Ako si vybrať matrac podľa tuhosti

Kategória: Výber matraca


Pre tuhosť matracov si každý výrobca volí svoju stupnicu. 

Všeobecne teda pro bežných spotrebiteľov platí: mäkký matrac - stredne tvrdý (tuhý) - tvrdý - extra tvrdý matrac. Nie vždy je to však to isté. Je dobré zistiť v akej škále tuhosti sa pohybujete, pretože každý výrobca používa inú škálu.

Čo všetko nás pri volbe tuhosti ovplyvňuje?

Doporučená nosnosť: Ľudia s vyššou váhou potrebujú tvrdší matrac s vyššou doporučenou nosnosťou, ktorý bude stále rovnomerne podopierať chrbticu v potrebnej miere, a tiež aby si dlho udržal pri záťaži požadované vlastnosti. Ľuďom s nižšou hmotnosťou rovnako dobre poslúži aj matrac nižšej tuhosti.

Pohlavie: Vo väčšine prípadov ľudia uprednostňujú to, na čo sú zvyknutí. Pritom ženy dávajú prednosť mäkším matracom ako muži.

Obľúbená poloha: Spáči, ktorí trávia noc väčššinou v polohe na boku, môžu uprednostniť mäkšie matrace pred tvrdšími, pretože tlakové body v oblasti ramien a bedier budú potom slabšie. V takom prípade môžete pre výber zvoliť aj matrac s ramennými kolískammi alebo matrac s prispôsobiteľnou tuhosťou.

Vek: Čo sa týka veku, starší ľudia môžu uprednostňovať matrac vyššej strednej tuhosti či tvrdší, do ktorého sa človek nezabára, a preto sa im z takýchto matracov ľahšie vstáva. Iní zase tie mäkšie kvôli kĺbom a lepšej možnosti prekrvenia (matrac vytvára minimálny protitlak), a tiež preto, že se na nich menej prehadzujú. Nájdeme však aj takých, ktorí zvolia radšej tvrdý matrac, pretože je to pre nich o zvyku a im to tak vyhovuje. Výber je teda len a len na vás.

Pre deti sa k zdravému vývoju doporučujú matrace vyššej strednej tuhosti alebo tuhšie. A to hlavne kvôli správnemu vývoju kĺbov a celkovo kvôli zdravému rastu.

V ponuke sú pre vyššie zmienené dôvody obľúbené obojstranné matrace s rôznou tuhosťou na jednej a na druhej strane. Po zakúpení si môžete zvoliť stranu, ktorá vám vyhovuje. Obľúbené sú do postelí pre dvojice: majú rovnakú výšku, partneri používajú rovnaké matrace, ale obaja majú možnosť voľby.

Medzi matracmi dnes nájdete aj také, ktorých tuhosť sa dá čiastočne regulovať. Napríklad pomocou poťahu, v ktorom je v jednej polovici zapošitá napríklad pamäťová pena. Použitím tejto strany poťahu s mäkkou stranou matraca získate najmäkšiu variantu daného matraca.

Posteľný rošt: Ďalší prvok ovplyvňujúci tuhosť, a nezanedbateľne aj životnosť matraca, je použitie roštu. Na pevnej doske alebo pevnom latkovom rošte potrebujete vyšší matrac, aby mal stále schopnosť sa dostatočne poddať váhe tela. Na rošty s pružnými lamelami stačia aj nižšie matrace.

Pre svoj už vyvolený matrac, si môžete dopriať aj tzv. topper alebo krycí matrac z pamäťovej peny. Platí to však len v tom prípade, že matrac nie je preležaný. Krycí matrac slúži totiž k zvýšeniu vašeho pohodlia alebo k úprave tuhosti matraca, a nie k zahladeniu stôp po jame vzniknutej rokmi používania.

Pri výbere teda stále platí: koľko ľudí, toľko chutí... a potrieb. Všeobecne platné pravidlo ste pri výbere len vy sami.

V našom e-shope ponúkame matrace od rôznych výrobcov, a každý z nich má svoju vlastnú stupnicu tuhosti, ktorú používa pre označenie tuhosti svojich matracov. Pre lepšiu orientáciu je tu naše zhrnutie:

DreamLux: pre matrace našej značky používame stupnicu od 1 do 7
1,2 - mäkké;
3 - nižšej střednej tuhosti,
4 - strednej tuhosti;
5 - vyššej strednej tuhosti;
6, 7 - tvrdé

Tropico, Slumberland, Curem: od 1 - 10 
1, 2 - příliš mäkké (ako vata)/nevyrábajú sa; 3, 4 - mäkké; 5, 6, 7, 8 - stredná tuhosť; 9, 10 - tvrdé

Ahorn: tri stupne
mäkšie - strednej tuhosti - tuhšie

MoraviaComfort: tri stupne
1 - mäkká, 2 - stredne tuhá, 3 - tuhá

PerDormire: od 1 - 5
1, 2 - príliš mäkké (ako vata)/nevyrábajú sa; 3 - strednej tuhosti; 4 - tvrdšie; 5 - tvrdé

Tempur: má vlastnú stupnicu bez čísiel
Riadi sa pocitovým vnemom: najmäkšie matrace sú s označením Cloud, strednej tuhosti sa dá prirovnať Sensation a k tvrdším matracom se dá prirovnať Contour.Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej
Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca

Pri výbere vhodného vankúša by ste mali zohľadniť niekoľko aspektov. Polohu, v ktorej najčastejšie spíte, veľkosť, tvar vankúša a prípadné zdravotné problémy.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko