Výber matraca: cena

Kategória: Výber matraca


Ako sa dobre vyspať, alebo ako si poradiť s výberom matraca

Základom zdravého spánku je predovšetkým pokojná a vyrovnaná myseľ. Podľa pradávnej múdrosti nie je dobré sa pred spaním prejedať, aby ste nemali ťažké sny. A najlepšie, ak sa na nový deň už vopred naldíte pozitívne. Nezabudnite pred spaním vyvetrať spálňu, aby ste predišli prípadným bolestiam hlavy či "únave zo spánku".

Bez poriadneho lôžka to však nikdy nebude ono. Matrac schovaný pod plachtou nie je vidieť. Ale tu najväčšiu nezbedu robí práve ten zatajený matrac. Mnoho ľudí ani nenapadne, že má na svedomí ich boľavý chrbát práve on. Kvalitný a pohodlný matrac je základ každej dobrej postele, bez neho to proste nejde. Akokoľvek vyrovnaní by ste totiž zaspávali, bolesti chrbta vám na dobrej nálade nepridajú. Chrbtica je náš oporný systém a zaslúži si svoju pozornosť.

Matrac je podľa výrobcov dobré meniť každých 8 - 10 rokov - v prípade tej vyššej kavlity, niektoré aj skôr. Že to nie je vidieť, že má skoro dieru? No len sa na svoj 15-ročný matrac pozrite z bližšia. Skúste si ho na hmat: v strede i na okraji, kde si nesadáte! Cítite ten rozdiel? Je vôbec dosť vysoký a pružný? Alebo pod vami len tak ľahne? A čo priedyšnosť?

Je cena rozhodujúca?

Väčšinou si myslíme, že to, čo sme mali doteraz, bude dobré aj naďalej. Orientujeme sa cenou a tým, na čom sme spali doposiaľ. Nebuďte však vo výbere obmedzení a hľadajte! Dnešný trh ponúka nové možnosti. Sú tu aj nové materiály s novými vlastnosťami.

Váš matrac sa vám bude prihovárať každučkú noc a je potrebné sa na problematiku pozrieť celistvo. Začať bude určite lepšie napríklad pri tuhosti...a či má matrac prateľný poťah, potrebnú vzdušnosť atď. Dôležitá je aj vaša váha a obľúbená poloha, v ktorej najčastejšie spíte.

Nie vždy je to totiž s cenou jednoznačné. Drahý matrac môže mať iné prednosti, ako tie ktoré hľadáte. Lacný zase nebude spĺňať vaše náročnejšie požiadavky. Lacné matrace nemusia mať napríklad takú tvarovú stálosť a teda ani životnosť, ako matrace z kvalitnejších, tvarovo stálejších pien, nemusia mať taký dômyselný systém vetrania, či kvalitný poťah.

Nezabudnite, že keď kúpite matrac krátkej trvanlivosti, čoskoro ho budete musieť vymeniť, pretože sa rýchlo preleží. Keď si to rozpočítame: keby ste chceli matrac za 60 € mať aj po dvoch rokoch ako nový, bude už pradepodobne výmena nutnosťou. Každé dva roky teda kúpite nový matrac. Za desať rokov tak vymeníte päť matracov, celkom za 300 €. Keď si kúpite matrac s 10-ročnou zárukou (a teda z trvanlivých materiálov) za 300 €, z dlhodobého hľadiska vás to výde cenovo rovnako. Ušetríte však čas a nervy potrebné na neustálu výmenu.

A čo je dôležitejšie, kvalitnejší matrac vám zároveň poskytne väčšie pohodlie. Pokiaľ si dobre vyberiete, vaša spokojnosť bude trvalá. Pokiaľ teda nehľadáte krátkodobé riešenie, uvažujte o kvalitnejšom matraci! Investícia vám prinesie aj kvalitnejší spánok, ušetrí vám opakované hľadanie a výmeny matracov (a ušetríte aj kúsok prírody :-) ).

Pokiaľ ide predovšetkým o príležitostné spanie alebo hľadáte iba lacnejšiu dočasnú voľbu do detskej postele, kde sa matrac rýchlo opotrebuje či nenávratne ušpiní, pokojne zvoľte lacnejšiu variantu. K cenovo najprístupnejším patria matrace z PUR peny, ľudovo zvané molitanové matrace.

Všetky typy rôznych sendvičových matracov nájdete aj v kategórii lacných matracov. Neznamená to však, že ide o niečo nekvalitné, ale napríklad, že matrac je nižší. O cene matraca rozhoduje totiž aj množstvo použitého materiálu, nižšie matrace sú preto aj lacnejšie ako tie vyššie. Hoci sú nižšie, majú stále dobré vlastnosti, a aj v tejto kategórii je z čoho vyberať. Dnes už výroba matracov natoľko pokročila, že každý matrac podlieha základným hygienickým štandardom a musí spĺňať podmienku zdravotnej nezávadnosti.

Pokiaľ hľadáte luxus a výberové pohodlie, voľte radšej drahšie varianty. Všeobecne totiž platí, že s kvalitou stúpa aj cena.

Cenovo náročnejší je napríklad penový matrac s pamäťovou (lenivou) penou, ktorá pôvodne slúžila v kozmonautike. Až neskôr, a to nie až tak dávno, sa tento pomerne nový materiál začal využívať na výrobu matracov. Nájdete však aj kombinácie, kde je použitá pre ložnú plochu pamäťová pena a základ matraca tvorí cenovo dostupnejší materiál, čo umožňuje použitie drahšieho materiálu v matracoch s výhodnou cenou (napríklad v matraci zo studenej (HR) peny).

Do kategórie tých najdrahších matracov patria matrace z vysoko-objemových pien, napríklad matrace Tempur, vysoko-objemové matrace Curem, matrace Spirit Superior a pružinové matrace.

Zvážte teda svoje možnosti a potreby, a investujte!Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej
Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca

Pri výbere vhodného vankúša by ste mali zohľadniť niekoľko aspektov. Polohu, v ktorej najčastejšie spíte, veľkosť, tvar vankúša a prípadné zdravotné problémy.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko