežné používanie. Zdravie si dopriať môže, a tiež by si mal, každý. A dobre zvolený matrac je aj dobrou zdravotnou starostlivosťou a prevenciou proti pohybovým problémom, bolestiam chrbtice a kĺbov. Lepšie vyspaní, nielenže lepšie vyzeráme, ale sme i zdravší a spokojnejší.

Prečítajte si aj ďalšie články, ktoré vám pomôžu pri výbere matraca:

Ako vybrať matrac podľa ceny 
Ako si vybrať matrac podľa tuhosti



Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej
Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca

Pri výbere vhodného vankúša by ste mali zohľadniť niekoľko aspektov. Polohu, v ktorej najčastejšie spíte, veľkosť, tvar vankúša a prípadné zdravotné problémy.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko