Akú veľkosť postele zvoliť?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať


Posteľ je jedným z najdôležitejších kusov nábytku. Pri jej výbere nehľaďte iba na vzhľad postele, ale aj na jej rozmery, ktoré by mali zodpovedať vašej postave a zdravotnému stavu.

Najčastejšie sa postele vyberajú do spálne či detskej izby, ale mnohokrát je potrebné vybrať rozkladaciu posteľ do izby pre hostí alebo pre dospievajúceho. Vysokí ľudia, ľudia s menšou postavou alebo vyššou váhou potrebujú aj špeciálny druh postele. Našťastie sú na trhu aj atypické postele, ktoré môžu byť prispôsobené požiadavkám zákazníkov. A nezabúdajte na to, že k posteli správnych rozmerov patrí aj kvalitný rošt a matrac.

A aké sú základné typy postelí? Môže ísť o lôžko pre jedného, ​​jeden a pol lôžka alebo o posteľ pre dvoch.

Lôžka pre jedného alebo pre dvoch

Pokiaľ hľadáte pohodlie, oplatí sa nešetriť na šírke postele. Ak však máte malé miestnosti, možno dáte prednosť užšiemu lôžku. Vyberajte tiež podľa toho, či budete potrebovať posteľ pre jedného alebo posteľ pre dvoch.

Keď hľadáte klasiku 100 x 200 cm

Pri rozmere postele 100 x 200 cm si môžete dopriať aj nekonečný výber prevedenia,  minimalistické alebo zdobené lôžko nie je problémom. Drevo, lamino alebo kov vám ponúknu širokú škálu možností. Tieto štandardné rozmery postele ocení každý priaznivec klasických rozmerov postele. A navyše lôžko môže byť aj rozkladacie, takže ho možno využívať aj ako pohovku. Hodí sa potom aj do obývačky.

Postele 90 x 200 cm alebo 80 x 200 cm do menších bytov

Máte malé izby a nechcete ich preplniť nábytkom? Potrebujete šetriť priestor? Potom zvoľte užšie typy postele 90 x 200 cm, ktoré vám poskytnú dostatok pohodlia, a napriek tomu nezaberú veľa miesta. Ocenia ich mladší ľudia, ktorí žijú sami a ktorí občas potrebujú ubytovať priateľov, alebo tínedžeri, ktorí dokážu ušetrený priestor v izbe využiť inak.

Keď je vám posteľ krátka, zvoľte predĺženú

Ste vyššej postavy a v posteli klasických rozmerov sa necítite pohodlne? To nie je žiadny problém, bežné sú aj postele predĺžené na 210 alebo 220 cm. Dĺžke je prispôsobená aj šírka, bežné typy postelí je možné upraviť tak, aby vyhovovali každej postave. 

Riešenie je aj pre menšie postavy

Hnevá vás zbytočne dlhá posteľ? Rozmery si však môžete zvoliť sami. Atypická posteľ sa vyrába na mieru podľa priania zákazníka a prispôsobené sú aj rozmery matracov. A nemusí ísť len o postele do detskej izby, kratšiu posteľ, ktorá ušetrí miesto, uvíta každý, kto je menšej postavy.

Riešiť sa môže aj výška postele. Tá by mala byť taká, aby sa z lôžka bez problémov a pohodlne vstávalo.

Dvojlôžkové postele musia vyhovovať obom partnerom

Dvojlôžkové postele sa môžu stať ozdobou partnerských spální. Je nutné vybrať takú posteľ, ktorá dopraje kvalitný spánok obom partnerom. Dvojposteľ nemusí byť len veľká manželská posteľ, ale napríklad posteľ typu letisko či nadrozmerná king size posteľ.

Klasikou je manželská posteľ s rozmermi 140 x 200 cm. Je samozrejme možné vybrať aj iné rozmery, napr. 200 x 200 cm, čo bývajú aj rozmery letiska. Posteľ môže byť minimalistická, bez čela alebo s čelom, napríklad ozdobným.

Jeden a pol lôžka pre maximálne pohodlie jednotlivca

Zapáčila sa vám francúzska posteľ alebo kráľovská posteľ, ale nechcete klasické dvojlôžko? Pre jedného stačí posteľ vo veľkosti jeden a pol lôžka. Tá sa pohybuje v rozmeroch od 120 x 200 cm do 140 x 200 cm. Veľká posteľ zaručí svojmu majiteľovi pohodlie a nerušený spánok.

Rozkladacie postele vhodnej obývacej miestnosti

Potrebujete zariadiť spanie aj v obývacej izbe? Aj tu môže byť veľká posteľ, ktorá poslúži súčasne ako pohovka. Rozkladacia posteľ môže byť vybavená aj úložným priestorom, do ktorého sa dajú schovať lôžkoviny.

80 alebo 90 x 200 cm sú rozmery pre jednu osobu a pri doplnení kvalitných matracov je rozkladacia posteľ vhodná nielen pre návštevy, ale aj na pravidelné spanie.

Tínedžeri budú mať vlastné požiadavky

Iné nároky na priestor na spanie budú mať určite dospievajúci. Postele pre tínedžerov musia poskytovať maximum pohodlia a byť priestranné. Počítajte s tým, že mladiství trávia v posteli pomerne veľké množstvo času, preto môžete zvoliť posteľ typu letisko, ale aj praktickú rozkladaciu posteľ.

Rozmery môžu byť klasické 90 x 200 cm alebo nadštandardné od 120 x 200 cm až po dvojlôžko 200 x 200 cm.Najnovšie články v kategórii: Čo by vás mohlo zaujímať

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Aký matrac uľaví pri kyfóze?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Zdravie chrbta a chrbtice je nesmierne dôležité, ale často ho podceňujeme, až kým sa nás nedotkne nejaký problém.

Čítať viacej
Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Minimalizmus v domácnosti – ako na to?

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Minimalizmus je v dnešnej dobe veľký hit. Aké sú pravidlá minimalizmu a ako si v tomto duchu usporiadať domácnosť, aby bola útulná a zároveň jednoduchá?

Čítať viacej

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Vyberte si správny vankúš na spanie na boku

Kategória: Čo by vás mohlo zaujímať

Spánok je dôležitý pre celkové zdravie a pohodu, a voľba správneho vankúša tu zohráva zásadnú úlohu, najmä ak dávate prednosť spánku na boku. 

Čítať viacej
Doručenie do 3 dní
u produktov z nášho vlastného skladu
Produkty na mieru
veľký výber atypických rozmerov
Doprava zadarmo
u vybraných produktov
21 kvalitných značiek
Slovenská republika, Česká republika, Nemecko, Taliansko