► K množstvu produktov DOPRAVA ZADARMO. DOPRAVA ZADARMO automaticky pri nákupe nad 350 €. Viac o doprave a možnostiach platby nájdete tu.
TERMÍNY DODANIA atypických rozmerov a zákazkovej výroby sa predlžujú o vianočné sviatky a dovolenky, t.j. o cca týždeň až dva podľa výrobcu.


Tipy, ako útulne zariadiť malú spálňu

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Spálňa je miesto, kde všetci hľadáme pokoj a relaxáciu. Nemali by sme ju teda využívať na iné účely, napríklad ako pracovňu alebo odkladací priestor. To platí obzvlášť v prípade, že je spálňa malá. Pokiaľ by nebola zariadená vkusne a prakticky, nemohla by slúžiť svojmu hlavnému účelu – odpočinku a kvalitnému spánku. Priestor malej spálne je nutné dobre naplánovať, využiť rôzne úložné riešenia. Rozhodne nie je správnou voľbou zastavať malú spálňu množstvom nábytku. Stačí základné vybavenie, teda posteľ, nočné stolíky a poprípade ešte šatníková skriňa, pokiaľ by ju nebolo možné umiestniť inde. Inšpirujte sa niekoľkými tipmi, ako sa dá mini spálňa zariadiť, aby ste sa v tejto miestnosti cítili pohodlne a pritom plne využili jej potenciál.

Obsah:

Posteľ je stredom spálne

Ak premýšľate, ako zariadiť malú spálňu, začnite pri posteli. Tento základný kus nábytku môže mať rôzne podoby, od tradičnej postele cez posteľ s úložným priestorom, vyklápaciu posteľ alebo rozkladaciu pohovku.

Pokiaľ je spálňa naozaj malá miestnosť, inšpirácií pre zmenu je všade veľa, ponúkajú ich aj predajcovia postelí. Ako najprijateľnejší variant sa javí rozkladacia posteľ alebo posteľ s úložným priestorom, do ktorého sa zmestia napríklad lôžkoviny.

Pri vyšších stropoch je možné zariadiť spanie aj na medziposchodí a zvyšný priestor pod ním potom využiť inak. V každom prípade nešetrite na kvalite matraca, ten vám zaistí dokonalý spánok. Pohrajte sa aj s farbami, ktoré vám môžu pomôcť opticky zväčšiť priestor za posteľou aj okolo postele. Podobne ako farby vám pomôžu aj vhodne umiestnené zrkadlá.

Využite priestor pred posteľou aj okolo postele

Hľadáte ďalšie inšpirácie? Spálňa nemusí byť preplnená, a napriek tomu môže poskytovať dostatok úložných priestorov. Pokiaľ nutne potrebujete v spálni uschovávať ďalšie veci, napríklad oblečenie, potom voľte šatníkové skrine na mieru. Zaberú len jednu stenu miestnosti a poskytnú veľké množstvo úložných priestorov. Voľné steny je potom možné využiť na to, ako zútulniť spálňu. Môžete na ne zavesiť obľúbené maľby, pekný obraz, zrkadlá alebo využiť priestor pre police.

Prečo práve polica do spálne? Inšpirácia v časopisoch aj ďalších médiách vám určite odporučí plávajúce police, ideálne zhotovené na mieru. Police budú elegantné a pritom praktické, poskytnú ďalšie miesto, kam bude možné ukladať veci, a pritom sa priestor nezmenší.

Závesné moduly vám ušetria priestor

Ako zariadiť spálňu a ušetriť priestor? Zaveste úložné jednotky na stenu. Dobrým príkladom  je závesná skriňa nad posteľ alebo nočné stolíky a skrinky, ktoré ušetria časť priestoru. Skladacie stolíky môžu byť tiež dobrým riešením. Skrine a skrinky by mali mať posuvné dvere alebo dvierka, nebudete potom potrebovať nechávať priestor na otváranie dvierok. Môžete tiež odstrániť čelo postele a namiesto neho vybudovať ďalší úložný priestor. Potom nemusíte ani kupovať nočné stolíky. Lampy a lampičky tiež pripevnite na stenu. Pokiaľ máte vysoké stropy, možno namiesto závesných skriniek vybudovať podhľady a tie využiť na uskladnenie napríklad sezónnych vecí.

Máte pocit, že tieto zmeny neumožňuje spálňa v paneláku? Inšpirácia šikovnými úložnými priestormi platí pre interiér spálne aj tu.

Využite všetky výklenky a rohy

Hnevá vás nedostatok priestoru a malá spálňa? Inšpirácií je mnoho, a často sa zabúda na rôzne výklenky alebo rohy, z ktorých môžu vzniknúť veľmi šikovné úložné priestory. Do tých väčších je možné umiestniť menšie komody alebo skrinky, poprípade nainštalovať otvorené police. Do nich uložíte predmety, ktoré potrebujete mať po ruke, alebo rozčítané knihy a podobne. I keď v paneláku väčšinou výklenky alebo takéto rohy k dispozícii nie sú, aj tu je možné využiť optické zväčšenie priestoru pomocou vhodne vybraných farieb alebo zrkadiel.

Aké farby zvoliť do malej spálne

Okrem zrkadiel, ktoré by však nemali odrážať obraz postele, je vhodné použiť svetlé a jemné pastelové farby. Vhodné sú aj lesklé povrchy a materiály. Útulnosti napomôže aj jednoduchosť tvarov a čisté línie. Aj keď sa do malých spální najviac hodí neutrálna alebo biela farba, nemusíte sa farebnosti úplne vzdať. Pokiaľ použijete výraznejšie umelecké diela alebo tapety, vyhraďte im iba jednu stenu a zvyšok vybavenia kúpte v nenápadnejších farbách, napríklad jednofarebný nábytok a jednofarebnú svetlú posteľnú bielizeň. Vhodné sú teplejšie tóny, doplnky by mali mať rovnaký alebo podobný motív.

Pozor na neporiadok

Pokiaľ nie je v miestnosti poriadok, izba vyzerá menšia. Navyše v spálni, kde sú rozhádzané rôzne veci, nebude váš spánok pokojný. Tiež nábytku kupujte minimálne množstvo a radšej efektívne využite existujúce priestory, napríklad úložný priestor pod posteľou. Nábytok usporiadajte tak, aby na vás pôsobil upokojujúcim dojmom. Prejdite veci, ktoré v spálni máte, a zbavte sa všetkých nepotrebných. Snažte sa mať v spálni čo najmenej vecí, spálňa bude vzdušnejšia a budete sa v nej cítiť lepšie.

K dobrému spánku prispeje aj absencia počítača, televízora, mobilného telefónu a ďalších zariadení, ktoré produkujú tzv. modré svetlo, narušiteľa spánku.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

22 tipov pre rýchle zaspávanie a lepší spánok

22 tipov pre rýchle zaspávanie a lepší spánok

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Trápia vás problémy so spánkom? Nemôžete večer zaspať alebo sa v noci často budíte? Vyskúšajte niektoré naše tipy na lepší spánok.

Čítať viacej
Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej

Ako sa zbaviť bolesti chrbta v noci a ráno?

Ako sa zbaviť bolesti chrbta v noci a ráno?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Trápi Vás v noci bolesť chrbta? Prebúdzate sa ráno s bolesťou v krížoch? Vyskúšajte spanie na chrbte s vankúšom pod kolenami a anatomickým vankúšom pod hlavou.
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
12 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko