Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Máte niekedy pocit, že váš byt či dom je preplnený, vyžaduje príliš veľa starostlivosti a vlastníte veľké množstvo vecí, ktoré vlastne nepotrebujete? Potom sa skúste inšpirovať myšlienkami minimalizmu, teda životného štýlu, o ktorý sa zaujíma stále viac ľudí. Životný priestor, v ktorom sa nachádzajú iba potrebné a nevyhnutné veci, pocit spokojnosti a slobody a ďalšie zaujímavé benefity sú tým, čo dodáva minimalistickému štýlu bývania na príťažlivosti.

Čo je minimalizmus
Počiatky tohto smeru možno nájsť v 60. rokoch minulého storočia, kedy sa prejavoval najskôr v oblasti umenia. Postupne si ho obľúbili aj architekti a dizajnéri, ktorí začali propagovať čisté línie, pokiaľ možno neutrálne farby a predovšetkým jednoduchosť. Minimalizmus tak prenikol do všetkých oblastí života a jeho priaznivci ho zahrnuli do svojej životnej filozofie a uplatňujú ako minimalizmus v domácnosti, tak minimalizmus v práci alebo minimalizmus v jedle. Populárny je tiež minimalizmus v oblečení, ktorý je zároveň šetrný k životnému prostrediu. Minimalizmus v praxi neznamená šetriť, ale smerovať k jednoduchosti a poriadku vo všetkých kapitolách života.

Minimalistický domov nemusí byť strohý
Je jedno, aký typ bývania máte, minimalizmus ako životný štýl je možné uplatňovať všade. Ideálne by boli veľké priestory, ale aj v menších miestnostiach je možné uplatňovať jeho prvky. Ľudia, ktorí o sebe vyhlasujú, že žijú minimalizmom, väčšinou uplatňujú minimalizmus v živote do dôsledkov a do tých najmenších detailov. Zaujal vás minimalizmus? Ako s ním začať? Tipy na nasledujúcich riadkoch vám pomôžu.

Preferujte kvalitu

Nekupujte nič, čo vás zaujme na prvý pohľad. Každú veposteľ z masívuc dôkladne premyslite a uvažujte nad tým, či sa bez nej nemôžete zaobísť. Vyberajte starostlivo, s rozmyslom, a také kúsky, ktoré vám vydržia naozaj dlhú dobu a neomrzia sa, napr. drevená masívna posteľ vám vydrží naozaj dlho a drevo nikdy neomrzí. Starostlivosť a náročnosť sa rozhodne oplatí, spolu s vysokou kvalitou vám zaistí dokonalý výsledok. 

Nezahlťte priestor nábytkom 

Čo o nábytku hovorí minimalizmus? Životný štýl tohto typu vyžaduje značné obmedzenie počtu kusov. Voľte iba tie základné, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie domácnosti. K nim potom pridávajte opatrne ďalšie nevyhnutnosti a dekorácie.

Povrchy udržujte prázdne a čisté 

K prvkom minimalizmu, ktoré sa najhoršie dodržiavajú, patrí udržať minimum predmetov na povrchových plochách. Dekorácie by mali byť iba praktické, prosté a esteticky dopĺňajúce priestory. Jednoduché by mali byť aj farby, predovšetkým svetlé, ktoré evokujú dojem čistoty, ako je biela, šedá alebo béžová. Prednosť majú prírodné materiály, dopĺňať ich môže sklo alebo kov. Doplnky by mali prebúdzať kreativitu a fantáziu.

Nesnažte sa vyriešiť celý príbytok naraz 

Na začiatok vám bude stačiť len jedna miestnosť. Ide o náročnú zmenu, takže začnite tam, kde chcete vytvoriť stred domácnosti, od ktorého budete postupovať ďalej. Pretrieďte nábytok a ponechajte si len ten nevyhnutný. To isté platí aj o predmetoch zariadenia. Dodržujte pravidlo, že za každú novú vec musíte odstrániť niektorú starú, takže počet bude stále rovnaký.

Dajte dôraz na jednoduchosť a čistotu 

Čisté povrchy a steny sú základom. Nič by nemalo byť ani na podlahe. Každá vec by mala mať svoje miesto, ideálne tak, aby nebola vidieť. Jednoduché základné farby môžete doplniť sýtejšími farbami doplnkov, nie však v príliš výrazných farbách. Miestnosť tak získa na útulnosti. Počítajte s tým, že odpútanie od väčšieho počtu vecí môže byť náročné. Hromadenie však môže spôsobovať chaos, preto sa minimalizmus môže stať cestou k organizovanejšiemu životu.

Minimalizmus v kuchyni

kuchyňaCentrom väčšiny domácností býva práve kuchyňa. Tu sa minimalistické zásady veľmi hodia – jednoduchosť, elegancia, čistota a nadčasovosť ako tvarov, tak aj materiálov zaistia dokonalú organizáciu a funkčnosť. Každá vec tu musí mať svoje miesto, a na kuchynskej linke by nemali byť žiadne predmety. Na ich uschovanie slúžia hlboké zásuvky, komody, výsuvné skrinky, dózy, košíky, rozdeľovače a príborníky zaistia priestor aj drobnejším predmetom a zásobám. Praktickosť je tu zásadným meradlom.

Minimalistická obývacia izba pre dokonalú relaxáciu

V izbe v minimalistickom štýle dominujú svetlé farby. Častou voľbou je biela alebo šedá, béžová aj žltá. Vhodnou voľbou materiálu na podlahu je drevo alebo dlažba teplých farieb. Nábytok by mal mať jednoduché geometrické tvary a tvoriť jednotný celok. Všetko by malo ladiť, vrátane dekorácií a osvetlenia. Opäť by tu malo byť len minimum vecí a pokiaľ možno žiadne rozložené po povrchu nábytku alebo na podlahe.

Kvalitný spánok v minimalistickej spálni

spálňaPretože bez kvalitného spánku nebudete v dokonalej psychickej pohode, mala by aj minimalistická spálňa dodržiavať určité pravidlá. Pokiaľ bude preplnená vecami i dekoráciami, nebudete sa v takom priestore cítiť uvoľnene. Základom je pohodlná posteľ a kvalitný matrac. Nočný stolík, skriňa či komoda a lampička budú ako vybavenie úplne stačiť. Nábytok by mal mať čisté a jednoduché línie, farebne v neutrálnych tónoch. Minimalistická spálňa pôsobí harmonickým dojmom a je oázou pokoja.

Minimalizmus uplatníte aj v kúpeľni

Nezabudnite na kúpeľňu, aj tu sú dôležité minimalistické prvky. Ideálny je čo najväčší priestor a iba najnutnejší nábytok. Dlažby a obklady by mali byť v rovnakom odtieni a väčšieho formátu. S nimi by mala byť zladená aj keramika. Sprchové kúty môžu zostať otvorené alebo mať sklenené zásteny. Hodí sa aj umelý kameň a veľké zrkadlá. Veľký dôraz sa kladie na osvetlenie, pokiaľ nie je dostatok prírodného svetla, je potrebné zaistiť umelé osvetlenie v teplom tóne. Všetky doplnky by mali byť vzhľadovo zjednotené.
Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Aké sú najčastejšie príčiny bolesti hlavy?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Medzi najčastejšie príčiny bolesti hlavy patrí stres, zlý pitný režim, ale aj nevhodný výber matraca, vankúša a lôžkovín. Ako bojovať s bolesťou hlavy?
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko