Aký matrac zvoliť pri bolesti chrbta?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


K najčastejším zdravotným problémom súčasnosti patrí bolesť chrbta. Na bolesť chrbta sa sťažujú ľudia zo všetkých vekových skupín. Vyskytuje sa dokonca aj bolesť chrbta u detí veľmi nízkeho veku.

Aké sú príčiny tohto stavu? Najčastejšie ide o zlé držanie tela, preťaženie svalov, zablokovaný chrbát, nadmerné sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Zároveň sú bolesti chrbta často spôsobené nekvalitným spánkom na zlom matraci. Preto je dôležité zamerať sa na vhodné matrace pre rôzne problémy s chrbtom a na to, ako vybrať správny matrac, s ktorým sa zbavíte bolesti chrbta.

Najviac ľudí trápia bolesti chrbta, bolesti bedrovej chrbtice, vyskočené platničky, bolesť chrbta v krížoch, problémy s bedrami, skolióza a s nimi súvisiace problémy. Prejdime si hlavné problémy a spôsoby, ako uľaviť od bolesti chrbta.

Obsah:

Bolesť bedrovej chrbtice môže mať mnoho príčin

Nadmerná námaha, nevhodná poloha pri spánku, preťažovanie, nedostatok pohybu a cvičenia, zápalové ochorenia. To sú najčastejšie dôvody pre bolesť chrbta v bedrách. Ak sa opakovane objaví bolesť bedrovej chrbtice v noci, môže to znamenať, že spíte na príliš mäkkom matraci. Ten chrbtici neposkytuje dostatočnú oporu a dôsledkom je práve bolesť bedier.

Ako vybrať matrac, ktorý bude vhodný na uvoľnenie bedrovej chrbtice? Potrebujete podporiť bedrovú chrbticu, preto je pre bolesť v bedrách odporúčaný tvrdší matrac, ktorý dokáže znížiť tlak na citlivé body. Pokiaľ sa bolesť v bedrovej oblasti v noci stále zhoršuje, zamyslite sa nad tým, aké polohy pri spaní používate. Ak ste zvyknutí spať na bruchu, vyskúšajte spanie na boku. Zmena polohy môže byť práve tým, čo pomáha na bolesť chrbta. Môže vás trápiť aj bolesť SI kĺbu, ktorá postihuje aj končatiny. Aj tu pomôže kvalitný matrac.

Bolesť v krížoch zvyčajne súvisí s nedostatkom pohybu

ortopedická matraceVeľkú časť populácie trápi bolesť chrbta v oblasti krížov. Postihnutí sú predovšetkým jedinci, ktorí majú sedavé zamestnanie a nedostatok pohybu. Bolesť v krížoch sa prejavuje v dolnej časti chrbta a môže byť spôsobená nadmerným namáhaním svalov, zablokovanou bedrovou chrbticou alebo zlým držaním tela.

Ako sa zbaviť bolesti chrbta v krížoch? Pridajte na pohybe, zapojte cvičenie a pri sedavom zamestnaní sa vždy po nejakej dobe prejdite a pretiahnite. Čo pomáha pri bolesti v krížoch? Určite správny matrac. Pre úľavu od bolesti v krížoch je vhodné zvoliť ortopedický matrac strednej tvrdosti, ktorý umožní správne vyrovnanie chrbtice. Matrac by mal byť dostatočne pružný, aby sa dokázal prispôsobiť tvaru tela a zároveň dostatočne tuhý, aby poskytol podporu chrbtici.

Bolesť chrbta medzi lopatkami odstráni uvoľnenie svalov a podpora tela

Ak nadmerne namáhate svaly v oblasti hrudníka, máte zablokovanú hrudnú chrbticu, a navyše zlé držanie tela, je len otázkou času, kedy sa objaví bolesť pod lopatkou, bolesť chrbta v noci alebo bolesť chrbta po prebudení. Aj tu môže byť riešením zmena polohy pri spaní a výber kvalitného matraca.

Ako matrac zvoliť pri tomto type problému? Najlepší matrac pre boľavý chrbát medzi lopatkami je matrac strednej tvrdosti, ktorý dokáže uvoľniť svaly v oblasti hrudnej chrbtice a zároveň poskytnúť dostatočnú podporu pre správne držanie tela. Odporúča sa tiež používať vankúš, ktorý umožní správne vyrovnanie krčnej chrbtice a zníži tak napätie medzi lopatkami. Niekedy sa objaví bolesť aj na pravej strane chrbta, ktorá však môže mať aj iné príčiny.

Bolesť hlavy a bolesť chrbta spolu súvisia

Ranné bolesti hlavy máva často človek, ktorý pri spánku leží v zlej polohe. Ak je hlava pri spánku príliš nízko alebo sa spí na bruchu, vedie to často k bolesti hlavy po prebudení. V tomto prípade by sa mohlo hodiť zmeniť polohu pri spánku a zvoliť vankúš s vhodnou výškou, ktorý zaistí správne umiestnenie hlavy a krčnej chrbtice. Objaviť sa však môže aj bolesť chrbta v noci.

Prečo bolí chrbát v noci? To môže byť spôsobené zlou polohou pri spánku alebo nevhodným matracom. Ak spíte na boku, pomôže zvoliť matrac s dostatočnou podporou bokov a bedrovej oblasti. Ak spíte na chrbte, môže byť pre vás vhodný matrac so zodpovedajúcou tvrdosťou, ktorá dokáže správne podporiť bedrovú chrbticu.

Bolesť bedier dokáže v noci potrápiť

Veľmi nepríjemná býva bolesť bedier v noci. Jej príčinou môžu byť rôzne ochorenia ako artritída, artróza, následky úrazov a ďalšie. Aj tu je dôležité, ako správne ležať a ako správne spať. Obvykle sa prejaví bolesť bedier pri spaní na boku. Pomôcť môže cvičenie, užívanie kĺbovej výživy, a samozrejme je nutné zamerať sa na to, ako správne ležať v posteli alebo ako vybrať tvrdosť matraca. V tomto prípade by matrac nemal byť príliš tvrdý, aby sa nevytváral príliš vysoký tlak na bedrá a nedeformoval sa pohybový aparát. Dobrou voľbou je zdravotný matrac.

Zablokovaná krčná chrbtica – príznaky sú veľmi nepríjemné

Zablokovaná krčná chrbtica postihuje veľkú časť ľudí a často vedie k seknutiu krčnej chrbtice. Akýkoľvek pohyb hlavou môže byť nesmierne bolestivý, bolesť vystreľuje do končatín a až do hlavy. Sprievodným javom môžu byť závraty a nevoľnosť. Príčinou tohto stavu môže byť zlé držanie tela, spanie na bruchu, úrazy alebo svalová nerovnováha.

Ako spať pri bolesti krčnej chrbtice? Chrbát potrebujeme uvolniť, preto pritiahnite nohy k hrudníku, a medzi nohy môžete vložiť vankúš alebo perinu. Vhodný vankúš na boľavú krčnú chrbticu nesmie byť príliš tvrdý, ale napriek tomu by mal poskytovať určitú podporu. Zónovanie, vyššia bodová elasticita a prispôsobivosť bude to pravé.

Bolesti chrbta pri skolióze

anatomický polštářK známym ortopedickým ochoreniam patrí skolióza. Toto trvalé vychýlenie chrbtice do strany býva diagnostikované v detskom veku. Chrbtica smeruje do boku, a pokiaľ sa súčasne prehýba dopredu, označuje sa ako lordóza chrbtice, pokiaľ dozadu, ide o kyfózu. Ľahšie formy sa riešia cvičením a rehabilitáciou, nápomocný môže byť aj správny matrac.

Ako vybrať matrac na spanie pri skolióze? Odporúča sa matrac strednej tvrdosti, ktorý poskytne dostatočnú oporu chrbtici, nohám i bokom. Telo si uľaví od bolesti a kvalitne si oddýchne. Cvičenie tu má dôležitú úlohu. Fyzioterapia a cvičenie sú dôležitými nástrojmi pri liečbe skoliózy chrbtice, pomáhajú znižovať bolesť a zlepšovať kvalitu života.

Preťaženie, úraz, degenerácia a vyskočená platnička

Príčinou bolesti chrbta, hrudnej alebo krčnej chrbtice môže byť vyskočená platnička. Tento stav vedie k bolesti, brneniu a oslabeniu svalov v oblasti chrbta, rovnako ako k zníženému rozsahu pohybu. Liečba vyskočenej platničky môže byť konzervatívna, teda zmena životného štýlu, fyzioterapia alebo užívanie liekov, alebo chirurgická.

Dôležitou súčasťou liečby vyskočenej platničky je výber vhodného matraca. Matrac by mal byť dostatočne podporný a zároveň mäkký, aby mohol pomôcť zmierniť tlak na platničku. Ideálny matrac pre ľudí s vyskočenou platničkou má byť stredne tvrdý, s dostatočnou podporou chrbtice, aby mohol pomôcť udržiavať správnu polohu tela počas spánku. Je tiež dôležité, aby ľudia s vyskočenou platničkou správne cvičili a vytvárali silné svaly okolo chrbtice.

Pomôcť môžu aj babské rady na bolesť chrbta

Okrem správneho výberu matraca a vankúša existujú aj ďalšie spôsoby, ako si uľaviť od bolestí chrbta. K nim patrí napríklad zahriatie postihnutej oblasti. Na to slúžia horúce kúpele, teplé obklady alebo ohrievač. Teplé prostredie pomáha uvoľniť svaly a zlepšiť prekrvenie. Masáže zase pomáhajú uvoľniť svaly a zlepšiť prekrvenie.

Odporúča sa masáž krčnej chrbtice, bedrovej chrbtice a šije. Správne cvičenie môže pomôcť uvoľniť svaly a posilniť chrbticu. Vhodné sú napr. cviky na posilňovanie brušných svalov, cviky na preťahovanie chrbta alebo joga. Samozrejme je prospešné udržiavať správnu polohu pri sedení alebo státí.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko