Latex a prírodný latex

Kategória: Matracové peny


Latex - to už ste určite niekde počuli. Niet divu. Nie sú z neho iba matrace.

Prírodný latex sa získava zo stromov kaučukovníka brazílskeho. Po narezaní kôry z nich vyteká latexové mlieko. Pre Európu sa stal známy až koncom 18. storočia. Jeho vlastnosti začali byť vo väčšom pre nás zaujímavé až po tom, co si ľudia všimli jeho schopnosť vygumovať text napísaný ceruzkou. Isto je vám známe, že latex sa používa na výrobu rôznych, pre nás praktických vecí, ako sú gumové rukavice, kúpacie čapice, latexové farby,...

Dnes sa v matracoch prírodný latex mieša so syntetickým, umelo vyrobeným latexom a to v rôznom pomere. Jeho cena v celkom prírodnej podobe je totiž oveľa vyššia, cena stúpa aj so stúpajúcim podielom prírodného latexu v pomere so syntetickým. Obsah prírodného latexu sa môže pohybovať od 20 až k 100%.

Výhodou latexu je vysoká hustota peny, ktorá sa vyrába tzv. vulkanizáciou (objavenou v polovici 19. storočia). Vysoká hustota peny robí latexové matrace vysoko stálymi. Majú dlhú životnosť bez toho, aby sa preležali. Dobre sa prispôsobujú tvaru tela v každom bode, matrac ustupuje sile tlaku, ale potom sa bez problémov vracia do pôvodného tvaru.

Nevýhodou je slabá cirkulácia vzduchu v matraci. To sa rieši jeho perforáciou, matrac je teda celý “deravý”. Rýchlo odvádza teplo a chladne, takže v spojení s perforáciou dobre odvetráva a neprehrieva sa. 

Výnimočné vlastnosti je potrebné v tomto prípade spojiť s lamelovým roštom, ktorý umožňuje vetranie a tiež podporuje už zmienené výborné vlastnosti latexu ako pružnosť a prispôsobivosť. Ideálna výška latexového matraca je 10 až 14 cm, vyššie matrace z tohoto materiálu už strácajú svoje opodstatnenie. Nie je vhodné použitie na pevný podklad a to hlavne na pevnú dosku.

Pozrite sa na latexové matrace z našej ponuky. Pokiaľ si vyberiete, určite sa nesklamete.Najnovšie články v kategórii: Matracové peny

PUR, polyuretán, molitan alebo RE

PUR, polyuretán, molitan alebo RE

Kategória: Matracové peny

Nahliadnite s nami do zákulisia výroby matracov z polyuretánu a ľudovo zvaného "molitanu".
Čítať viacej
Matrace zo studenej (HR) peny

Matrace zo studenej (HR) peny

Kategória: Matracové peny

Zima vám určite nebude, aj keď budete mať matrac zo studenej peny.
Čítať viacej

Pamäťová, termo, viscoelastická a lenivá pena

Pamäťová, termo, viscoelastická a lenivá pena

Kategória: Matracové peny

Aký je v tom rozdiel? Pamäťový matrac je síce "lenivý", ale má dobrú pamäť. Pomôže vám zbaviť sa bolestí chrbtice aj kĺbov.
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko