Tvrdý matrac nie je vhodný pre každého

Kategória: Výber matraca


Kvalitný spánok je zárukou úspešného dňa. Čo všetko spánok ovplyvňuje a čo môžete urobiť, aby ste v spánku skutočne načerpali potrebné množstvo síl?

K zdravému spánku samozrejme prispieva správne zvolená posteľ, rošt aj lôžkoviny, ale zásadný vplyv môže mať aj voľba matraca. Pokiaľ by sa matrac nedokázal telu prispôsobiť, nedosiahnete komfortný spánok. Tvrdosť matraca by mala byť hlavným kritériom pri výbere.

Mnoho ľudí si totiž vyberá tvrdší matrac s vyššou tuhosťou. Tie však nie sú vhodné pre každého používateľa. Ako to teda s tvrdosťou matraca je? Kto by sa tuhým matracom mal vyhnúť? A pre koho sú naopak prínosom?

Základné stupne tvrdosti matracov sú 4

Prevažná väčšina predajcov uvádza 4 stupne tvrdosti matracov. Na matraci sa nachádzajú symboly, ktoré označujú práve tvrdosť. Týmto označením sú symboly T alebo H.

  • T1 sa obvykle používa na označenie mäkkého matraca,
  • T2 znamená matrac strednej tvrdosti,
  • T3 je tvrdý matrac,
  • T4 je najtvrdší stupeň matraca.

Je možné stretnúť sa aj s dvojstupňovým delením, existuje aj sedemstupňové členenie matracov. Štyri stupne sú však najčastejšie.

Pri výbere matraca si overte, v akej škále tvrdosti sa Vami zvolený matrac vyrába, a potom podľa ďalších kritérií vyberajte taký, ktorý bude najvhodnejší práve pre Vás.

Voľba tvrdosti matraca súvisí s telesnou váhou

Rôzna tvrdosť matraca sa väčšinou odporúča pre určité váhové kategórie. Hmotnosť užívateľa teda poslúži pre základnú orientáciu.

  • Mäkké matrace väčšinou volia ľudia s váhou do 60 kg. Človek vážiaci 50 až 80 kg by si mal vybrať stredne mäkký matrac.
  • Stredne tvrdý matrac sa odporúča váhovej skupine medzi 70 a 110 kg.
  • Jedinec, ktorý má hmotnosť nad 110 kg by si mal určite vybrať tvrdý matrac.

Hranice však nie sú striktne stanovené. Väčšina ľudí dáva prednosť mäkšiemu ležaniu. U starších ľudí nehrá váha takú veľkú úlohu, pohodlné mäkšie matrace sú pre nich vhodnejšie. Sú totiž citlivejší na tlak a tvrdý matrac by im neumožnil dostatočný odpočinok.

Naopak tvrdé matrace sú vhodné pre tých, ktorí majú problémy s chrbticou a tiež pre tých, ktorí majú nadváhu. Jednotlivcovi s vyššou váhou postačí tvrdý matrac 90 x 200, oveľa väčšie pohodlie aj napriek vyššej hmotnosti ponúka tvrdý matrac 140 x 200.

Tip nášho eshopu: Ak si nie ste istí, akú tvrdosť matraca vybrať, potom choďte na konkrétny rozmer matraca a až tam si môžete vo filtri vyberať požadovanú tuhosť. Najčastejšie rozmery matracov sú na jednolôžko 80x200 a 90x200 a potom na dvojlôžko 160x200 a 180x200.

Ako zistiť zodpovedajúci stupeň tvrdosti

Aký stupeň tvrdosti matraca je vhodný práve pre vás?                                              Najčastejšie zvolené bývajú matrace s označením tvrdosti 2 alebo 3. Pozor na príliš tvrdé alebo príliš mäkké matrace. Prehnaná mäkkosť nie je oporou pre chrbticu, prílišná tvrdosť zas utláča telo, obzvlášť cievy, potom môžu brnieť končatiny. Nie je to tiež príliš pohodlné, človek ťažko hľadá správnu polohu, otáča sa a necíti sa dobre. Rozhodne neplatí, že tvrdý matrac je najlepší.

Extra tvrdý matrac s označením T4 je určený osobám s váhou do 150 kg, ak má niekto vyššiu váhu, bude sa zaujímať o špeciálne matrace napríklad s označením T5. Je vhodné vyberať matrac s takou nosnosťou, ktorá je vyššia ako váha približne o 5 kg. Ak by matrac mal nižšiu nosnosť, nepodopieral by dostatočne telo a navyše by mal kratšiu životnosť.

Správnu tvrdosť zistíte tak, že si ľahnete na matrac a skúsite vsunúť ruku medzi chrbát v krížovej oblasti a matrac. Ak sa do priestoru zmestí ruka a ešte zostane priestor, znamená to, že je matrac príliš tvrdý. Nevhodnú mäkkosť zistíte podľa toho, že sa do medzery ruka nezmestí vôbec.

Príliš tvrdý alebo mäkký matrac spánku neprospieva

Myslíte, že správny stupeň tvrdosti matraca nie je dôležitý? Zbytočná tvrdosť alebo mäkkosť matraca vám môže značne ublížiť. Nevhodne zvolený tvrdý matrac bude tlačiť na kĺby, končatiny, chrbticu a spôsobí ťažkosti s krvným obehom. Ráno sa zobudíte s boľavým chrbtom a môžete mať znecitlivené končatiny. Ak spíte na boku, nebude mať chrbtica patričnú podporu. Neoddýchnete si a môžete byť podráždený a nervózny.

Ako zmäkčiť matrac? Skúste vložiť medzi rám a matrac preglejkové dosky. Najlepšie je však zaobstarať nový kvalitný matrac. Aj príliš mäkký matrac spôsobuje bolesť chrbta a napätie svalov. Telo sa namáha aj pri zmene polohy a nastavenie tela nie je v správnej polohe. Odpočinok nie je optimálny a pri dlhodobom užívaní môže byť ovplyvnené zdravie užívateľa.



Najnovšie články v kategórii: Výber matraca

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Prečo si vybrať taštičkový matrac?

Kategória: Výber matraca

Aký je rozdiel medzi pružinovým a taštičkovým matracom a pre koho sú taštičkové matrace najvhodnejšie?
Čítať viacej
Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Výber vankúša je pre kvalitný spánok dôležitý

Kategória: Výber matraca

Pri výbere vhodného vankúša by ste mali zohľadniť niekoľko aspektov. Polohu, v ktorej najčastejšie spíte, veľkosť, tvar vankúša a prípadné zdravotné problémy.

Čítať viacej

Záruka 10 rokov na matrac? Chcem vedieť viac!

Záruka 10 rokov na matrac? Chcem vedieť viac!

Kategória: Výber matraca

Výrobcovia produktov z našej ponuky patria k svetovým lídrom a priekopníkom v oblasti zdravého spánku, a preto dokážu na niektoré produkty poskytnúť záruku až 10 rokov.  A to všetko bez dodatočných poplatkov.

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov skladom
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
pre väčšinu produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko