Výklad snov - predpoveď alebo dôležitá informácia?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Určite ste niekedy zažili situáciu, kedy sa Vám zdal sen, ktorý ste si nevedeli vysvetliť, a Vy ste mali pocit, že sa Vám sen snaží niečo naznačiť, a že by mohol niečo predpovedať? V takom prípade sa snažíme o výklad sna. Očakávame, že výklad snov nám objasní význam snov, že zistíme, čo určité snívanie malo znamenať. Ak sa chcete zaoberať snami, výklad Vám môže poskytnúť snár alebo osoba, ktorá sa na sny a ich výklad zameriava.

Nejde len o rôznych sprievodcov snami, veštcov, jasnovidcov a vykladačov. Sny a ich významom sa zaoberá aj veda a filozofia. Sny sprevádzajú ľudstvo už od počiatkov jeho vývoja, vždy im bola venovaná značná pozornosť a boli podrobované výskumu.

Obsah:

Sny sú neoddeliteľnou súčasťou nášho spánku

Sny zaberajú podstatný podiel z doby nášho spánku. Za noc sa nám môže zdať aj viac snov. Môže ísť o dobré sny, zlé sny, živé sny alebo dokonca sen v sne. Mozog pri snívaní spracováva rôzne vnemy a udalosti, ktoré sme prežili, triedi ich a ukladá na správne miesto.

Veľká časť snov nemá žiadny význam, preto si ich väčšinou po prebudení ani nepamätáme. Sny dokážu reagovať na rôzne predchádzajúce podnety, či už vnútorné alebo vonkajšie, na naše želanie aj podvedomé túžby. Prečo sa nám však sny vôbec zdajú a skutočne o niečom vypovedajú?

Ako dochádza k snívaniu

Touto otázkou sa skorších dobách zaoberali cirkevní činitelia a filozofi. V súčasnosti sú sny a ich význam predmetom výskumu psychológov a neurológov. V tejto súvislosti došlo k mnohým vedeckým objavom, ale aj k rade omylov. Z hľadiska vedy sú základom snov city. V sne prebiehajú rôzne emotívne situácie a logika sa podriaďuje práve citom. Často sa jedná o negatívne zamerané emócie, úzkosť a strach. Potom sa zo snov môžu stať nočné mory. Nočná mora je zlý sen, ktorý sa môže opakovať a pôsobiť značné ťažkosti psychické aj zdravotné.

Ako vznikajú sny

V priebehu spánku prebieha veľké množstvo aktivít. V REM fáze spánku je telo vo veľmi  podobnom stave, ako keď bdiete. Táto fáza zaberá cca štvrtinu doby spánku. V NREM fáze vykazuje mozog len nízku aktivitu a celé telo odpočíva. Snívanie prebieha v oboch fázach spánku. Najväčšie množstvo snov je však typickým javom REM fázy. 

Sny sú však v oboch fázach značne odlišné. Ako dlho trvá sen? NREM fáza je charakteristická veľmi krátkou akciou, preto si tieto sny málokedy pamätáme. V REM fáze sú sny dlhšie a majú aj komplikovanejší dej. Tieto sny si ľudia väčšinou pamätajú.

Lucidné sny umožňujú aktívne zapojenie

V priebehu spánku je činnosť mozgu značne utlmená. Od klasických snov sa veľmi líši vedomé čiže lucidné snívanie. Človek vie, že spí, ale vedome sa zúčastňuje deja v sne. Vedomé sny je možné aj natrénovať, použitím testovania reality. Naučíte sa uvedomovať si, že ste hore alebo spíte, a v oboch prípadoch budete schopný hodnotiť, čo je reálne.

Intenzita prežitku je veľká, niekedy si človek vyskúša aj niečo, čo ho ešte len očakáva, a môže sa tak zbaviť obáv. Dôležité je svoje sny zaznamenávať, premýšľať o nich a treba si ich znovu navodiť. Mozog si rôzne situácie uloží, spracuje a použije ich potom aj v bdelom stave. Na podobnom princípe môžu fungovať aj niektoré druhy nočných môr. V takom prípade môže znamenať lucidné snívanie nebezpečenstvo, že sa rozvinú psychické poruchy alebo spánková paralýza.

Kvalitný spánok je základ

Ak máte problémy so zaspávaním, trpíte nespavosťou alebo Vás trápi spánkové apnoe prípadne iná spánková porucha, zamerajte sa na zlepšenie kvality spánku.

Dodržujte desatoro spánkovej hygieny:

  1. Od neskorého popoludnia už nepite kávu, čierny a zelený čaj, vynechajte tiež energetické nápoje, ktoré pôsobia povzbudivo a narúšajú spánok. 
  2. Posledné jedlo si doprajte 2-3 hodiny pred spaním, na večeru vynechajte ťažké jedlá.
  3. Vo večerných hodinách sa vyhnite dôležitým témam, ktoré Vás môžu rozrušiť. Venujte sa príjemným a kľudným činnostiam.
  4. Spánok Vám môže zlepšiť tiež ľahká večerná prechádzka. Ťažšie cvičenie 3-4 hodiny pred spaním Vám môže naopak kvalitný spánok narušiť.
  5. Nefajčite, zvlášť nie chvíľu pred zaspaním ani v noci, nikotín má povzbudzujúce účinky.
  6. Vyhnite sa večernému pitiu alkoholu - alkohol kvalitu spánku veľmi zhoršuje.
  7. V spálni obmedzte hluk, svetlo a zaistite si vhodnú teplotu pre spánok, čo je 17-20º C.
  8. Zamerajte sa tiež na to, na čom spíte. Podporuje Vaša súčasná posteľ, matrac a rošt kvalitný spánok? Pokiaľ máte preležaný matrac a vŕzgajúcu posteľ zrejme sa budete prebúdzať ubolený a unavený. Správny výber matraca a postele je pre zdravý spánok nepostrádateľnou súčasťou.
  9. Vo večerných hodinách sa vyhnite modrému svetlu z elektronických zariadení. Modré svetlo narúša prirodzený ľudský biorytmus.
  10. Ulíhajte a vstávajte každý deň, aj cez víkendy, v rovnakom čase. Nenarušíte si tým Váš cirkadiánny rytmus.

S akými snami sa môžeme stretnúť

Existuje veľa druhov snov. Niektoré z nich sú veľmi živé, opakujú sa a nemožno na ne zabudnúť. Ich príčinou býva podvedomie, naše želania, obavy, strach a podobne. Niekedy vidíme v sne niečo, čo poznáme a o čom vieme, ale čo si nechceme pripustiť. Objavujú sa aj sny tzv. prorocké sny, kedy človek hovorí s niekým, kto nie je z nejakého dôvodu dosiahnuteľný, je už mŕtvy alebo sa vyskytuje ako duch.

Čo je to sen? Sny bývajú odrazom našej osobnosti, objavujú sa v nich prežívané životné situácie, osobné pohnútky, túžby i všetko, čo nezvládame. Je jedno, či sme si týchto skutočností vedomí alebo nie - sny sú obrazy z nášho života a podvedomia.


Symboly v snoch

Čo znamenajú sny? Aký je význam sna, ktorý sa mi zdal? Niektorí ľudia sa domnievajú, že výklad snov nie je možný. Napriek tomu sa v mnohých rôznych snoch vyskytujú určité symboly typické pre sny viacerých ľudí. Napríklad sen o hadoch symbolizuje zlo a problémy, ale sny o hadoch bývajú vysvetľované tiež ako pokušenie a sexualita. Had v sne však môže mať vo Vašom živote úplne individuálny význam, ktorý vychádza z Vášho spôsobu života a z Vašich skúseností. 

Častými symboly sú napríklad sny o niekom, sny o mŕtvych, sen o tehotenstve, sen o dieťati, sen o rozchode a ďalšie.

Keď sa chcete snami ďalej zaoberať

Ak sny príliš neriešite a beriete ich len ako pobavenie a rozptýlenie, nebudete hľadať ich  výklad a budete si užívať tie lepšie sladké sny. Keď si však sny dobre pamätáte, opakujú sa a Vy máte pocit, že by ste sa nimi mali zaoberať hlbšie, pretože sa Vám snaží niečo povedať, zameriate sa na význam snov a pokúsite sa ich vyložiť.

Ak ste zdravý, nemáte problémy v rodine a v práci, bez ťažkostí komunikujete s okolím, bude výklad snov skôr Vaším koníčkom a budete z neho získavať predovšetkým spätnú väzbu. Vďada symbolike snov sa zoznámite s mnohými mýtmi, umeleckými dielami a kultúrnymi pamiatkami.


Príliš silné sny môžu byť nebezpečné

Ak je Váš život plný negatívnych udalostí, máte problémy s kontrolou, ste nervózny a nezvládate každodennú rutinu, nič sa Vám nedarí a ani Váš zdravotný stav nie je v poriadku, môže sa stať, že budete hľadať vysvetlenie a pomoc práve vo výklade snov.

Oplatí sa zapísať si tieto sny, význam potom môžete vyhľadávať online snároch alebo výkladových knihách, ale rozumnejšia je návšteva odborníka - psychologa - a spoločný rozbor Vašich snov a predstáv. Odborník Vám môže ponúknuť aj iné alternatívy než rozoberať sny, výklad nemusí byť jedinou možnosťou pomôcť. Cieľom je získať späť pokoj a pohodu.


Ako vyložiť sen

Mali ste silný sen, ktorý ste si zapamätali, a bol tak zvláštny, že chcete vedieť, čo znamená? Zmysel má výklad celej línie snov, ktoré si po nejakú dobu budete zaznamenávať. Možno sa tiež zdokonaľovať v technikách ako si pamätať sny. Majte však na pamäti, že nie všetky sny je možné úplne vyložiť. Sny nechápte "doslova", premýšľajte a nechajte priestor nápadom a voľnosti myšlienok. Nie všetko znamená to, čo je na prvý pohľad zrejmé.

Bavte sa o svojich snoch s ľuďmi, s ktorými si rozumiete. Aj oni Vám môžu poskytnúť svoje názory na význam sna. Je nutné porovnávať sen so skutočnosťou a vytvárať teórie, z ktorých si potom výklad môžete voliť. Klaďte si otázky, napríklad, čo znamená, keď sa mi o niekom zdá?

Zasaďte túto osobu do reality a možno na správny výklad prídete. Venujte sa teórii snov. Inšpiráciu Vám môže poskytnúť aj snár. Autonehoda v sne bude mať v snári väčšie množstvo výkladov, z ktorých si budete môcť vybrať. Rovnako tak Vám môže snár vysvetliť rozchod s milovanou osobou, stratu vecí a podobne. Stačí si vždy vyhľadať to správne heslo.
 

Čo sú teda sny z vedeckého hľadiska?

Súčasná veda charakterizuje sny ako vyjadrenie súvislých myšlienkových procesov, ktoré majú vlastný zmysel. Možno ich prirovnať napríklad k vedomostiam, myšlienkam, spomienkam alebo predstavám. Sny majú veľký význam pre citovú a duševnú vyrovnanosť jedinca. Vďaka snom si môžeme znova prehrať to, čo sa už udialo, aj to čo ešte len nastane, a všetko môžeme porovnať so svojimi skúsenosťami a morálnymi zásadami.
 

Zdroj obrázkov: www.pxhere.comNajnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko