Feng Shui spálňa - pozitívna energia i pri spánku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Chýba vám ráno energia a máte pocit, že spánok nepriniesol očakávaný odpočinok? Potom je možné, že vaša spálňa nezodpovedá princípom Feng Shui (inak aj feng šuej).

Pritom kvalita spánku rozhoduje o tom, aký bude váš ďalší deň a má zásadný vplyv na dlhodobé zdravie. Zoznámte sa s princípmi Feng Shui a použite niektoré z nich vo svojej spálni. Nejde totiž len o rozmiestnenie nábytku alebo polohu vecí či výzdobu, ale celkovú energiu prostredia, ktorá môže prispieť k vášmu kvalitnému spánku.

Obsah: 


Čo je vlastne Feng Shui?

Pokiaľ budete hľadať význam slov Feng Shui, nájdete mnoho definícií. Nie všetky však zodpovedajú skutočnosti. Ide o odbor, radiaci sa k metafyzike. Východiskom je taoistická filozofia a tradičná čínska medicína. Základom je poznanie a pochopenie energie daného prostredia. Táto energia sa označuje ako čchi. Túto energiu nemôžu tvoriť také predmety, ktoré síce slúžia na výzdobu a pohodlie, ale boli vyprodukované strojmi. Čchi je naopak prirodzeného pôvodu a tvorí súčasť prostredia. Prirodzenú energiu je potrebné využiť na zlepšenie bežného života a o prostredí, v ktorom odpočívate, to platí zvlášť.

Spálne podľa Feng Shui pre dokonalú relaxáciu

Feng Shui spálne nie sú len farby do spálne, obraz nad posteľ, vybrané postele do spálne, Feng Shui dekorácie alebo čínske umenie. Dôležité je pochopiť energiu miestnosti, ovládnuť ju a použiť na celkovú harmóniu a tým aj kvalitu spánku.

Feng Shui rady pre spálňu hovoria, že je nutné dodržiavať určité zásady, predovšetkým to, aby čchi bolo vyvážené a mohlo prúdiť. Tok energie by mal napodobňovať tečúcu rieku, ktorej prúd je síce silný, ale súčasne plynulý a pokojný a pohybuje sa od dverí do všetkých častí miestnosti. Ak je priestor prázdny a bez primeraného zariadenia a výzdoby, bude prúd energie plynúť veľmi rýchlo. Preplnená miestnosť tok energie spomaľuje. Ani jedna možnosť vám nezaručí pokojný spánok. Je teda vhodné odstrániť zo spálne všetko, čo je poškodené a nefunkčné. Feng Shui hovorí, že takéto predmety môžu byť príčinou porúch spánku.

Posteľ do spálne podľa Feng Shui

Spálňa - to je predovšetkým posteľ. Feng Shui hovorí, že okolo postele musí čchi prúdiť voľne, preto by nemala stáť pri stene. Tiež lampičky, police, dekorácie a podobne nemajú byť umiestnené nad hlavou spiaceho. Stát by mala v najpokojnejšom mieste, čo býva tzv. severojužná os. Nohy postele by nemali byť v blízkosti dverí, pretože tam má prúd aktívneho čchi najväčšiu silu.

Pevné čelo má byť naopak pri stene, ktorá je plná. Kryje tak hlavu a ochraňuje ju. V inom  prípade môže byť nesprávna poloha príčinou nepokojného spánku. Správny výber postele je zárukou kvalitného spánku. Ako materiál postele je vhodné drevo, ideálna je teda posteľ z masívu. Prírodný materiál, ktorý niekto s láskou spracoval, sa hodí do miesta s pozitívnou energiou. Posteľ by nemala mať úložný priestor. Nikdy tiež nepostavte posteľ pod oknom.

Pozor aj na výšku postele. Tá je individuálna, ale väčšinou sa jedná o výšku postele 50 až 60 cm, kde sa pohodlne zdvihnete zo sedu do stoja.

Matrac a lôžkoviny do spálne podľa Feng Shui

Vzhľadom k tomu, koľko času strávime v spálni, nešetríme nielen na posteli, ale vyberieme aj kvalitný matrac a lôžkoviny. Aj na ne pamätá Feng Shui. Základom sú prírodné materiály a remeselná výroba. Tie vám napomôžu k pokojnému a nerušenému spánku.

Ideálnou voľbou sú peny prírodného pôvodu, napr. matrac s bio penou, antibakteriálny, s vrstvami bavlny, matrac z kokosového vlákna či hodváb.

Taktiež posteľná bielizeň by mala byť z prírodných materiálov ako je napr. bavlna. Farby nemajú byť príliš výrazné alebo svetlé, podporili by ste tak aktivitu, nie spánkový útlm organizmu. V spálni je potrebné využívať hlavne upokojujúce farby, ktoré podporia tok čchi. Vhodná je napríklad svetlá šedá, béžová či iné neutrálne jemné farby.

Ako farbu do spálne podľa Feng Shui vybrať

Feng Shui farby sa pre spálňu vyberajú individuálne, techniky sú veľmi rôzne. Farba do spálne by mala byť teplá, napríklad ružová, marhuľová, béžová alebo svetlá žltá. Vhodná však nie je tmavo modrá spálňa. Farby do spálne podľa Feng Shui by totiž rozhodne nemali byť tmavé, teda modré alebo čierne.

Má vaše dieťa nepokojný spánok? Aj tu môže pomôcť farba do detskej izby podľa Feng Shui. Aké farby do spálne určenej deťom teda vybrať? Do detskej izby je vhodne zvoliť farby odolné proti oderuMierne farby a tlmené tóny sveta modrej alebo lesnej zelenej majú upokojujúci účinok a nerušia detský spánok. Vhodné farby do spálne však nie sú všetko. Pozor na elektronické zariadenia, tie do spálne rozhodne nepatria. Sú zdrojom negatívnej energie a modrého svetla. Odstráňte teda z miestnosti televíziu, počítač, mobil a podobne.

Usporiadanie spálne podľa Feng Shui v malom byte

Podľa Feng Shui môže byť zariadená aj malá spálňa. Inšpirácií je mnoho. Základom je správne vymaľovať spálňu, farby do spálne malých rozmerov by mali byť svetlé, ktoré značne opticky rozšíria priestor. To, aké farby do spálne zvolíte, rozhoduje aj o voľbe ďalších predmetov a dekorácií.

Slúži vám spálňa zároveň ako obývačka a miesto pre home office? Potom prispejte k vytvoreniu spálne podľa Feng Shui magickým kruhom okolo postele, Ten je možné vytvoriť napríklad s pomocou sviečky. Tento zdanlivý kruh potom mení aktívne miesto na miesto odpočinku.

Dekorácie a obraz do spálne

Dekorácie a Feng Shui obrazy môžu premeniť celkovú náladu priestoru. Pretože je potrebné docieliť pokoj, nie sú vhodné také obrazy, ktoré vyvolávajú silnejšie emócie, ako sú rodinné fotografie, agresívne alebo deprimujúce motívy. Voľba je značne individuálna, človek by si pri výbere mal povedať, aké pocity v ňom obraz vzbudzuje, a či sa naň bude chcieť denne pozerať pred spánkom a ihneď po prebudení.

Dekorácie umiestňujte mimo tok energie, rozhodne sa vyhnite tomu, čo by mohlo byť považované za mŕtve, ako sú sušené kvety, vypchatiny a podobne. Vhodné sú živé rastliny, akvária, drobnosti, ktoré vám robia radosť a vyvolávajú príjemné pocity.

A hlavne dbajte na jednoduchosť, čistotu a poriadok, tie ovplyvňujú vašu duševnú pohodu, a teda aj spánok.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko