► DOPRAVA ZADARMO pri platbe vopred pre značky Tropico! Viac o doprave tu.

Viac o termínoch dodania.


Prečo si vybrať ortopedický matrac?

Kategória: Výber matraca


Rozhodli ste sa pre obstaranie nového kvalitného matraca, ktory by Vám zaistil dokonalý spánok a dôkladný odpočinok? Zistili ste, že ponuka matracov je tak bohatá, že neviete, ktorý by ste si mali vybrať, aby zodpovedal všetkým Vašim nárokom?

Ak hľadáte vysokú kvalitu a chcete si zachovať zdravú chrbticu, určite sa stretnete s pojmom ortopedický matrac. Sám názov vzbudzuje dojem, že ide o ten najlepší výrobok pre Vaše zdravie. Ortopedické matrace sa vyznačujú strednou alebo vysokou tvrdosťou, takže nemusia byť tou správnou voľbou pre každého. Ako teda vybrať vhodný matrac, na čo sa zamerať a aké vlastnosti ponúkajú práve ortopedické matrace, sa dozviete na ďalších riadkoch.

Obsah:


Čo znamená názov ortopedický matrac

Ortopedický matrac je nielen matrac zdravotný, u ktorého je názov "zdravotný" podmienený platným certifikátom zdravotnej pomôcky, ale je to predovšetkým matrac, ktorý by mal udržiavať chrbticu v správnej polohe po celú dobu spánku. Zdravotné ortopedické matrace sú často značne tvrdé, čo nemusí vyhovovať každému užívateľovi. U dnešných modelov nájdeme aj lenivú (paměťovú) penu, ktorá ponúka úľavu kĺbom, spánkový komfort a dobre roznáša tlak. Zdravé matrace, ktoré sa postarajú o zdravý spánok a správnu polohu chrbtice, nazývame všeobecne ortopedické.

Najlepšie ortopedické matrace sa vyznačujú pevnou oporou vďaka kvalitným materiálom a majú vysokú nosnosť, väčšinou do 150 kg. Tvrdému podkladu dávajú prednosť jedinci, ktorí väčšinou spia na chrbte. V tejto polohe je poskytovaná chrbtici optimálna podpora. Ani ten nejlepší tvrdý zdravotný ortopedický matrac však nie je vhodný pre starších ľudí s problémami s kĺbami alebo so zníženou pohyblivosťou. Tu je potrebné prihliadať na materiál a celkovú tuhosť ložnej ložnej plochy, ktorá by nemala byť příliš tvrdá, aby nedochádzalo k otlakom.


Z čoho sa vyrábajú kvalitné ortopedické matrace

Ortopedické matrace sa zvyčajne vyrábajú z materiálov prírodného pôvodu alebo veľmi hustých matracových pien. Môže ísť napríklad o kokosové vlákno alebo rôzne antibakteriálne peny s prímesou rastlinných olejov. Môžu byť použité vo všetkých typoch postelí a vďaka svojej tvrdosti sa hodia ako na latové tak i na lamelové rošty. Ak hľadáte plnohodnotný odpočinok a dobrý spánok, vyberte si ergonomický matrac, ktorý bude aj ortopedický. Mal by sa hodiť pre polohu spánku, ktorej dávate prednosť, odpovedať váhe a spĺňať Vaše ďalšie nároky.


Podľa čoho vyberať matrac?

Ako vybrať a kde kúpiť matrac? Ponuka je naozaj široká. Existujú nielen rôzne typy a veľkosti, ale tiež najrôznejšie materiály. Každý človek môže mať na matrac iné nároky, preto, ak chcete, aby Váš spánok bol zdravý aj pohodlný, zvažujte rôzne parametre. Začnite voľbou typu matraca, vyberte buď tie prírodné, alebo tie s ďalšími príjemnými vlastnosťami. O aké druhy matracov sa jedná?

Matrace penové 

Kvalitné matrace vrátane tých ortopedických môžu byť vytvorené z rôznych druhov pien. Každá pena sa vyznačuje odlišnými vlastnosťami, ktoré sa medzi sebou môžu kombinovať. Tieto matrace sa vyrábajú vo všetkých tvrdostných stupňoch. Ktoré matrace sem patria?

  • Matrace z polyuretánovej peny (PUR) - môžu mať rôznu tvrdosť a majú dlhú životnosť.
  • Matrace z lenivej čiže pamäťovej peny, inak tiež termoaktívnej alebo viskoelastickej. Táto pena kopíruje tvar tela, je mäkká a prispôsobivá, no súčasne vie telo dostatočne podoprieť.
  • Biopenové matrace sa vyrábajú z prírodných olejov, sú elastické, poskytujú dobrú podporu a sú značne odolné.
  • Matrace z HR čiže studenej peny sú elastické a dobre priedušné. Odvádzajú teplo a nehromadia sa v nich roztoče. Tento materiál sa často kombinuje s pamäťovou penou.
  • Sendvičové matrace bývajú vyrobené z viacerých materiálov, majú potom vyššiu kvalitu aj životnosť.

Matrace pružinové

O pružinové matrace už nie je veľký záujem, prednosť je dávaná modernejším materiálom. Nie sú vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou. Môžu mať klasické pružinové jadro, mikrotaštičkové pružiny alebo taštičky. Vďaka nim sa váha tela rovnomerne rozloží, čím sa predĺži životnosť matraca.

Matrace latexové

Latexové matrace nemávajú vysokú úroveň tvrdosti. Prispôsobujú sa tvaru tela a sú elastické. Sú tiež pohodlné a majú pomerne dlhú životnosť. Nemajú však dobré odvetrávanie, nie sú teda príliš vhodné pre alergikov, pretože sa v nich môžu držať roztoče. Hodia sa na uloženie na lamelové rošty.
 

Stupne tvrdosti matraca

Matrace bývajú označované stupňom tvrdosti od jednej do štyroch. Každý výrobca má svoju vlastnú stupnicu tuhosti, podľa ktorej označuje tuhosť u každého matraca. Ortopedické matrace môžou mať stupeň tuhosti označený preto rozdielne podľa výrobcu.

  • Matrace s najnižším číslom tuhosti sú najmäkšie. Ich materiálom býva pena alebo latex. Sú prispôsobivé, ale neposkytujú telu zvláštnu oporu. Hodia sa pre osoby s nižšou váhou, bolesťami kĺbov, malou pohyblivosťou, ľudí starších a chorých.
  • Stupeň tvrdosti nižší stredný majú matrace s veľmi rôznorodým materiálovým zložením. Patria sem matrace sendvičové, pružinové, z polyuretánu i studenej peny. Používajú ich osoby o váhe do 100 kg.
  • Stupeň tvrdosti vyšší stredný je vhodný pre mladšie ročníky a tiež pre osoby s vyššou váhou. Ide väčšinou o sendvičové a pružinové matrace. Vyhľadávajú ich tí, ktorí radi spia na tvrdšom povrchu.
  • Stupeň tvrdosti označovaný podľa výrobcu najvyšším číslom je používaný pre najtvrdšie matrace. Hodia sa pre osoby s váhou do 150 kg. Väčšinou sú zhotovené z PUR alebo studenej peny a kokosových vlákien. Tieto matrace je vhodné pred zakúpením vyskúšať.

Kompletného sprievodcu tvrdosti matracov nájdete v článku Ako vybrať matrac podľa tuhosti.


Vyberte aj vhodný rozmer matraca

Vyberajte vždy aj podľa rozmerov postele. Štandardný je ortopedický matrac 90 x 200 cm, výška by mala byť aspoň 15 cm. Dĺžka matraca je vždy väčšia, než výška majiteľa - minimálne o 15 cm. Môžete si samozrejme nechať vyrobiť matrac na mieru.
 

Výber podľa hmotnosti užívateľa a polohy pri spaní

Určite vezmite do úvahy aj váhu toho, kto na matraci bude spať. Matrace majú štandardne nosnosť aspoň 90 kg. Každý, kto váži do 90 kg, sa váhou nemusí zaoberať. Kto váži viac, mal by zvoliť matrac s vyšším stupňom tvrdosti, ktoré poskytnú telu dostatočnú oporu.

Dôležitá je tiež poloha, v ktorej spíte. Pre pohodlie pri spánku je dôležité, aby sa matrac prispôsobil Vašim potrebám a podopieral Vaše telo. Spáči na bruchu volia väčšinou tvrdosť strednú, pre spanie na boku je vhodný mäkký matrac. Pre striedanie polôh je univerzálna voľba opäť matrac strednej tuhosti.

Nezabúdajte ani na vek užívateľa matraca - iný typ sa hodí pre malé deti, mladých ľudí, zdravých dospelých alebo osoby s rôznymi ťažkosťami.

Zdroj obrázkov: www.pixabay.comNajnovšie články v kategórii: Výber matraca

Ako vybrať matrac pre deti?

Ako vybrať matrac pre deti?

Kategória: Výber matraca

Ktorý matrac pre deti je ten najlepší? Detský matrac by mal zabezpečovať predovšetkým optimálnu oporu chrbtice a rešpektovať vek a váhu dieťaťa. V tomto článku Vám pomôžeme s výberom.

Čítať viacej
Nepodceňujte výber matraca do detskej postieľky

Nepodceňujte výber matraca do detskej postieľky

Kategória: Výber matraca

Správny výber matraca je dôležitý aj pre našich najmenších. Ako sa orientovať v ponuke matracov do detských postieľok?
Čítať viacej

Ako vybrať ten najlepší matrac

Ako vybrať ten najlepší matrac

Kategória: Výber matraca

Existuje niečo také ako ideálny matrac? Ako sa zorientovať v dnešnej ponuke? V nasledujúcich riadkoch odpovieme na tie najčastejšie kladené otázky pri nákupe matraca. Na výber správneho, podľa nás toho najlepšieho matraca, nie je totiž jeden univerzálny recept, ale hneď niekoľko.
Čítať viacej