Prečo si vybrať ortopedický matrac?

Kategória: Výber matraca


Rozhodli ste sa pre obstaranie nového kvalitného matraca, ktorý by vám zaistil dokonalý spánok a dôkladný odpočinok? Zistili ste, že ponuka matracov je tak bohatá, že neviete, ktorý by ste si mali vybrať, aby zodpovedal všetkým vašim nárokom?

Ak hľadáte vysokú kvalitu a chcete si zachovať zdravú chrbticu, určite sa stretnete s pojmom ortopedický matrac. Sám názov vzbudzuje dojem, že ide o ten najlepší výrobok pre vaše zdravie. Ortopedické matrace sa vyznačujú strednou alebo vysokou tvrdosťou (nie je to však nutná podmienka), takže nemusia byť tou správnou voľbou pre každého. Ako teda vybrať vhodný matrac, na čo sa zamerať a aké vlastnosti ponúkajú práve ortopedické matrace, sa dozviete na ďalších riadkoch.

Obsah:


Čo znamená názov ortopedický matrac

Ortopedický matrac může byť aj matrac zdravotný, u ktorého je názov "zdravotný" podmienený platným certifikátom zdravotnej pomôcky, ale je to predovšetkým matrac, ktorý by mal udržiavať chrbticu v správnej polohe po celú dobu spánku. Zdravotné ortopedické matrace sa môžu značne líšiť čo do tuhosti, takže nemusí vyhovovať každému jeden typ takéhoto matraca. U dnešných modelov nájdeme aj lenivú (pamäťovú) penu, ktorá ponúka úľavu kĺbom, pohodlie počas spánku a výborne roznáša tlak. Zdravé matrace, ktoré sa postarajú o zdravý spánok a správnu polohu chrbtice, nazývame všeobecne ortopedické.

Najlepšie ortopedické matrace sa vyznačujú pevnou oporou vďaka kvalitným materiálom a majú vysokú nosnosť, väčšinou do 150 kg. Tvrdému podkladu dávajú prednosť jedinci, ktorí väčšinou spia na chrbte. V tejto polohe je poskytovaná chrbtici optimálna podpora. Ani ten najlepší tvrdý zdravotný ortopedický matrac však nie je vhodný pre starších ľudí s problémami kĺbov alebo so zníženou pohyblivosťou. Tu je potrebné prihliadať na materiál a celkovú tuhosť ložnej ložnej plochy, ktorá by nemala byť příliš tvrdá, aby nedochádzalo k otlakom.


Z čoho sa vyrábajú kvalitné ortopedické matrace

Ortopedické matrace sa zvyčajne vyrábajú z veľmi hustých matracových pien alebo materiálov prírodného pôvodu. Môže ísť napríklad o kokosové vlákno alebo rôzne antibakteriálne peny s prímesou rastlinných olejov. Môžu byť použité vo všetkých typoch postelí a vďaka svojej tvrdosti sa hodia ako na latové tak i na lamelové rošty. Matrac by sa mal hodiť pre polohu spánku, ktorej dávate prednosť, odpovedať váhe a spĺňať vaše ďalšie nároky.


Podľa čoho vyberať matrac?

Ako vybrať a kde kúpiť matrac? Ponuka je naozaj široká. Existujú nielen rôzne typy a veľkosti, ale tiež najrôznejšie materiály. Každý človek môže mať na matrac iné nároky, preto, ak chcete, aby Váš spánok bol zdravý a plnohodnotný, zvažujte rôzne parametre. Začnite voľbou typu matraca, vyberte buď tie prírodné, alebo tie s ďalšími príjemnými vlastnosťami. O aké druhy matracov sa jedná?

Matrace penové 

Kvalitné matrace, vrátane tých ortopedických, môžu byť vyrobené z rôznych druhov pien. Každá pena sa vyznačuje odlišnými vlastnosťami, ktoré sa medzi sebou môžu kombinovať. Tieto matrace sa vyrábajú vo všetkých stupňoch tvrdosti. Ktoré matrace sem patria?

  • Matrace z polyuretánovej peny (PUR) - môžu mať rôznu tvrdosť a majú dlhú životnosť.
  • Matrace z lenivej čiže pamäťovej peny, inak tiež termoaktívnej alebo viskoelastickej. Táto pena kopíruje tvar tela, je mäkká a prispôsobivá, no súčasne vie telo dostatočne podoprieť vďaka vysokej hustote, rovnako vďaka tomu výborne roznáša tlak.
  • Bio-penové matrace sa vyrábajú s prímesou prírodných olejov, sú elastické, poskytujú dobrú podporu a sú značne odolné.
  • Matrace z HR čiže studenej peny sú elastické a dobre priedušné. Odvádzajú teplo a nehromadia sa v nich roztoče. Tento materiál sa často kombinuje s pamäťovou penou.
  • Sendvičové matrace bývajú vyrobené z viacerých materiálov, majú potom vyššiu kvalitu aj životnosť.

Matrace pružinové

O pružinové matrace už nie je veľký záujem, prednosť je dávaná modernejším materiálom. Nie sú vhodné pre osoby s vyššou hmotnosťou. Môžu mať klasické pružinové jadro, mikrotaštičkové pružiny alebo taštičky. Vďaka nim sa váha tela rovnomerne rozloží, čím sa predĺži životnosť matraca. Dôležitý údaj je počet pružín na m2.

Matrace latexové

Latexové matrace nemávajú vysokú tvrdosť. Prispôsobujú sa výborne tvaru tela a sú veľmi elastické. Sú tiež pohodlné a majú dlhú životnosť. Pri hustej štruktúre tohoto materiálu sa odvetrávanie zabezpečuje otvormi po celej dĺžke jadra matraca.
 

Stupne tvrdosti matraca

Matrace bývajú označované stupňom tvrdosti. Každý výrobca má svoju vlastnú stupnicu tuhosti, podľa ktorej označuje tuhosť u každého matraca. Ortopedické matrace majú stupeň tuhosti označený preto rozdielne podľa výrobcu.

  • Matrace s najnižším číslom tuhosti sú najmäkšie. Ich materiálom býva pena alebo latex. Sú prispôsobivé, oporu poskytujú nižšie vrstvy matraca s vyšším stupňom tvrdosti. Hodia sa pre osoby s nižšou váhou, bolesťami kĺbov, malou pohyblivosťou, ľudí starších a chorých. Dôležitá je vyššia hustota peny, aby bola zabezpečená aj potrebná životnosť matraca.
  • Stupeň tvrdosti nižší stredný majú matrace s veľmi rôznorodým materiálovým zložením. Patria sem matrace sendvičové, pružinové, z polyuretánu i studenej peny.
  • Stupeň tvrdosti vyšší stredný je vhodný pre mladšie ročníky a tiež pre osoby s vyššou váhou. Ide väčšinou o sendvičové a pružinové matrace. Vyhľadávajú ich tí, ktorí radi spia na tvrdšom povrchu.
  • Stupeň tvrdosti označovaný podľa výrobcu najvyšším číslom je používaný pre najtvrdšie matrace. Hodia sa pre osoby s nadváhou. Väčšinou sú zhotovené z PUR alebo studenej peny a kokosových vlákien. Tieto matrace je vhodné pred zakúpením vyskúšať.

Kompletného sprievodcu tvrdosti matracov nájdete v článku Ako vybrať matrac podľa tuhosti.


Vyberte aj vhodný rozmer matraca

Vyberajte vždy aj podľa rozmerov postele. Štandardný je ortopedický matrac 90 x 200 cm, výška by mala byť aspoň 15 cm. Dĺžka matraca je vždy väčšia, než výška majiteľa - minimálne o 15 cm. Môžete si samozrejme nechať vyrobiť matrac na mieru.
 

Výber podľa hmotnosti užívateľa a polohy pri spaní

Určite vezmite do úvahy aj váhu toho, kto na matraci bude spať. Matrace majú štandardne nosnosť aspoň 110 kg. Každý, kto váži do 90 kg, sa váhou nemusí zaoberať. Kto váži viac, mal by zvoliť matrac s vyšším stupňom tvrdosti a hlavne s vyššou nosnosťou, ktoré poskytnú telu dostatočnú oporu a použité materiály zabezpečia potrebnú výdrž aj pri intenzívnej záťaži materiálov.

Dôležitá je tiež poloha, v ktorej spíte. Pre pohodlie pri spánku je dôležité, aby sa matrac prispôsobil Vašim potrebám a podopieral Vaše telo. Spáči na bruchu volia väčšinou tvrdosť strednú, pre spanie na boku je vhodný mäkký matrac. Pre striedanie polôh je univerzálna voľba opäť matrac strednej tuhosti.

Nezabúdajte ani na vek užívateľa matraca - iný typ sa hodí pre malé deti, mladých ľudí, zdravých dospelých alebo osoby s rôznymi ťažkosťami.

Zdroj obrázkov: www.pixabay.comNajnovšie články v kategórii: Výber matraca

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej
Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca

Pri výbere vhodného vankúša by ste mali zohľadniť niekoľko aspektov. Polohu, v ktorej najčastejšie spíte, veľkosť, tvar vankúša a prípadné zdravotné problémy.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko