► K množstvu produktov DOPRAVA ZADARMO. Viac o doprave a možnostiach platby nájdete tu.
DOPRAVA ZADARMO automaticky pri nákupe nad 350 €
, nevzťahuje sa na oddelenie ZÁHRADA.
TERMÍNY DODANIA atypických rozmerov a zákazkovej výroby sa predlžujú o dni pracovného voľna a dovolenky.


Osviežte si myseľ a telo denným spánkom, ale s rozvahou!

Kategória: O spaní


Spánok je základný fyziologický proces, ktorý nám umožňuje zregenerovať telo a myslieť jasne. Tradične je spánok spojený s nočným odpočinkom, ale mnoho ľudí si dopraje krátke zdriemnutie aj cez deň.

Denný spánok má svoje výhody a nevýhody. To, či je vhodný práve pre vás, závisí od individuálnych preferencií a životného štýlu. Pre niektorých ľudí môže krátky odpočinok počas dňa priniesť zlepšenie nálady, produktivity a celkovej pohody. U iných jedincov môže mať negatívny vplyv na nočný spánok a môže byť problematický aj vzhľadom na pracovný čas.

V každom prípade je dôležité byť citlivý na potreby vlastného tela a rešpektovať individuálne biologické hodiny. V tomto článku sa pozrieme na rôzne argumenty pre a proti dennému spánku a zvážime, ako môže ovplyvniť naše zdravie a produktivitu.

Obsah: spanek

Čo je denný spánok?

Spánok cez deň je krátka doba odpočinku, ktorú si ľudia doprajú počas dňa, mimo bežnej nočnej doby spánku. Ideálna doba spánku sa môže líšiť, ale obvykle sa pohybuje do jednej hodiny. Táto prax je bežná v určitých kultúrach, kde je tradíciou. Stále viac ľudí na celom svete si začína uvedomovať potenciálne výhody takejto krátkodobej relaxácie a necháva sa touto tradíciou inšpirovať.

Je denný spánok potrebný?

Dlhší nočný spánok a kratší spánok cez deň sú ľudskou prirodzenosťou. Mnohé prímorské štáty stále dodržiavajú tzv. siestu a obyvatelia si po obede ľahko zdriemnu. Rozdeľujú si tak pracovný deň na dve časti. Tento zvyk sa udržuje už od dávnych čias, je celkovým osviežením organizmu. Moderní zamestnávatelia preto ponúkajú zamestnancom možnosť krátkeho odpočinku a spánok po obede alebo popoludňajší spánok nie sú považované za prejav pohodlnosti.

Denný spánok má množstvo výhod

Čo je na spánku cez deň tak cenného? Pokiaľ nie je odpočinku príliš veľa, môže osviežiť ako vaše telo, tak aj myseľ. Záleží aj na prostredí, v akom sa túto relaxáciu doprajete. Ideálna je situácia, keď si oddýchnete na kvalitnej posteli so zodpovedajúcim matracom a príjemnými lôžkovinami. Uložiť sa môžete samozrejme aj na gauči či pohovke. A aké bonusy teda prináša našim telám spánok cez deň?

  • Zlepšenie pozornosti a pamäti - Krátky spánok cez deň môže zvýšiť našu mentálnu čulosť a pomôcť zlepšiť pozornosť a pamäť. Krátke zdriemnutia pomôžu načerpať energiu a zvýšiť našu schopnosť sústrediť sa na úlohy.

  • Zvýšená produktivita - Denný spánok môže byť užitočný pre ľudí s náročným pracovným harmonogramom. Krátky odpočinok môže obnoviť energiu a pomôcť zvýšiť produktivitu počas zostávajúcej časti dňa. Odstráni sa tak napríklad únava po jedle.

  • Zníženie stresu - Krátky spánok môže znížiť hladinu stresových hormónov v tele, čo zlepšuje celkovú pohodu a relaxáciu. Na toto zlepšenie niekedy stačí aj len 20 až 30 minút spánku.

  • Zlepšenie nálady - Denný spánok môže pomôcť zlepšiť náladu a znížiť pravdepodobnosť prejavov podráždenosti a únavy.

  • Podpora srdca a ciev - Niektoré štúdie naznačujú, že krátke zdriemnutie počas dňa môže mať pozitívny vplyv na kardiovaskulárne zdravie, vrátane zníženia krvného tlaku.

Nevýhody denného spánku

Aj keď to vyzerá, že spánok cez deň prináša samé výhody, nie je tomu vždy tak. Je potrebné uložiť sa k spánku v správnom čase, čo býva krátko po čase obeda. Ak by ste šli spať neskôr alebo až navečer, môžete zaspať hlbokým spánkom a telo ani myseľ si neodpočinú.

  • nespavostProblémy s nočným spánkom - Denný spánok môže narušiť náš bežný nočný spánok, čo vedie k spánkovým problémom a nespavosti. 5 hodín spánku v noci nemožno dohnať 3 hodinami spánku cez deň.

  • Malátnosť a zmätenosť po spánku - Niektorí ľudia môžu po prebudení z denného spánku pociťovať ospalosť a zmätenie, čo môže trvať niekoľko minút až hodín. Dôvodom môže byť príliš tvrdý spánok, po ktorom sa zobudíte ešte viac unavení.

  • Konflikty s pracovným harmonogramom - V niektorých kultúrach môže byť denný spánok predmetom kritiky a býva považovaný za nevhodný v priebehu pracovného času, čo často vedie k pracovným konfliktom.

  • Návykovosť - Denný spánok môže byť návykový a niektorí ľudia sa môžu stať príliš závislými na pravidelnom zdriemnutí, čo môže ovplyvniť ich denný režim.

  • Možné zdravotné riziko - Aj keď krátky spánok je všeobecne považovaný za bezpečný, niektorí odborníci tvrdia, že pravidelné zdriemnutie po dobu dlhšiu ako 30 minút môže mať negatívny vplyv na zdravie. To však platí v prípade, že je zlý aj nočný spánok.

Ako spať cez deň?

Ako správne spať? Pravidlá platia ako pre nočný, tak aj pre denný spánok. Je potrebné dodržiavať dĺžku spánku a spať v správnej polohe.

Kvalitný spánok však vyžaduje aj pokojnú spálňu, pohodlnú posteľ a ďalšie vybavenie, predovšetkým matrac. A pravidelné denné zdriemnutie napomáha zachovať aj duševné zdravie.Najnovšie články v kategórii: O spaní

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Medzi najčastejšie príčiny bolesti hlavy patrí stres, zlý pitný režim, ale aj nevhodný výber matraca, vankúša a lôžkovín. Ako bojovať s bolesťou hlavy?
Čítať viacej
Aký matrac zvoliť pri bolesti chrbta?

Aký matrac zvoliť pri bolesti chrbta?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Trápia vás bolesti chrbta? Ako sa bolesti zbaviť a aké matrace sú pri bolestiach chrbta najvhodnejšie?
Čítať viacej

22 tipov pre rýchle zaspávanie a lepší spánok

22 tipov pre rýchle zaspávanie a lepší spánok

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Trápia vás problémy so spánkom? Nemôžete večer zaspať alebo sa v noci často budíte? Vyskúšajte niektoré naše tipy na lepší spánok.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
18 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko