► DOPRAVA ZADARMO pri platbe vopred pre značky Tropico! Viac o doprave tu.

Viac o termínoch dodania.


Prečo si vybrať ortopedický matrac?

Kategória: Výber matraca


Rozhodli ste sa pre obstaranie nového kvalitného matraca, ktory by Vám zaistil dokonalý spánok a dôkladný odpočinok? Zistili ste, že ponuka matracov je tak bohatá, že neviete, ktorý by ste si mali vybrať, aby zodpovedal všetkým Vašim nárokom?

Ak hľadáte vysokú kvalitu a chcete si zachovať zdravú chrbticu, určite sa stretnete s pojmom ortopedický matrac. Sám názov vzbudzuje dojem, že ide o ten najlepší výrobok pre Vaše zdravie. Ortopedické matrace sa vyznačujú strednou alebo vysokou tvrdosťou, takže nemusia byť tou správnou voľbou pre každého. Ako teda vybrať vhodný matrac, na čo sa zamerať a aké vlastnosti ponúkajú práve ortopedické matrace, sa dozviete na ďalších riadkoch.

Obsah:


Čo znamená názov ortopedický matrac

Ortopedický matrac je matrac zdravotný, ktorý by mal udržiavať chrbticu v správnej polohe po celú dobu spánku. To by však pre telo nebolo príliš pohodlné, navyše sú zdravotné matrace ortopedické značne tvrdé, čo nemusí vyhovovať každému užívateľovi. Zdravé matrace, ktoré sa postarajú o zdravý spánok aj polohu chrbtice, nemusia byť nutne ortopedické.

Najlepšie ortopedické matrace sa vyznačujú vysokou tvrdosťou stupňa 3 až 4 a majú vysokú nosnosť, väčšinou do 150 kg. Tvrdému podkladu dávajú prednosť jedinci, ktorí väčšinou spia na chrbte. V tejto polohe je poskytovaná chrbtici optimálna podpora. Ani ten najlepší zdravotný ortopedický matrac však nie je vhodný pre starších ľudí s kĺbovými problémami alebo so zníženou pohyblivosťou.


Z čoho sa vyrábajú kvalitné ortopedické matrace

Tieto tvrdé matrace sa zvyčajne vyrábajú z materiálov prírodného pôvodu. Môže ísť napríklad o kokosové vlákno alebo rôzne antibakteriálne peny. Môžu byť použité vo všetkých typoch postelí a vďaka svojej tvrdosti sa hodia ako na latové tak i na lamelové rošty. Ak hľadáte plnú relaxáciu a pohodlný spánok, vyberte ergonomický matrac, ktorý môže byť aj ortopedický. Ten býva ako pevný, tak pohodlný, vie sa prispôsobiť telu, ale poskytne mu súčasne i podporu. Mal by sa hodiť pre polohu spánku, ktorej dávate prednosť, odpovedať váhe a spĺňať Vaše ďalšie nároky.


Podľa čoho vyberať matrac?

Ako vybrať a kde kúpiť matrac? Ponuka je naozaj široká. Existujú nielen rôzne typy a veľkosti, ale tiež najrôznejšie materiály. Každý človek môže mať na matrac iné nároky, preto, ak chcete, aby Váš spánok bol zdravý aj pohodlný, zvažujte rôzne parametre. Začnite voľbou typu matraca, vyberte buď tie prírodné, alebo tie s ďalšími príjemnými vlastnosťami. O aké druhy matracov sa jedná?

Matrace penové 

Kvalitné matrace vrátane tých ortopedických môžu byť vytvorené z rôznych druhov pien. Každá pena sa vyznačuje odlišnými vlastnosťami, ktoré sa medzi sebou môžu kombinovať. Tieto matrace sa vyrábajú vo všetkých tvrdostných stupňoch. Ktoré matrace sem patria?

  • Matrace z polyuretánovej peny (PUR) - môžu mať rôznu tvrdosť a majú dlhú životnosť.
  • Matrace z lenivej čiže pamäťovej peny, inak tiež termoaktívnej alebo viskoelastickej. Táto pena kopíruje tvar tela, je mäkká a prispôsobivá, no súčasne vie telo dostatočne podoprieť.
  • Biopenové matrace sa vyrábajú z prírodných olejov, sú elastické, poskytujú dobrú podporu a sú značne odolné.
  • Matrace z HR čiže studenej peny sú elastické a dobre priedušné. Odvádzajú teplo a nehromadia sa v nich roztoče. Tento materiál sa často kombinuje s pamäťovou penou.
  • Sendvičové matrace bývajú vyrobené z viacerých materiálov, majú potom vyššiu kvalitu aj životnosť.

Matrace pružinové

O pružinové matrace už nie je veľký záujem, prednosť je dávaná modernejším materiálom. Nie sú vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou. Môžu mať klasické pružinové jadro, mikrotaštičkové pružiny alebo taštičky. Vďaka nim sa váha tela rovnomerne rozloží, čím sa predĺži životnosť matraca.

Matrace latexové

Latexové matrace nemávajú vysokú úroveň tvrdosti. Prispôsobujú sa tvaru tela a sú elastické. Sú tiež pohodlné a majú pomerne dlhú životnosť. Nemajú však dobré odvetrávanie, nie sú teda príliš vhodné pre alergikov, pretože sa v nich môžu držať roztoče. Hodia sa na uloženie na lamelové rošty.
 

Stupne tvrdosti matraca

Matrace bývajú označované stupňom tvrdosti od jednej do štyroch. Ortopedické matrace mávajú stupeň tvrdosti 3 a 4.

  • Matrace so stupňom tvrdosti 1 sú najmäkšie. Ich materiálom býva pena alebo latex. Sú prispôsobivé, ale neposkytujú telu zvláštnu oporu. Hodia sa pre osoby s bolesťami kĺbov, malou pohyblivosťou, ľudí starších a chorých.
  • Stupeň tvrdosti 2 majú najčastejšie obstarávané matrace. Ich materiály sú veľmi rôzne, patria sem matrace sendvičové, pružinové, z polyuretánu i studenej peny. Používajú ich osoby o váhe do 100 kg. Matrace poskytujú oporu chrbtici.
  • Stupeň 3 je vhodný pre mladšie ročníky a tiež pre osoby s vyššou váhou. Ide väčšinou o sendvičové a pružinové matrace. Vyhľadávajú ich tí, ktorí radi spia na tvrdšom povrchu.
  • Stupeň 4 je používaný pre najtvrdšie matrace, niekedy sa označujú aj ako ortopedické. Hodia sa pre osoby do váhy 150 kg. Väčšinou sú zhotovené z PUR peny a kokosových vlákien. Tieto matrace je vhodné pred zakúpením vyskúšať.

Kompletného sprievodcu tvrdosti matracov nájdete v článku Ako vybrať matrac podľa tuhosti.


Vyberte aj vhodný rozmer matraca

Vyberajte vždy aj podľa rozmerov postele. Štandardný je ortopedický matrac 90 x 200 cm, výška by mala byť aspoň 15 cm. Dĺžka matraca je vždy väčšia, než výška majiteľa - minimálne o 15 cm. Môžete si samozrejme nechať vyrobiť matrac na mieru.
 

Výber podľa hmotnosti užívateľa a polohy pri spaní

Určite vezmite do úvahy aj váhu toho, kto na matraci bude spať. Matrace majú štandardne nosnosť aspoň 90 kg. Každý, kto váži do 90 kg, sa váhou nemusí zaoberať. Kto váži viac, mal by zvoliť matrac so stupňom tvrdosti 3, 4 alebo 5, ktoré poskytnú telu dostatočnú oporu.

Dôležitá je tiež poloha, v ktorej spíte. Pre pohodlie pri spánku je dôležité, aby sa matrac prispôsobil Vašim potrebám a podopieral Vaše telo. Spáči na bruchu volia väčšinou tvrdosť od 2 do 4 stupňov, pre spanie na boku je vhodný mäkký matrac od 1 do 3. Pre striedanie polôh je univerzálna voľba tvrdosti 2 - 4.

Nezabúdajte ani na vek užívateľa matraca - iný typ sa hodí pre malé deti, mladých ľudí, zdravých dospelých alebo osoby s rôznymi ťažkosťami.

Zdroj obrázkov: www.pixabay.comNajnovšie články v kategórii: Výber matraca

Ako vybrať matrac pre deti?

Ako vybrať matrac pre deti?

Kategória: Výber matraca

Ktorý matrac pre deti je ten najlepší? Detský matrac by mal zabezpečovať predovšetkým optimálnu oporu chrbtice a rešpektovať vek a váhu dieťaťa. V tomto článku Vám pomôžeme s výberom.

Čítať viacej
Nepodceňujte výber matraca do detskej postieľky

Nepodceňujte výber matraca do detskej postieľky

Kategória: Výber matraca

Správny výber matraca je dôležitý aj pre našich najmenších. Ako sa orientovať v ponuke matracov do detských postieľok?
Čítať viacej

Ako vybrať ten najlepší matrac

Ako vybrať ten najlepší matrac

Kategória: Výber matraca

Existuje niečo také ako ideálny matrac? Ako sa zorientovať v dnešnej ponuke? V nasledujúcich riadkoch odpovieme na tie najčastejšie kladené otázky pri nákupe matraca. Na výber správneho, podľa nás toho najlepšieho matraca, nie je totiž jeden univerzálny recept, ale hneď niekoľko.
Čítať viacej