Aká je ideálna výška postele?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Posteľ – dominanta a ústredný bod každej spálne. Nejde však len o vzhľad, ale hlavne o pohodlie a relaxáciu, ktoré prinášajú kvalitný spánok. Ten si môžete dopriať iba na takej posteli, ktorá bude mať rozmery zodpovedajúce vašej postave. Dôležitým parametrom nie je len šírka a dĺžka, teda veľkosť postele, ale aj jej výška. Pre každého môže byť vhodná iná výška postele, preto predajcovia ponúkajú rôzne varianty.

Máte problémy s pohybom? Potrebujete vysokú posteľ. Máte malé deti a nie ste práve najvyšší? Potom vám bude vyhovovať nízka posteľ. Chceli by ste vyššiu posteľ, ale novú kupovať nechcete? Investujte do vysokého matraca.

Aké parametre by teda posteľ mala mať a ako vybrať posteľ, aby vám slúžila dlhú dobu?

Obsah:


Rám a ložná plocha

Ak sa zaoberáte tým, aké vysoké postele majú byť, nezabudnite na rozdiel medzi ložnou plochou s matracom a výškou rámu postele. Matrac vždy prevyšuje rám postele, väčšinou sa jedná o 10 až 20 cm nad rámom. Vypočítajte si aspoň orientačne, akú výšku bude mať vaša posteľ aj s matracom. K výške rámu postele sa pripočíta výška matraca a odpočíta sa cca 10 cm. O týchto cca 10 cm totiž matrac zapadne do rámu.

Veľa záleží na tom, aby sa z postele dobre vstávalo. Správna výška postele je individuálna, všeobecná ideálna výška postele neexistuje. Niekto má rád posteľ vo výške, iný zase v úrovni bežného sedenia. Posteľ pre seniorov bude určite so zvýšenou ložnou plochou, posteľ pre teenagerov a deti môže byť i nižšia.

Dôležitým faktorom je aj výška človeka alebo to, či sa bude jednať o posteľ pre jedného alebo o posteľ pre dvoch. Všeobecne sa správna výška postele pohybuje v rozmedzí od 50 do 70 cm. Určite sa oplatí vyskúšať si ešte doma, z akej výšky sa vám najlepšie vstáva, a podľa toho potom vyberať.

Nízka alebo vysoká posteľ - výhody a nevýhody

Najlepšia posteľ môže byť pre každého úplne iná. Výška postele pre seniorov býva väčšia,  okrem pohodlného vstávania a líhania je tu však väčšie nebezpečenstvo zranenia pri páde z postele. Ľudia so zníženou pohyblivosťou a vysokí ľudia naopak ocenia ľahké vstávanie pri vyššej posteli. Na vysokej posteli je aj viac tepla a menej prachu.

Nižšie postele sú zase bezpečnejšie pre rodiny s deťmi, v lete je bližšie k podlahe chladnejšie. Nízka posteľ však nie je vhodná pre alergikov, pri zemi je viac prachu. A vždy môžete výšku postele upraviť výberom vhodného matraca, ktorý môže posteľ zvýšiť.

Kvalitná posteľ ako záruka pokojného a pohodlného spánku

Správna výška postele je jednou z podmienok pohodlia pri spánku. Dôležitý je však aj materiál, z ktorého je posteľ vyrobená. Ak ste priaznivci prírodného materiálu, voľte posteľ z masívu. Neprchajú z neho žiadne toxické ani chemické látky. Postele sú stabilné, pevné a dlho vydržia. Navyše nevydávajú nepríjemné zvuky, ako je vŕzganie alebo škrípot. Investícia do kvalitnej postele sa určite oplatí. A určite si zakúpte zodpovedajúci rošt a matrac. Ak vám nevyhovujú štandardné rozmery, môžete si nechať zhotoviť posteľ aj matrac na mieru presne podľa vašich požiadaviek.

Na matrac rozhodne nezabúdajte

Ak s výškou postele nemôžete nič urobiť, skúste ju zvýšiť s pomocou matraca. Matrace z pružnej peny a latexové matrace s rôznou štruktúrou ponúkajú nielen dokonalé prevzdušnenie, ale i patričné ​​navýšenie aj o viac ako 10 cm.

Pozor na rozmery, matrac musí do rámu postele dokonale zapadať a pri posedení na posteli nesmie rám tlačiť do nôh. Našťastie je ponuka matracov taká široká, že si určite vyberie každý záujemca o dokonale vyvážený zdravý spánok a príjemné ​​pohodlie.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko