Nepodceňujte výber matraca do detskej postieľky

Kategória: Výber matraca


Jednou z vecí, ktorú musia riešiť budúci rodičia, je miesto, kde bude ich dieťatko tráviť väčšinu svojho času po narodení, teda detská postieľka. Mnohí sa sústredia práve na výber postieľky, ktorá sa na istú dobu stane neodmysliteľnou súčasťou ich domova. Nemenej dôležitá je voľba správneho matraca do detskej postieľky. Kvalita matraca môže ovplyvniť vývoj dieťaťa, je teda nutné vyberať starostlivo. Problémy s držaním tela, choroby vývoja chrbtice či bolesti chrbta v neskoršom veku môžu byť spôsobené aj zlým výberom detského matraca. Ako vybrať matrac do postieľky, aby bola ideálna práve pre vaše maličké?

Základným požiadavkom je kvalita

Na čo by ste sa mali predovšetkým zamerať? Kvalitný matrac musí zodpovedať normám Európskej únie a byť zdravotne nezávadný. To zaručí certifikát Öko-Tex Standard. Používa sa na označenie výrobkov, ktoré prešli testovaním a označujú použitie zdravotne nezávadných materiálov. Pre deti sú vhodné matrace, pri ktorých výrobe sa, buď lepidlo nepoužíva (matrac je z jedného kusu alebo sú jednotlivé diely spojené suchým zámkovým spojom), alebo sa používa lepidlo ekologické, zdravotne nezávadné a vodou riediteľné. Budete mať istotu, že vzduch, ktorý dieťa dýcha, je úplne čistý.

Zvoľte správnu veľkosť

Pred nákupom matraca starostlivo zmerajte postieľku. Detský matrac do postieľky musí presne zapadnúť, medzi bokmi postieľky a matraca nesmie zostať voľný priestor. Správny rozmer možno jednoducho otestovať zasunutím prstov medzi matrac a postieľku. Ak sa do medzery prsty vojdú, nie je rozmer matraca správny. Výrobcovia svoju ponuku triedia podľa vekových kategórií - pre najmenších do 3 alebo 4 rokov je štandardný rozmer matraca do postieľky 120 x 60 cm alebo 140 x 70 cm, niekedy majú tento rozmer aj postieľky a matrace ponúkané od 0 do 6 rokov. Predškolák alebo malý školák bude potrebovať matrac o dĺžke 140-180 cm, teda detský matrac.

Mäkký alebo tvrdý matrac? 

Je vhodnejšie vybrať pevnejší a tvrdší matrac než príliš mäkký. Ideálna je teda stredná tuhosť, vďaka ktorej si matrac zachová stabilitu a tvarovú stálosť, a nebudete ju musieť príliš skoro meniť. Ak kúpite matrac určený práve deťom s patričnou certifikáciou, nebudete tento problém musieť riešiť, pretože ideálna tuhosť je zohľadnená už pri výrobe. Zakúpiť môžete aj matrac obojstranný, ktorého jedna strana je určená dojčatám a druhá strana je vhodná pre deti vo veku batoliat.

Tip: Prečítajte si tiež článok Ako si vybrať matrac podľa tuhosti.

Zónové alebo vysoké matrace nie sú potrebné

Rozhodli ste sa zakúpiť pre svoje dieťa zdravotný matrac so zónovou konštrukciou, aby bol najväčší tlak vyvíjaný v oblasti bedier a v oblasti krajov slabší? Takéto matrace do detských postieľok sú vhodné pre väčšie deti, pre dojčatá a batoľatá rozhodne nie sú nutnosťou, ani neplnia účel. Menšie deti vyvíjajú v noci viac pohybu a neudržia telo v určených zónach. Dieťa je navyše ľahké a odozva materiálu na ich váhu je tak minimálna. Matrac pre bábätká preto nemusí byť ani príliš vysoký, stačí aj 7, 10 alebo 12 cm. Pri voľbe výšky matraca nezabudnite skontrolovať, či vami použitý monitor dychu nie je obmedzený iba na určitú výšku. Mohlo by sa stať, že pri nevhodnej výške nebude monitor funkčný.

Široký výber materiálov a poťahov

Detské matrace sú ponúkané v širokej rade materiálových prevedení, penové matrace ako sú matrace z molitanu, latexu či zo studenej peny alebo rôznych kombinácií je nespočítateľne veľa. V ponuke sú i matrace s antialergickou či antibakteriálnou úpravou alebo letnou a zimnou stranou. Vysokú vzdušnosť zaručí aj matrac s kokosovými vláknami. Jednotlivé typy sa líšia aj konštrukciou - od jednoblokových z jedného druhu materiálu cez matrace vrstvené až po zložitejšie typy napríklad s 3D vankúšikmi. Ani typy poťahov nezaostávajú. Môžete si zvoliť jednoduchý bavlnený poťah, poťah s vodeodolnou úpravou, nepremokavý, poťah s bambusovými vláknami, klasický polyesterový s klimatizačnou vrstvou, poťah z Tencel či ďalších materiálov. Nie každý z nich sa dá prať na 95 ° C, takže ak hľadáte vysokú teplotu prania, je potrebné k tomu prihliadnuť. Pred vlhkosťou a baktériami ochráni vaše maličké chránič matraca do detskej postieľky. Matrac vám potom vydrží oveľa dlhšie.

Detský matracový chránič

Pokiaľ si na hygiene dávate záležať, kúpte si k matracu aj matracový chránič v zodpovedajúcom rozmere. Jednoducho ho upevníte gumovými popruhy v rohoch k matracu a v prípade potreby ho operiete zvlášť. Detské matracové chrániče majú aj vodeodolnú úpravu spodnej strany, ktorá ochráni nielen pred bežnou špinou, ale aj pred namočením.

Aj u cestovnej postieľky vyžadujte kvalitu

Budete s bábätkom cestovať? Potom si určite zaobstarajte cestovnú postieľku. Aj matrac do cestovnej postieľky by mal spĺňať svoje kritériá. Pre rozmery platia rovnaké pravidlá ako pre detské matrace do klasických postieľok. Najbežnejší je rozmer 60 x 120 cm. Cestovné matrace sú samozrejme nižšie, okolo 6 cm. Aj tu využijete antibakteriálny poťah a chránič matraca. Výhodou je obstaranie skladacieho matraca do cestovnej postieľky. Tá je veľmi praktická z hľadiska úschovy, býva vybavená taškou pre ľahkú prepravu a na použitie ju po vybratí jednoducho len rozložíte.

Prečítajte si aj ďalšie články, ktoré vám pomôžu pri výbere matraca:

Zdroj obrázkov: www.pixabay.comNajnovšie články v kategórii: Výber matraca

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Lucidné snívanie - dobrodružstvo v spánku, ktoré musíte zažiť

Kategória: Výber matraca

Zaujala vás problematika snov a snívania? Potom vás určite bude zaujímať, čo je to lucidné snívanie. Ide totiž o veľmi zvláštny jav, ktorý umožňuje prežívať vedomé snívanie.

Čítať viacej
Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko