Biely šum - môže byť kľúčom k pokojnému spánku?

Kategória: O spaní


Každý človek niekedy v živote prebdel celú alebo časť noci. Takéto situácie často zažívajú rodičia bábätiek a menších detí, ale aj ďalší dospelí, ktorí sa po nepokojnej noci cítia unavení a cez deň sa potom ťažko sústredia. Je možné nejakým spôsobom podporiť kvalitu spánku a zlepšiť koncentráciu a pamäť? Pomocníkom sa môže stať biely šum.

Čo je biely šum a ako tento populárny nástroj pôsobí? Ako účelne využiť všetko, čo ponúka a čomu sa naopak vyhnúť? Pokiaľ to neviete alebo sa chcete s bielym šumom viac zoznámiť, pokračujte v čítaní tohto článku.

Čo je biely šum a prečo sa mu hovorí biely?

Biely šum je druh zvuku, zložený zo všetkých rôznych frekvencií, ktoré môže človek počuť.

Má stále rovnakú intenzitu a jeho vysielanie je náhodné.

Na slabé signály reaguje nervový systém, jeho pomocou sú maskované okolité zvuky, ktoré by mohli pôsobiť rušivo. Súvislý zvukový vnem pomáha zaspávaniu alebo sústredeniu na určitú úlohu, pretože zamedzí rušeniu rôznymi zmenami hlasitosti z prostredia, ktoré človeka obklopuje.

Napríklad biely šum bábätka a malé deti upokojuje, uvoľňuje a prispieva k dôkladnému odpočinku. Rovnako tak pôsobí aj na dospelých.

Názov biely získal tento druh šumu podľa podobnosti svojich vlastností s vlastnosťami bieleho svetla, predovšetkým rovnakého množstva energie vo všetkých pásmach.

Prečo sa používa biely šum u bábätiek?
Biely šum ako uspávacia hudba pre bábätká je jednou z najčastejšie používaných pomôcok rodičov. Bábätká si pamätajú zvuky z vývojového obdobia v bruchu matky, a preto je pre nich nezvyčajné zaspávať v tichosti. Pretože bábätká prespia veľkú časť dňa, nevadí im okolitý dej, pokiaľ nie je príliš hlasný a nemení svoju výšku.

Monotónny zvuk bieleho šumu upokojuje a deti lepšie zaspávajú aj spia.  Je možné biely šum stiahnuť v aplikácii, k dispozícii je aj biely šum mp3 alebo zodpovedajúca relaxačná hudba. Tiež najrôznejšie hračky pre najmenších bývajú vybavené hracím strojčekom, v ktorom je generátor bieleho šumu. Rôzne zvuky na stiahnutie môžu napodobňovať napríklad tlkot srdca, vlny oceánu, obľúbená je relaxačná hudba dážď, vietor a podobne.

Nemôže biely šum škodiť?

Biely šum by mal byť využívaný len po dobu, kým sa upraví spánkový cyklus alebo kým malé dieťa prejde adaptačným obdobím. Potom už by malo byť samostatnejšie. Pozor tiež na hlasitosť, mohlo by dôjsť k poškodeniu sluchu. Odporúčané maximum je 50 decibelov.

Ako by sa mal bezpečne používať biely šum? Škodlivosť môže byť eliminovaná správnym umiestnením prístroja vo väčšej vzdialenosti od detskej postieľky, alebo od vašej manželskej postele, pokiaľ spí bábätko s vami. Zvuk by mal byť nastaviteľný a dieťaťu alebo aj dospelému príjemný. Využívaný by nemal byť trvalo, pretože by mohol negatívne zapôsobiť na sluch dieťaťa. Dôležité je vybrať aj ten správny zvuk a využívať ho len v nutných prípadoch. Pokiaľ bude využívaný s rozumom, bude efektívne pomáhať so zaspávaním i relaxáciou.

Ďalšie výhody použitia bieleho šumu. 
Biely šum je stále predmetom záujmu vedcov. Bol preukázaný jeho pozitívny účinok na výkony v oblasti učenia a poznania. Posilňuje pozornosť a pamäť, čo môže byť užitočné aj pre jedincov s ADHD. Sústredenie na prácu, učenie, pomoc jedincom so sluchovým postihnutím, ktorí potom lepšie vnímajú, to sú ďalšie kladné vplyvy bieleho šumu. Zvýšenie produkcie dopamínu pomáha pri koncentrácii a naopak znižuje impulzivitu. Preto je biely šum používaný aj u jedincov s poruchami pozornosti a pomáha aj tým, ktorí majú problémy so spánkom. Nemusia však fungovať u všetkých osôb, niektorí jedinci majú lepšie výsledky v tichom prostredí.

Vplyv bieleho šumu je individuálny. 
Biely šum teda napomáha pri relaxácii, zlepšuje spánok a posilňuje kognitívne funkcie. Musí však byť regulovaný, nadmerná hlasitosť alebo dlhodobé počúvanie môžu byť príčinou poškodenia sluchu. Vždy je potrebné brať do úvahy osobnosť jedinca, ktorý bude biely šum používať. Jeho využitie je širšie, biely šum nájdete v oblasti lekárstva, hudbe, akustike a aj v ďalších odvetviach.Najnovšie články v kategórii: O spaní

Overené spôsoby, ako uspať bábätko

Overené spôsoby, ako uspať bábätko

Kategória: O spaní

Uspávanie bábätiek môže byť pre niektorých rodičov nočnou morou. Našťastie existuje mnoho spôsobov, ako vášmu dieťatku uľahčiť zaspávanie a ako mu zaistiť pokojný a zdravý spánok.

Čítať viacej
Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Ako spolu súvisí šťastie a spánok?

Kategória: O spaní

Vedecké štúdie a osobné skúsenosti nám jednoznačne ukazujú, že kvalita spánku má hlboký a často zásadný vplyv na naše pocity šťastia a celkovú kvalitu života.

Čítať viacej

Ako si poradiť s rannou únavou?

Ako si poradiť s rannou únavou?

Kategória: O spaní

Prebúdzate sa ráno unavení a úplne bez energie? Vyskúšajte niektoré z našich tipov, ako sa tejto rannej únavy zbaviť a mať celý deň plno energie.
Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko