Ako predĺžiť životnosť matraca

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Nešetrili ste pri nákupe matraca a priali by ste si, aby vám vydržal čo najdlhšie? Zaobstarajte si aj kvalitný posteľový rošt. Potom venujte matracu dostatok času, starostlivosti a tiež mu doprajte pravidelnú údržbu.

Na správnej ochrane a ošetrení totiž závisí práve životnosť matraca. Síce musíte počítať s tým, že ani ten najkvalitnejší matrac nevydrží navždy, takže ho budete musieť vymeniť, ale každý rok navyše vám ušetrí značné množstvo financií.

Viete, aká je životnosť matraca? Podľa odborníkov v tejto oblasti by sa mal matrac meniť raz za 7 rokov, predovšetkým z dôvodu hygieny. Ak sa však o matrac nebudete starať, nevydrží vám ani túto dobu. Ako sa teda máte o matrac starať, aby dobre slúžil čo najdlhšie?

Obsah:

Čo všetko matrac poškodzuje

O väčšinu vecí, ktoré človek vlastní a ktoré majú vyššiu hodnotu, sa majiteľ stará. Stáli totiž nemalú čiastku, preto sa ukladajú do ochranných obalov, ošetrujú sa rôznymi prípravkami, čistia sa, vetrajú a podobne.

Aj keď je matrac nákladnou investíciou, mnohí ľudia na ňom iba menia lôžkoviny, prestieradlo a obliečky, maximálne ho občas vyvetrajú a povysávajú. A ku všetkému posteľ s matracom občas využívajú aj na iný účel, než ku ktorému by mala slúžiť.

Životnosť matraca rozhodne nepredĺžia raňajky do postele, ktoré sú síce vítanou príležitosťou, ako vydržať dlhšie v posteli a pre niekoho sú neoddeliteľnou súčasťou života, matrac však ničia, aj keď napríklad nie je vidieť, že potrebuje vyčistiť. A to nie je jediná vec, ktorá dokáže zničiť aj ten najkvalitnejší matrac. Čomu je teda potrebné sa vyhnúť?

Zlozvyky, ktoré neprospievajú ani matracu, ani jeho majiteľovi

Jedlo v posteli 

Ako už bolo povedané, pre matrac je pravým zlom jedlo v posteli - nie sú to len raňajky, ale aj  desiate v pohodlí mäkučkého príťažlivého prostredia. Navyše ide o jasný dôvod, ako dlhšie vydržať v posteli a dobre si to zdôvodniť. Okrem toho, že z takéhoto spôsobu stravovania sa rýchlo priberá na váhe a môžu nasledovať ťažkosti s trávením, vznikajú aj na matraci škvrny, ktoré sa ťažko odstraňujú. Keď sa pustíte do čistenia matraca, dobre zvážte, aké prostriedky použijete. Príliš veľa agresívnej chémie môže matrac úplne zničiť.

Jednostranné zaťažovanie matraca

Ďalším problémom môže byť to, ako na matraci ležíte. Ak budete matrac zaťažovať iba na rovnakých miestach, čoskoro sa preleží a zdeformuje. Tomu sa dá zabrániť jednoducho, pravidelným otáčaním. Riaďte sa odporúčaním výrobcu matraca, väčšina z nich navrhuje otáčať matrac aspoň dvakrát ročne. Čím viac je matrac zaťažený, tým častejšie otočenie potrebuje.

Domáci miláčikovia 

A čo domáce zvieratá? Niektorí majitelia zdieľajú svoju posteľ so psom alebo mačkou, aj keď  pôvodne boli zásadne proti tomu, aby ich miláčikovia smeli miesto do pelechu k nim do postele. So zvieratkami však prídu aj nečistoty a tiež baktérie, ktoré potom preniknú do matraca. Ak nedokážete zvieraťu zamedziť vo vstupe do postele, kúpte si aspoň chránič matraca. Ten by mal byť nepriepustný, zamedzí sa tak najväčším škodám.

Prach s roztočmi

Ako na všetkých veciach vonku aj v domácnosti nájdete prach tiež na matraci. Ako najjednoduchšie sa javí matrac povysávať, avšak aj vysávanie a vyklepávanie je potrebné vykonávať správnym spôsobom, hlavne s čistým vysávačom, inak by hrozilo prenesenie ďalších nečistôt a roztočov.

Matrac ničí aj pot 

Každý človek sa v spánku potí. Je to úplne normálne, ale pot, ktorý steká dole, výrazne znižuje životnosť matracov. Nočné potenie sa odstrániť nedá, ale matrac môžete chrániť podložkou, ktorú budete prať. Vhodné sú matracové chrániče, ktoré se jednoducho upevnia na matrac pomocou gumových popruhov v rohoch alebo chrániče, ktoré majú zo spodnej strany tenší PU náter (napríklad chránič matraca Top Care Tencel) a upevňujú sa na matrac ako klasická plachta s gumou. Ideálne je zadovážiť si aspoň dva kusy na výmenu pri praní.

Ako udržiavať a čistiť matrac

Dôležitá je pravidelnosť starostlivosti. Tá ochráni nielen matrac, ale aj posteľový rošt. Vhodnejší spôsob čistenia je suchá cesta, ale najlepšie je riadiť sa pokynmi výrobcu. Tie nájdete na štítku matraca. To je dôležité, pretože každý typ matraca môže vyžadovať iné prostriedky pre údržbu. Nelíšia sa len matrace podľa životnosti, ale taktiež materiálu. Pravidelná starostlivosť predĺži životnosť latexových matracov, penových matracov, matracov z pamäťovej peny i všetkých ďalších.

Pravidelne meňte lôžkoviny 

Ako obliečky, tak prestieradlo by sa mali meniť minimálne po 14 dňoch, najmä ak trpíte nadmerným potením v spánku. Všetko vrátane poťahov na matrac alebo na posteľ perte pri vyšších teplotách, pokiaľ to dovoľuje ich výrobca. Kúpte si náhradný poťah na matrac alebo nepremokavý chránič matraca, čo oceníte u malých detí alebo chorých. Spálňu, posteľ i matrac tiež pravidelne vetrajte.

Zabráňte preležaniu 

Veľmi častým dôvodom, prečo sa matrac predčasne zničí, je preležanie. Pritom tomu možno ľahko predísť, a to pravidelným otáčaním pri upratovaní. Dobrým spôsobom je aj postavenie matraca, ustálite tak jeho náplň. Predĺžite tým životnosť matracov a roštov, ktoré spaním neustále v rovnakej polohe tiež trpia.

Matrac nie je miestom pre detské hry

Naučte deti, že sa v posteli nemajú hrať, a hlavne na matraci nesmú skákať. Tým sa totiž môže matrac nenapraviteľne poškodiť. Rovnako tak matrac poničia hračky s ostrými hranami. Posteľ je ako miesto detských hier veľmi príťažlivé, matracu však tento prístup rozhodne neprospieva.


Žiadny matrac nevydrží naveky
Aj keď sa o matrac budete starostlivo starať, počítajte s tým, že ho raz budete musieť vymeniť. Ako spoznáte, že prišiel čas zaobstarať nový matrac? Vaše telo to bude vedieť ako prvé a dá vám signál. Tým je únava po prebudení, bolesti chrbta alebo za krkom.

Na matraci sú viditeľné preležaniny, kvôli ktorým nespíte pokojne a pohodlne, prevaľujete sa a budíte. V takom prípade nadišiel čas zmeny, výberu a nákupu nového matraca. Keď mu potom poskytnete zodpovedajúcu starostlivosť, bude vám slúžiť aj oveľa dlhšie, než spomínaných 7 rokov.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko