Pamäťová, termo, viscoelastická a lenivá pena

Kategória: Matracové peny


Pamäťová pena = lenivá (Memory Foam) = viskoelastická = termo-pena: mnoho názvov pre jeden a ten istý materiál. A prečo je to tak? Pretože...

Táto pena vás zaujme nielen svojimi vlastnosťami, ale aj svojou históriou. Vedeli ste, že bola vynájdená NASA v sedemdesiatych rokoch 20. storočia? Pôvodne mala slúžiť v kozmonautike a v lietadlách: používala sa do sedadiel, do oblekov a mala zmierniť účinok preťaženia na kozmonautov pri štarte rakety. Prvá generácia pamäťovej peny bola mnohonásobne testovaná, ale prejavovala sa ako nestála. Preto nikdy pri použití v raketoplánoch neuspela.

Približne o dvadsať rokov neskôr bol tento materiál uvoľnený pre komerčne účely, NASA svoju technológiu predala. Jeden z najväčších európskych producentov pien túto technológiu vylepšoval a v roku 1991 švédska spoločnosť Tempur-Pedic® uviedla na trh svoju prvú radu matracov z pamäťovej peny...a zožala veľký úspech.

Čo robí tento materiál takým jedinečným? V provom rade reaguje na teplotu. Vplyvom vyššej teploty mäkne, v nevykurovaných, či len mierne temperovaných priestoroch tvrdne. Tam kde sa v priamom kontakte s vaším telom zohreje, je mäkšia; kde sa zohreje menej, je pevnejšia.

Ľahko sa poddáva tlaku, prispôsobuje sa tvaru tela. Inými slovami svoj tvar si “pamätá”, čo znamená, že po uvolnení sa “lenivo” navracia do svojho pôvodného tvaru. Vďaka tomu vytvára minimálny protitlak a napomáha cirkulácii krvi

“Nehúpe se”, napríklad keď spia na posteli dvaja ľudia. Matrac akoby v každom bode pracuje samostatne. Pamäťová pena má vysokú hustotu (čo ale nesúvisí s tvrdosťou matraca), a teda aj dlhú životnosť.

Pri bolestiach kĺbov či platničiek alebo keď sa zvyknete na matraci nepokojne prehadzovať, je to ideálne riešenie. Matrac z pamäťovej peny sa hodí pre toho, kto rád spí v polohe na boku. Alebo aj pri dlhodobej pripútanosti na lôžko, pretože svojim minimálnym protitlakom pôsobí proti vzniku preležanín. Obľúbené sú aj vankúše z lenivej peny pre svoju schopnosť zmierniť bolesti krčnej chrbtice.

Matrace z pamäťovej peny nie sú vhodné pre malé deti, pretože pre svoj správny vývoj potrebujú tvrdšie matrace, do ktorých se neboria. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že pri svojej vysokej hustote ľuďom s nadmerným potením nebudú zrovna pomáhať, pretože môžu prehrievať. Pre starších ľudí môže byť poddajnosť takýchto matracov problémom pri vstávaní. V takom prípade však môžete zvoliť matrac s kvalitnou sendvičovou konštrukciou, kde je pamäťová pena použitá pre ložnú plochu, a tá má zase v nižších vrstvách matraca dostatočne tuhú oporu alebo môže mať matrac spevnenú bočnicu. Aby sa naplno ukázali vlastnosti lenivej peny, mala by mať minimálne 4 cm.

Najnovšie generácie pamäťovej peny majú väčšie póry a matrace z nich sú vzdušnejšie. Veľký pokrok nastal použitím perforácie peny, pri ktorej sa pomocou špeciálnych prierezov matrac dokonale odvetráva a nezahrieva, tieto vlastnosti sa navyšujú použitím kvalitného poťahu.

Matrace z pamäťovej (lenivej) peny sú tiež rôzne tuhé. Môžete si vybrať aj rôzne kombinácie materiálov vo vrstvách podľa toho, čo vás najviac oslovuje, alebo čo by ste najradšej vyskúšali.Najnovšie články v kategórii: Matracové peny

PUR, polyuretán, molitan alebo RE

PUR, polyuretán, molitan alebo RE

Kategória: Matracové peny

Nahliadnite s nami do zákulisia výroby matracov z polyuretánu a ľudovo zvaného "molitanu".
Čítať viacej
Matrace zo studenej (HR) peny

Matrace zo studenej (HR) peny

Kategória: Matracové peny

Zima vám určite nebude, aj keď budete mať matrac zo studenej peny.
Čítať viacej

Latex a prírodný latex

Latex a prírodný latex

Kategória: Matracové peny

Latexový matrac je skutočne jedinečný. Môže a nemusí byť celkom prírodného pôvodu. Vždy platí, že vás nesklame.
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko