Ako si poradiť s rannou únavou?

Kategória: O spaní


Ráno vstanete a namiesto prílivu energie, cítite vyčerpanie? Trápi vás častá únava a hovoríte si, chce sa mi spať, a máte chuť zostať v posteli? Aké sú príčiny únavy a čo robiť proti únave a ospalosti?

Väčšine ľudí stačí dať si studenú sprchu a šálku kávy a ranná únava je preč. Lenže nadmerná ranná únava môže byť tiež príznakom choroby alebo vyčerpania organizmu.

Aké má únava príznaky a čo pomáha proti únave? Kedy by vás únava a bolesť hlavy mali znepokojovať? Nejde už o vyčerpanie organizmu? Prejavy a príčiny môžu byť rôzne, od banálnych až po vážnejšie stavy. Poďme sa teda na tento problém podrobnejšie pozrieť.

Ranná únava môže patriť k prebúdzaniu

Únava po prebudení môže byť dôsledkom toho, ako sa telo a mozog postupne prebúdzajú z hlbokého spánku. Človek sa neprebúdza ihneď po spaní, bdelosť prichádza pomalšie a postupne. Tento stav väčšinou trvá maximálne pol hodiny. Ak však únava a vyčerpanie pretrvávajú dlhšie alebo je neustála únava a nedostatok energie, treba takýto stav riešiť. Najprv je vhodné zamerať sa na kvalitu a dĺžku spánku.

Proti únave často pomôže výmena postele za kvalitnejší výrobok, ktorý bude lepšie zodpovedať potrebám konkrétneho jedinca. Možno bude stačiť zakúpiť vhodný matrac, unavená chrbtica a svaly vám poďakujú. Veľká únava môže byť aj dôsledkom zlej voľby lôžkovín, skúste si teda dopriať nové podložky, prikrývky, vankúše a obliečky. Zaobstarajte si aj nové nočné prádlo, aj to môže byť spôsob, ako na únavu.

Ako sa zbaviť únavy? Kde možno robíte chybu?

Trápi vás únava, bolesť hlavy, vnútorný tras po prebudení a príznaky vyčerpania organizmu? Môže síce ísť o banality, ale príčinou môžu byť aj chyby, ktorých sa dopúšťate nevedomky.

Na čo sa zamerať? Zvlášť ženy si ráno hovoria, som stále unavená, ale práve ony mávajú málo spánku alebo nepravidelný spánkový režim. Starosť o deti a domácnosť je potrebné zorganizovať tak, aby všetci členovia rodiny mohli dodržiavať dostatočnú dobu spánku.

Dôležité je aj prostredie, v ktorom spíte, teda zatemnená vzdušná miestnosť s kvalitnou posteľou, vhodným matracom a lôžkovinami. Zvlášť výber matraca by nemal ujsť vašej pozornosti. Pozor na večernú kávu, alkohol a sledovanie televízie, práce alebo hranie s mobilom alebo na notebooku. Pred spaním nejedzte, necvičte a skúste relaxovať, aby sa vám v hlave pred spaním nenaháňali bežné starosti. Skontrolujte si tiež hladinu horčíka. Poďme sa na tieto chyby a na to, čo na únavu, pozrieť spoločne a dôkladnejšie.

Ako prekonať únavu a zlé návyky

Ste si istí, že vaša stála únava pochádza z nevhodných návykov a hektického životného štýlu? Čo na únavu a vyčerpanie bude v takom prípade platiť? Skúste načerpať energiu pomocou zmien režimu. Začnite spánkom. Ten k životu neodmysliteľne patrí. Silná únava býva práve jeho nedostatkom. Ak sa prebudíte a cítite sa stále unavení a ospalí, zamerajte sa na podmienky spánku. Kvalitný spánok je tým, čo pomáha na únavu. Choďte spať včas a v rovnakom čase, dodržujte aspoň minimálnu dobu spánku, teda 7 až 8 hodín. Dostatočný spánok nie je len prostriedkom, ako bojovať s únavou, ale aj prevenciou zdravotných problémov a obezity.

Kde a ako spíte?

Prostredie pre spánok je tiež nesmierne dôležité. Je to jedna z ďalších vecí, ktoré sú tým, čo robiť proti únave. V miestnosti, kde spíte, by nemalo byť príliš teplo, mali by ste sa vyvarovať aj menšiemu množstvu svetla a hluku. Ideálne prostredie je teda tam, kde je pokoj, chládok, tma a žiadny ruch. Do čistej postele by ste mali ísť aj s čistou hlavou, teda bez stresu a myšlienok na nepríjemnosti ďalších dní. Žiadny problém v noci nevyriešite, len si narušíte spánok a nevyspíte sa dostatočne. Úplné vyčerpanie pred spaním vám tiež nijako nepomôže, v takom prípade vás neosvieži ani dostatočná doba spania.

Modré svetlo ako narušiteľ spánku

Zdroj modrého svetla, teda žiarenia z notebooku, televízie alebo mobilného telefónu môže byť príčinou, prečo sa ráno budíte unavení. Modré svetlo narúša tvorbu hormónu spánku melatonínu a rytmus striedania spánku a bdenia. Celková kvalita spánku sa tak zhoršuje a dôsledkom je ranná únava. Pred spaním nahraďte vyhľadávanie na internete a konverzáciu na sociálnych sieťach aj sledovanie televízie niektorou z relaxačných aktivít. Kreslenie, písanie, čítanie pri tlmenom svetle, počúvanie upokojujúcej hudby, meditácie a podobne, sú tým pravým, čo vám pomôže sa upokojiť a pripraviť na spánok. Telo bude uvoľnené, bude regenerovať a vy budete mať ráno dostatok energie aj lepšiu náladu.

Spánok ovplyvňuje aj výber jedla a pitia

Spánok je taký, ako je to, čo večer zjete. Veľmi záleží aj na tom, kedy jete. Zdravé jedlo v priebehu dňa by malo byť samozrejmosťou. Sústreďte sa aj na to, kedy jete posledné jedlo pred spaním. Je vhodné 2 hodiny pred spaním už nejesť a večeru voliť len ľahkú, aby v noci nemusel organizmus bojovať s trávením namiesto odpočinku. Sústreďte sa na kvalitné bielkoviny, obmedzte cukry, doplňte zeleninu a zdravé tuky, pri prílohách vyberte celozrnné varianty. Pozor na nápoje, najmä na kávu. Pred spaním alebo už v popoludňajších hodinách kávu obmedzte. Kofeín pôsobí ešte dlho po jeho požití a narúša kvalitu aj dĺžku spánku.

Relaxujte s bylinkami aj dychovými technikami

Pokiaľ máte radi bylinkové čaje, môžu vám s odbúraním rannej únavy pomôcť. Ľubovník, harmanček, valeriána a medovka upokojujú, truskavec a pestrec zaháňajú únavu, ženšen a guarana dodávajú energiu. Na upokojenie a rýchle zaspanie pomôžu dychové cvičenia. Obľúbenou technikou je nádych nosom a výdych ústami, následné zatvorenie úst a nádych nosom, ktorý musí prebiehať po 4 sekundy. Dych sa potom zadrží na 7 sekúnd. Po dobu 8 sekúnd sa potom vydychuje ústami. Toto cvičenie sa opakuje aspoň ešte trikrát.

Cvičenie počas dňa a ranné rituály

Cvičiť pred spaním sa síce neodporúča, ale ak budete cvičiť počas dňa, bude sa vám zaspávať aj spať lepšie a budete mať dostatok energie na ďalší deň. Pre zdravé telo aj spánok stačí aj mierne cvičenie alebo rýchlejšia chôdza. Zaveďte si ranné rituály a na každý deň si stanovte, na čo sa ráno budete tešiť. Malo by ísť o niečo, čo vás do nového dňa „nakopne“. Ide o príjemný pocit po prebudení, napríklad rannú sprchu, pohár s nápojom, výborné ľahké raňajky alebo cvičenie. Dôležitá je motivácia pre vstávanie a dostatok energie. Potom sa vám určite podarí zbaviť sa rannej únavy.

Ranné rituály a dobrý spánok sú účinným bojovníkom nielen proti únave, ale aj proti vyhoreniu a problémom v práci. Okrem toho je pre ľudí v náročných povolaniach vhodné zvážiť aj životné poistenie pre pracujúcich. Takéto poistenie kryje najčastejšie choroby z povolania, a tak zabezpečuje ďalšiu formu ochrany v prípade zdravotných komplikácií spojených s pracovným zaťažením.



Najnovšie články v kategórii: O spaní

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Kategória: O spaní

Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.

Čítať viacej
Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Kategória: O spaní

Čo je biely šum a ako tento populárny nástroj pôsobí? Ako účelne využiť všetko, čo ponúka a čomu sa naopak vyhnúť?
Čítať viacej

Osviežte si myseľ a telo denným spánkom, ale s rozvahou!

Osviežte si myseľ a telo denným spánkom, ale s rozvahou!

Kategória: O spaní

Spánok je základný fyziologický proces, ktorý nám umožňuje zregenerovať telo a myslieť jasne. Ako je to so spánkom cez deň?
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko