PUR, polyuretán, molitan alebo RE

Kategória: Matracové peny


Polyuretán, označovaný ako PUR, je známy aj ako molitan. Ľudové označenie 'molitan' pochádza vlastne z obchodného názvu, pod ktorým sa matrace z polyuretánu predávali. Pamätáte si na svoj prvý matraci niekedy dávno? Tak to je on: molitanový matrac.

Polyuretánová pena sa všeobecne v praxi využíva aj všelikde inde, nie len pri výrobe matracov: ako zvuková izolácia, na čalúnenie, do lepidiel, farieb, ako striekaná tepelná izolácia, dokonca aj ako špongie na riad, atď. Jedná sa len o jej spracovanie. Pri výrobe polyuretánových pien sa uvolňujú veľké teploty.

Prednosťou je v tomto prípade nízka cena a ľahkosť materiálu na manipuláciu. Nevýhodou je nižšia vzdušnosť, väčšia miera prehriatia (používa sa predsa aj na izolácie) a kratšia životnosť v porovnaní s dnes využívanými penami: má uzavretú, nepravidelnú štruktúru, ktorá sa ľahšie deformuje, teda preleží. Nie je preto ani taký pružný.

Počas svojej životnosti svoj účel plní spoľahlivo. Dnes je zdravotne nezávadný, takže sa s ním stretnete aj v nemocniciach či detských postielkach. Nezabudnite na lamelový rošt, ktorý predĺži životnosť matraca vďaka možnosti pružných lamiel poddať sa tlaku a tak odbremeniť matrac pri každodennej záťaži. Takýto rošt podporí i odozvu matraca na vaše potreby, pretože ľahšie péruje.

Z recyklovaného polyuretánu se vyrába RE PUR pena (Rebond - opätovne pojená), čo je vlastne rozdrobený a opätovne tlakom pojený PUR materiál s pojidlem do novej matracovej dosky. Využíva sa v sendvičových matracoch ako pevná nosná časť matraca. Má vysokú tvrdosť a hustotu.

PUR (molitanové) matrace sú stále rozšírenou voľbou pre kvalitné každodenné spanie, môžete ich použiíť aj ako detský matrac, ako prístelku, pre hosťov, a poslúži aj do študentskej izby.

Pozrite sa na našu ponuku polyuretánových (molitanových) matracov. Nájdete tu aj matrace s certifikátom zdravotnej pomôcky a ortopedické matrace.Najnovšie články v kategórii: Matracové peny

Matrace zo studenej (HR) peny

Matrace zo studenej (HR) peny

Kategória: Matracové peny

Zima vám určite nebude, aj keď budete mať matrac zo studenej peny.
Čítať viacej
Pamäťová, termo, viscoelastická a lenivá pena

Pamäťová, termo, viscoelastická a lenivá pena

Kategória: Matracové peny

Aký je v tom rozdiel? Pamäťový matrac je síce "lenivý", ale má dobrú pamäť. Pomôže vám zbaviť sa bolestí chrbtice aj kĺbov.
Čítať viacej

Latex a prírodný latex

Latex a prírodný latex

Kategória: Matracové peny

Latexový matrac je skutočne jedinečný. Môže a nemusí byť celkom prírodného pôvodu. Vždy platí, že vás nesklame.
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko