► DOPRAVA ZADARMO pri platbe vopred pre značky Tropico, Slumberland, Ahorn, Curem a Dreamlux! Viac o doprave tu.

Ako si vybrať matrac podľa tuhosti

Kategória: Výber matraca


Pre tuhosť matracov si každý výrobca volí svoju stupnicu. 

Všeobecne teda pro bežných spotrebiteľov platí: mäkký matrac - stredne tvrdý (tuhý) - tvrdý - extra tvrdý matrac. Nie vždy je to však to isté. Je dobré zistiť v akej škále tuhosti sa pohybujete, pretože každý výrobca používa inú škálu.

Čo všetko nás pri volbe tuhosti ovplyvňuje?

Doporučená nosnosť: Ľudia s vyššou váhou potrebujú tvrdší matrac s vyššou doporučenou nosnosťou, ktorý bude stále rovnomerne podopierať chrbticu v potrebnej miere, a tiež aby si dlho udržal pri záťaži požadované vlastnosti. Ľuďom s nižšou hmotnosťou rovnako dobre poslúži aj matrac nižšej tuhosti.

Pohlavie: Vo väčšine prípadov ľudia uprednostňujú to, na čo sú zvyknutí. Pritom ženy dávajú prednosť mäkším matracom ako muži.

Obľúbená poloha: Spáči, ktorí trávia noc väčššinou v polohe na boku, môžu uprednostniť mäkšie matrace pred tvrdšími, pretože tlakové body v oblasti ramien a bedier budú potom slabšie. V takom prípade môžete pre výber zvoliť aj matrac s ramennými kolískammi alebo matrac s prispôsobiteľnou tuhosťou.

Vek: Čo sa týka veku, starší ľudia môžu uprednostňovať matrac vyššej strednej tuhosti či tvrdší, do ktorého sa človek nezabára, a preto sa im z takýchto matracov ľahšie vstáva. Iní zase tie mäkšie kvôli kĺbom a lepšej možnosti prekrvenia (matrac vytvára minimálny protitlak), a tiež preto, že se na nich menej prehadzujú. Nájdeme však aj takých, ktorí zvolia radšej tvrdý matrac, pretože je to pre nich o zvyku a im to tak vyhovuje. Výber je teda len a len na vás.

Pre deti sa k zdravému vývoju doporučujú matrace vyššej strednej tuhosti alebo tuhšie. A to hlavne kvôli správnemu vývoju kĺbov a celkovo kvôli zdravému rastu.

V ponuke sú pre vyššie zmienené dôvody obľúbené obojstranné matrace s rôznou tuhosťou na jednej a na druhej strane. Po zakúpení si môžete zvoliť stranu, ktorá vám vyhovuje. Obľúbené sú do postelí pre dvojice: majú rovnakú výšku, partneri používajú rovnaké matrace, ale obaja majú možnosť voľby.

Medzi matracmi dnes nájdete aj také, ktorých tuhosť sa dá čiastočne regulovať. Napríklad pomocou poťahu, v ktorom je v jednej polovici zapošitá napríklad pamäťová pena. Použitím tejto strany poťahu s mäkkou stranou matraca získate najmäkšiu variantu daného matraca.

Posteľný rošt: Ďalší prvok ovplyvňujúci tuhosť, a nezanedbateľne aj životnosť matraca, je použitie roštu. Na pevnej doske alebo pevnom latkovom rošte potrebujete vyšší matrac, aby mal stále schopnosť sa dostatočne poddať váhe tela. Na rošty s pružnými lamelami stačia aj nižšie matrace.

Pre svoj už vyvolený matrac, si môžete dopriať aj tzv. topper alebo krycí matrac z pamäťovej peny. Platí to však len v tom prípade, že matrac nie je preležaný. Krycí matrac slúži totiž k zvýšeniu vašeho pohodlia alebo k úprave tuhosti matraca, a nie k zahladeniu stôp po jame vzniknutej rokmi používania.

Pri výbere teda stále platí: koľko ľudí, toľko chutí... a potrieb. Všeobecne platné pravidlo ste pri výbere len vy sami.

V našom e-shope ponúkame matrace od rôznych výrobcov, a každý z nich má svoju vlastnú stupnicu tuhosti, ktorú používa pre označenie tuhosti svojich matracov. Pre lepšiu orientáciu je tu naše zhrnutie:

DreamLux: pre matrace našej značky používame stupnicu od 1 do 7
1,2 - mäkké;
3 - nižšej střednej tuhosti,
4 - strednej tuhosti;
5 - vyššej strednej tuhosti;
6, 7 - tvrdé

Tropico, Slumberland, Curem: od 1 - 10 
1, 2 - příliš mäkké (ako vata)/nevyrábajú sa; 3, 4 - mäkké; 5, 6, 7, 8 - stredná tuhosť; 9, 10 - tvrdé

Ahorn: tri stupne
mäkšie - strednej tuhosti - tuhšie

MoraviaComfort: tri stupne
1 - mäkká, 2 - stredne tuhá, 3 - tuhá

PerDormire: od 1 - 5
1, 2 - príliš mäkké (ako vata)/nevyrábajú sa; 3 - strednej tuhosti; 4 - tvrdšie; 5 - tvrdé

Tempur: má vlastnú stupnicu bez čísiel
Riadi sa pocitovým vnemom: najmäkšie matrace sú s označením Cloud, strednej tuhosti sa dá prirovnať Sensation a k tvrdším matracom se dá prirovnať Contour.Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Nepodceňujte výber matraca do detskej postieľky

Nepodceňujte výber matraca do detskej postieľky

Kategória: Výber matraca

Správny výber matraca je dôležitý aj pre našich najmenších. Ako sa orientovať v ponuke matracov do detských postieľok?
Čítať viacej
Ako vybrať ten najlepší matrac

Ako vybrať ten najlepší matrac

Kategória: Výber matraca

Existuje niečo také ako ideálny matrac? Ako sa zorientovať v dnešnej ponuke? V nasledujúcich riadkoch odpovieme na tie najčastejšie kladené otázky pri nákupe matraca. Na výber správneho, podľa nás toho najlepšieho matraca, nie je totiž jeden univerzálny recept, ale hneď niekoľko.
Čítať viacej

Zdravotný matrac - čím je výnimočný?

Zdravotný matrac - čím je výnimočný?

Kategória: Výber matraca

Vyberáte zdravotný matrac? Aké druhy zdravotných matracov existujú a ako je to so zdravotnými certifikátmi?
Čítať viacej