Ako sa zbaviť roztočov v spálni?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Problémom, ktorý musí riešiť mnoho ľudí, je prítomnosť roztočov v spálni. Patria totiž k častým príčinám alergických reakcií od nádchy, svrbenia pokožky a očí, kýchania a dokonca aj astmy.

Roztoče totiž vytvárajú alergény, ktoré sú ľudskému zdraviu škodlivé. Roztoče sú však prirodzenou súčasťou ekosystému a vyskytujú sa takmer všade po celom svete. V domácnostiach sa stáva ich obľúbeným stanovišťom spálňa, kde majú vhodné životné podmienky.

Mnoho ľudí netuší, že aj u nich sú roztoče v posteli alebo roztoče v matraci. Preto je dôležité vedieť, čo robiť a ako hmyz z postele definitívne odstrániť. Existujú rôzne prostriedky, ako sa zbaviť roztočov, rady a tipy, špeciálne matrace a antialergické lôžkoviny. Čo zvoliť a ako vyberať? S tým vám poradíme práve v tomto článku.

Roztoč – prakticky neviditeľný škodcaroztoč

Roztoče sú malé živočíchy okom prakticky neviditeľné. Patria do rady pavúkovcov a na pohľad by rozhodne neboli pekní. Aj keď nie sú vidieť, svoju prítomnosť dajú pocítiť najviac ľuďom, ktorí trpia zdravotnými problémami, ako sú rôzne alergie alebo astma.

Druhy roztočov sú rôzne, v domácnostiach a hlavne v spálňach sa objavuje predovšetkým roztoč domáci.

Kde všade sa roztoče vyskytujú? Radi žijú v prachu, vlhkosti, opadaných kúskoch kože a srsti. Preto nájdete tento hryzavý hmyz v posteli, často sú roztoče v koberci, nájdu sa aj na koži. Veľmi rýchlo sa množia, najmä tam, kde je vyššia vlhkosť a teplota.

Môžu byť v obliečkach, matracoch, gaučoch, textilných dekoráciách, plyšových hračkách a aj v ďalších predmetoch. Počas dňa sa skrývajú a chránia sa pred dehydratáciou. V noci sa potom presúvajú na povrch za potravou a s vychádzajúcim slnkom sa zase vracajú späť. Zanechávajú však za sebou výkaly a vyzlečené schránky.

Podmienky pre výskyt roztočov

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu spôsobiť výskyt roztočov v domácnosti. Medzi tieto faktory patrí napríklad vysoká vlhkosť, pretože roztoče sa vyvíjajú a rozmnožujú v prostredí s vysokou vlhkosťou. Keď je vlhkosť v dome vysoká, je výskyt roztočov pravdepodobnejší.

Ďalším dôvodom, prečo sa môžu vyskytnúť parazity v posteli, je nedostatočné vetranie. Pokiaľ v miestnosti nie je dostatočný prísun čerstvého vzduchu, môže byť vlhkosť vysoká, čo vedie k množeniu roztočov.

Obmedziť ich množstvo môže nízka teplota. Roztoče preferujú teploty medzi 20 a 25 stupňami Celzia, takže v chladnejších priestoroch sa môžu vyskytovať menej. Vyhovuje im vysoké množstvo zvyškov kože, pretože roztoče sa živia mŕtvymi kožnými bunkami, takže pokiaľ je v spálni veľa prachu a zvyškov kože, je pravdepodobnejšie, že sa roztoče objavia.

Ako spoznať výskyt roztočov

Pokiaľ neprišlo v domácnosti k žiadnym zmenám, a napriek tomu rodinní príslušníci začnú trpieť zápalmi spojiviek, neustále upchatým nosom, kýchaním a slzením, prípadne príznakmi alergií a astmy, môže to znamenať, že sa u vás usídlili roztoče. A ich schránky a výkaly sú potom spúšťačmi alergických reakcií a ďalších zdravotných problémov. Skúste vyhľadať v posteli a jej okolí malé čierne škvrny, tie sú svedectvom životného cyklu roztočov.

Ako spoznať, či sú v spálni roztoče? Alergia alebo astma môžu byť príznakom prítomnosti týchto parazitov. Pokiaľ trpíte kašľom, svrbením očí alebo záchvatmi astmy v noci alebo po prebudení, je to obvykle spôsobené roztočmi v spálni. Ďalším spôsobom, ako spoznať, či máte v spálni roztoče, je hľadanie malých čiernych škvŕn na posteli a v jej blízkosti.

Môžete mať štípance od roztočov?

Čo všetko teda spôsobujú roztoče? Alergia a astma nie sú to jediné. Niektoré druhy roztočov môžu aj hrýzť. Nejde o klasické prachové roztoče, ale o zamatku jesennú. Tá na ľuďoch hľadá miesta s tenkou vlhkou kožou a teplom. Práve v oblasti slabín, na intímnych partiách, na vnútorných stranách, v podpazuší, podkolení alebo kožných záhyboch môžu byť roztoče. Uhryznutie síce nebolí, ale už po niekoľkých hodinách môže dôjsť k alergickým reakciám. Príznaky vymiznú približne za 14 dní. Pokiaľ teda máte štípance z postele, môžu pochádzať práve od tohto roztoča.

Ako vyzerajú štípance od roztočov? Štípanec od roztoča sa podobá červenej vyrážke, ktorá svrbí a je nepríjemná. Pomôcť môže napríklad antiseptický a dezinfekčný olej.

Ako sa zbaviť roztočov v spálni

  • Pravidelné vysávanie podlahy, kobercov a čistenie obliečok a vankúšov môže pomôcť znížiť počet roztočov v spálni.
  • Používanie špeciálnych protiroztočových obliečok zabráni tomu, že sa roztoče dostanú k potrave.
  • Antialergické lôžkoviny a vankúše v kombinácii s matracom pre alergikov môžu tiež výrazne pomôcť.
  • Staršie matrace je nutné ošetriť. Ako vyčistiť matrac od roztočov? Najskôr vyčistite matrac mechanicky, potom nasaďte chemické prostriedky.
  • Pravidelne používajte sprej proti roztočom v posteli.
  • Kontrolujte vlhkosť a teplotu v spálni - udržiavanie nízkej vlhkosti a nižšej teploty v spálni môže tiež pomôcť znížiť počet roztočov.
  • Je vhodné vetrať spálňu každý deň a udržiavať teplotu 22 °C.
  • Používajte chemické postreky v prípade, že sú roztoče v spálni príliš rozšírené. Ide o chemické postreky alebo insekticídy, ktoré ich eliminujú.
  • Je možné využiť aj prírodné prostriedky. Niektoré prírodné prostriedky, ako sú éterické oleje, môžu pomôcť obmedziť množenie roztočov v spálni. Napríklad eukalyptový olej a tea tree olej obsahujú látky, ktoré môžu mať repelentné účinky. Je možné tiež vyhľadať pomoc odborníkov.


Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko