Ako vybrať matrac pre deti?

Kategória: Výber matraca


Aký matrac je vhodný pre deti? Aký matrac kúpiť pre bábätko a aký pre staršie dieťa alebo teenagera?

Pravidlá pre výber matraca pre deti sú iné, než pre dospelých. A všetci rodičia určite chcú svojmu dieťaťu zabezpečiť dokonalý a zdravý spánok, pohodlie a bezpečie. Aký matrac vybrať, aby sa hodil pre telo dieťaťa vo vývoji a aby rodičia mali istotu, že dieťaťu nepoškodí chrbticu?

Detský matrac musí predovšetkým poskytnúť primeranú podporu ako chrbtici, tak celému telu. Ak by sa chrbtica po dlhšiu dobu nachádzala v zlej polohe, mohlo by dôjsť k narušeniu jej správneho vývoja. Náprava následkov je potom dlhodobá a ovplyvní aj kvalitu života v dospelosti. Najlepší matrac pre deti je taký, ktorý zaisťuje anatomickú polohu chrbtice po celú dobu spania a telo sa tak uvoľní a odpočinie si.

Obsah:

Tvrdší matrac pre deti i batoľatá

Všeobecne platí, že najmenšie deti by mali spať na tvrdších matracoch, v posteliach a postieľkach s kvalitnými posteľovými roštami. Matrac by tiež mal mať takú hrúbku, aby sa neprehýbal.

Tvrdý matrac poskytuje chrbtici patričnú oporu a u najmenších detí znižuje riziko výskytu syndrómu náhleho úmrtia. Dieťa môže v postieľke vydržať do dvoch alebo aj do troch rokov, ale potom by už určite malo dostať svoju prvú posteľ. Aby pre neho tento prechod nebol príliš tvrdý, je potrebné postupovať podobne, ako keď ste uvažovali, ako vybrať detskú postieľku a ako vybrať matrac pre bábätko. Odporúčaným vekom pre toto veľké sťahovanie je od roku a pol do troch rokov. Čo všetko je potrebné vziať do úvahy a aký matrac vybrať?

Zvoľte správnu veľkosť matraca

Aký matrac pre deti sa ponúka? Jeho veľkosť musí vždy zodpovedať veľkosti postele. Do úvahy je potrebné brať aj vek, váhu a výšku dieťaťa. Pre prechodnú fázu od detskej postieľky je vyhovujúci detský matrac 160 x 80 cm. Matrace tejto veľkosti sa obzvlášť hodia pre posteľ pre deti od dvoch rokov. Ak potrebujete pre dieťa viac priestoru, vyberte rozmer matraca pre deti 90 x 200 cm. To je už matrac pre deti do veľkej postele.

Pre staršie dieťa je vhodný matrac pre deti a dorast, ktorý poskytne dospievajúcemu telu podporu a relaxáciu po celú noc.

Aké sú vhodné matrace pre 15 ročné deti? V tomto veku už môžu mať podobné matrace ako dospelí, len trochu tvrdšie. Do úvahy je potrebné vziať aj váhu dospievajúceho.

Ako vybrať matrac pre deti z hľadiska materiálu

Každý rodič chce dopriať svojmu dieťaťu to najlepšie, takže bude pátrať po ideálnom materiále matraca. Výbornou voľbou sú matrace z prírodných materiálov, neobsahujú také syntetické materiály, ktoré sú príčinou dýchacích ťažkostí, alergických reakcií alebo ochorenia kože.

K vhodným materiálom patrí bavlna a vlna organického pôvodu, hodváb, konope, bambus či latex prírodného pôvodu. Ak si nie ste istý tým, aký je najlepší matrac pre deti, recenzie odborníkov i používateľov Vám môžu napovedať. Zamerajte sa tiež na označenie, matrac pre bábätko test určite mať musí, rovnako ako detský matrac vhodný pre väčšie deti.

Aký matrac pre deti zvoliť z hľadiska typu

Matrac určený detskému užívateľovi by mal byť predovšetkým podporný.

Môže to byť napríklad: 

  • Pružinový matrac, ktorý vďaka vinutým pružinám rozkladá hmotnosť tela po celom matraci, poskytuje oporu a vyrovnáva chrbticu.
  • Matrac s penovými pružinami, ktorý má pružiny umiestnené v obale a veľmi dobre reaguje na váhu i aktivitu dieťaťa.
  • Matrac z pamäťovej peny upokojuje detský spánok v priebehu noci.
  • Latexový matrac je priedušný a správna voľba pre alergikov.

Určite sa vyhnite matracom s rozdelenými zónami, tie sú určené len dospelým užívateľom. Majte na pamäti, že dieťa bude tráviť v posteli dlhú dobu, preto je vždy nutné dbať na kvalitu, pevnosť a primeranosť váhe i veku dieťaťa.

Matrac podľa veku dieťaťa

Podľa veku dieťaťa vyberáme matrac do postieľky, prvej postele a potom matrac pre dospievajúcich.

Aký matrac do detskej postieľky? 

Matrac pre najmenších musí prejsť prísnym testovaním neškodnosti z hľadiska zdravotného, ​​mechanickej odolnosti a ergonómie. Má zaberať celú plochu rámu, vyrábaný musí byť bez závadných lepidiel a mať výšku od 6 do 10 cm. Najvhodnejší je matrac z kokosového vlákna alebo matrac zo studenej peny pre deti. Taký penový matrac, ktorý sa telu prispôsobí, nie je vhodný.

Prvá vlastná veľká posteľ môže byť buď rastúca, alebo priamo posteľ pre dospelých. Matrac by mal byť tuhý alebo stredne tvrdý. Môže ísť aj o matrac zo studenej peny alebo kombinovaný s kokosovými vláknami. Majte na pamäti, že matrac bude treba po cca piatich rokoch vymeniť. Váha dieťaťa sa mení a matrace musia mať vždy vyššiu maximálnu nosnosť.

Dospievajúci budú potrebovať matrac bez zón strednej tvrdosti, môže sa jednať o pružinový matrac alebo matrac z pamäťovej peny s vrstvou do 2 cm. Pamäťová pena je vhodná približne od veku 12 rokov.

Tip: Prečítajte si tiež článok, kde Vám poradíme ako vybrať matrac pre dospelého.Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca

Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?
Čítať viacej
Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca

Pri výbere vhodného vankúša by ste mali zohľadniť niekoľko aspektov. Polohu, v ktorej najčastejšie spíte, veľkosť, tvar vankúša a prípadné zdravotné problémy.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko